Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jurásková se nechá očkovat proti prasečí chřipce před kamerami

Česko

  14:52aktualizováno  16:20
PRAHA - Očkování lidí důležitých pro chod státu proti prasečí chřipce by mohlo začít příští týden. Ministryně Jurásková se nechá dokonce očkovat za přítomnosti novinářů a televizních kamer. Chce tak veřejnosti a zdravotníkům dokázat, že je vakcína bezpečná a prospěšná. Spolu s ní dostane injekci například i hlavní hygienik Michael Vít.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se nechala očkovat proti sezónní chřipce. foto: ČTK

Očkovat se nechá také první náměstek Šnajdr, náměstkyně Markéta Hellerová zodpovědná za krizové řízení a ředitelka odboru krizového řízení na ministerstvu zdravotnictví Dana Hlaváčková.

Chce posílit důvěru v látku
Jurásková chce svým očkováním také veřejnost ujistit o důvěře v bezpečnost látky, již někteří lékaři zpochybňují. Zájem o vakcinaci není v Česku takový, jaký se očekával. Stejný problém má i Francie. Objednala 94 milionů dávek, ale očkovat se zatím nechalo jen 5 milionů lidí. Vláda musí Francouze přemlouvat, aby na očkování zašli.

Do Česka dorazí do příštího týdne zásilka zhruba 70 tisíc vakcín, řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Vakcína bude nabídnuta pracovníkům energetiky, železničářům či hasičům. Pokračuje očkování zdravotníků a zdravotně oslabených dětí i dospělých.

"Nabídka se nyní rozšíří i na pracovníky terénních zdravotně sociálních služeb, pacienty na inzulínu, bude širší skupina lidí se srdečními chorobami a nově budou zařazeni pacienti s neuromuskulárními nemocemi, jako vozíčkáři, tedy lidé se svalovými obtížemi, které mají za následek dýchací problémy," upřesnil mluvčí.

Hlavní hygienik Michael Vít se nechal očkovat proti sezónní chřipce.

Vakcíny jsou do Česka dováženy postupně, jak je firma vyrobí. Podle prvního náměstka ministryně Marka Šnajdra to dává možnost aktuálně řešit situaci, kdyby virus zmutoval. "Česko postupuje podle doporučení Světové zdravotnické organizace. Ve chvíli, kdy by někde na světě byla zaznamenána mutace viru, testovalo by se, jestli vakcína je nadále účinná, nebo je třeba ji změnit. V tuto chvíli ale je to čirá spekulace, nic takového nenastává," řekl Šnajdr.

Také podle předsedy České vakcinologické společnosti profesora Romana Prymuly studie zatím nepředpokládají, že by virus zmutoval natolik, že by vakcína nechránila očkované lidi i po této mutaci. "Je vysoká pravděpodobnost, že chránit bude," řekl Prymula.

Kdyby virus zmutoval, nebo se začal uplatňovat jiný virus, třeba H5N1, musela by na to reagovat výroba. Očkování by předcházely nové klinické studie. "Monitorování mutací běží a zatím jsou to změny, které nejsou natolik významné, že by jakkoli vakcínu ovlivnily," ujistil Prymula.

Pro letošní chřipkovou sezonu už by podle něj měla být vakcína, která chrání současně proti prasečí i běžné sezonní chřipce. V Česku by se jí mohlo začít očkovat od podzimu. Na jižní polokouli, kde začíná chřipková sezona o půl roku dřív, už od jara.

Ministerští úředníci očkováni nebudou, stejně jako ředitelé nemocnic, kde vakcínu dostanou jen zdravotníci z infekčních oddělení, ARO či JIP. Očkují se praktici a pediatři a zdravotní sestry z jejich ordinací.

Autoři: ,