Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

K některým vízům bude nově potřeba lékařské potvrzení

Česko

  16:03aktualizováno  17:12
PRAHA - Žadatelé o dlouhodobá česká víza z Keni, Ukrajiny, Moldavska, Vietnamu a některých dalších zemí budou muset ode dneška nově předkládat lékařské potvrzení o tom, že nemají tuberkulózu, syfilis a že nejsou HIV pozitivní. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Jan Kohout.

Jan Kohout. foto: ČTK

Smyslem nového opatření je podle něj zvýšit ochranu zdraví lidí v ČR.

Předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter však opatření zpochybnil. Prý nezabrání tomu, aby si žadatelé nechali za úplatek vystavit potvrzení, že jsou zdraví, i když budou nemocní. Ministr uvedl, že česká diplomacie je konzultovala s cizineckou policií a hygieniky.

"Na základě dat Světové zdravotnické organizace, čili objektivních dat korektních orgánů, se tato opatření budou vztahovat na Keňu, Kongo, Moldavsko, Mongolsko, Nigérii, Pákistán, Turkmenistán, Tádžikistán, Ukrajinu a Vietnam," uvedl Kohout.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít ČTK řekl, že opatření má zabránit tomu, aby se do Česka dostávala infekční onemocnění. Letos v jedné pražské zubní ordinaci působil HIV pozitivní albánský zubař. O jeho nákaze nebyl zaměstnavatel informován. Cizinec neměl podle dosavadní úpravy povinnost předložit potvrzení o svém zdravotním stavu.

Vít uvedl, že od cizinců hrozí také zavlečení tuberkulózy. Česko sice patří k zemím s nízkým výskytem tohoto onemocnění, stoupá ale podíl nakažených cizinců. V posledních šesti letech bylo u cizinců zjištěno ročně 60 až 100 onemocnění, jen za loňský rok přes 170, uvedl.

Předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti Stanislav Kos upřesnil, že loni tvořili cizinci pětinu případů. V Česku bylo hlášeno 835 onemocnění TBC, z toho 176 měli cizinci: bylo to 59 Mongolů, 33 Ukrajinců, 30 Vietnamců a 22 Slováků. V roce 2007 tvořili cizinci 17,6 procenta pacientů, loni už 21,1 procenta.

Čeští odborníci dlouhodobě usilují o to, aby cizinci při žádosti o vízum na dobu delší než 90 dní předkládali potvrzení, že netrpí infekční chorobou. O dlouhodobá víza žádají lidé, kteří v Česku chtějí studovat, pracovat nebo podnikat. Odborníci chtěli, aby potvrzení vystavoval český lékař, aby bylo jisté, že si cizinec neopatřil ve své vlasti falzifikát. "Dosud toto potvrzení musel předložit jen ten, kterého úředník na zastupitelském úřadu považoval od pohledu za nemocného," podotkl Kos.

Vít doplnil, že podle jeho informací by podle nové úpravy měl potvrzení vystavovat lékař v domovské zemi cizince a testy by musela provádět schválená laboratoř, aby výsledky byly nezpochybnitelné.

Podle Wintra jde za tři roky už o třetí systém v rámci vízové politiky, který znamená sice objednávání žadatelů po internetu a kontrolu jednotlivých úředníků, ale neřeší zásadní problém, zda se opět do systému nenabourají vietnamští mafiánští zprostředkovatelé napojení na české personální agentury.

"Vše by se dalo vyřešit jednodušeji a zamezit korupci při zajišťování práce v ČR, kdyby byl Vietnam zařazen do zemí takzvané zelené karty a čeští výrobci by inzerovali volná pracovní místa na internetu velvyslanectví ČR v Hanoji," řekl.

Dodal, že česká diplomacie je konzultovala s cizineckou policií a hygieniky.

"Na základě dat Světové zdravotnické organizace, čili objektivních dat korektních orgánů, se tato opatření budou vztahovat na Keňu, Kongo, Moldavsko, Mongolsko, Nigérii, Pákistán, Turkmenistán, Tádžikistán, Ukrajinu a Vietnam," řekl Kohout.

Autor: