Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kaddáfí v koutě, jeho osud závisí na přízni klanů

Svět

  21:10aktualizováno  24. února 9:56
TRIPOLIS/PRAHA - Hráli důležitou roli v boji proti osmanské říši, později v tažení proti italským kolonizátorům. A o zástupce hlavních klanů a kmenů se opíral i Muammar Kaddáfí poté, co se v roce 1969 chopil v Libyi moci. A představitelé těchto tradičních struktur mohou nyní zpečetit i jeho osud.

Muammar Kaddáfí foto: Reuters

Sám libyjský vůdce totiž žádné silné zázemí nemá. Patří ke kmeni Kaddáfa, který je sice privilegovaný, ale historicky nijak významný. Jednou z jeho opor je – či přinejmenším doposud byl – významný kmen Magharha. Jeho členové jsou rozmístěni ve vysokých vládních pozicích a bezpečnostním aparátu, což z nich ovšem pro Kaddáfího činí i velké riziko.

Východ proti vůdci

A jak napsal panarabský list Aš-Šark al-Avsat, kmenoví vůdci zatím Kaddáfímu poslušnost nevypověděli – jsou mu vděčni za léta protežování a mimo jiné i za převezení soukmenovce Abdala Basata Midžrahího ze skotského vězení, kde si odpykával trest za atentát na letadlo nad Lockerbiem. Řada mladších příslušníků kmene se ale prý již k odpůrcům Kaddáfího režimu připojila.

Jednoznačný odpor vůči Kaddáfímu se už naplno projevil u kmenů z východu země. Jasným důkazem je ztráta města Benghází, odkud včera zahraniční zpravodajové hlásili oslavy čerstvě nabyté svobody. "Bin Alí, Husní, Muammar," citovala agentura Reuters nastříkaný nápis na plakátu, který libyjskému vůdci předpověděl stejný osud jako jeho předchůdcům z Tuniska a Egypta.

Největším a nejvýznamnějším kmenem na východě Libye – včetně Benghází – je Misuráta, který se jmenuje podle města na severozápadě země. A právě Misuráta se shodou okolností včera stala největším městem mimo východ, které padlo do rukou vzbouřenců. Při letmém pohledu na etnické složení vypadá Libye jako homogenní země – většinu obyvatel tvoří arabsko-berberská populace. Ta se ale dělí na zhruba 140 klanů a kmenů, z nichž asi 30 má rozhodující vliv na chod země.

Dítě v ulicích Benghazi

"Plukovník Kaddáfí byl schopen Libyjce ideologicky mobilizovat, přičemž přímá demokracie obsažená v Zelené knize se opírá o dobře známou 'kmenovou demokracii' praktikovanou u libyjských a arabských kmenů," připomněl arabista Eduard Gombár ve své studii Vliv rodinných a kmenových struktur na rohodovací proces v regionu Blízkého východu.

Silnější loajalita

Jenže Kaddáfí nerozděloval svoji přízeň – a vysoké funkce – rovnoměrně, což se nyní začíná obracet proti němu. Protežoval především kmeny z oblasti hlavního města Tripolisu, zatímco východní oblasti přehlížel. Například do čela armáda postavil (nyní) brigádního generála Abú Barka Júnise Džábera z kmene Mudžabra, jehož příslušníci jsou nejsilněji zastoupeni v oblastech ležících jihozápadně od libyjské metropole.

Členové bezpečnostních sil pocházející z "východních" kmenů naopak nyní dali přednost kmenové loajalitě před poslušností vůdci země. "Kaddáfí soustředil své kmenové vazby na Tripolis a výsledkem bylo, že investice a přízeň směřovaly tam místo do Benghází," citovala agentura Reuters analytičku z londýnského institutu Chatham House Claire Spencerovou.

Vzpoury na východě – například v 90. letech – Kaddáfí nekompromisně potlačoval. Nyní je už možná pozdě.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...