Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kaddáfího jednotky bojují na západě i východě, opozice volá o pomoc

Svět

  15:57
TRIPOLIS - Armáda libyjského vůdce Muammara Kaddáfího bojovala na východě země i u tuniské hranice na západě státu. Ve světě se intenzivně jedná o zřízení bezletové zóny, po níž povstalci volají. Žádné rozhodnutí ale zatím nepadlo.

Povstalci ve městě Ajdžabíja foto: Reuters

Turecko přišlo s návrhem, aby Kaddáfí krizi ukončil jmenováním prezidenta přijatelného pro většinu Libyjců. Kaddáfí ale nejeví ochotu k dialogu a vyzval Rusko, Indii a Čínu k zapojení do těžby libyjské ropy.

O Libyi se dnes jedná v Paříži na zasedání ministrů zahraničí skupiny G8. Stále platí, že bezletovou zónu prosazuje hlavně Francie a spolu s ní Británie. Její ministr zahraničí William Hague dokonce naznačil, že by Londýn nebyl proti vyzbrojení povstalců a že by o tom měl svět začít navzdory zbrojnímu embargu proti Libyi jednat.

Čtěte talé:

Turecký premiér Tayyip Erdogan vyjádřil jednoznačný odpor vůči vojenské intervenci vojsk NATO s poukazem na neúčinnost podobných kroků jinde v minulosti. Domnívá se, že by krveprolití měl ukončit sám Kaddáfí, a to jmenováním prezidenta, který bude přijatelný pro většinu Libyjců.

Rusko, které může v Radě bezpečnosti OSN vetovat rezoluci o bezletové zóně, dnes naznačilo, že by o ní mohlo uvažovat. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov si vyžádal další informace o tomto opatření. Kreml oznámil striktní kroky proti Kaddáfímu a jeho klanu, když lidem z Kaddáfího nejbližšího okolí zakázal cesty do Ruska, a to i tranzitní, a zakázal také jakékoli finanční operace této skupiny v Rusku. Patří k ní kromě Kaddáfího jeho dcera, synové, bratranec i ministr obrany.

Proti bezletové zóně jsou stále USA. Pentagon popřel původní nezdrojovanou zprávu televize Al-Džazíra, podle níž USA se zónou souhlasí. Analytici se domnívají, že diplomatické přešlapování je v tomto případě vedeno vědomím neoprávněnosti války v Iráku a snahou nechybovat podruhé. Kaddáfí, který postupně dobývá ztracená města na východě, je prý schopen udržet si kontrolu nad libyjskou ropu a Libye by se tak ocitla rozpolcená a na prahu dlouhodobého vnitřního konfliktu.Povstalci ve městě Ajdžabíja

Kaddáfího armáda dnes vyhlásila amnestii pro ty dezertéry, kteří odevzdají zbraně a uznají svou chybu. Kaddáfí sám vyzval Čínu, Indii a Rusko, aby vstoupily do libyjského ropného podnikání. Státní ropná společnost zase chce, aby se zaměstnanci rafinérií vrátili do práce a pomohli obnovit těžbu. Ta se kvůli bojům propadla z denních 1,6 milionu barelů na 500.000.

Kaddáfího letectvo dnes ostřelovalo muniční sklad ve městě Adžedábíja, jež leží jen 160 kilometrů od bašty opozice, Benghází. Boje jsou hlášeny rovněž ze Zuáry, ležící 120 kilometrů západě od Tripolisu. Právě tam v únoru začaly a tamní obyvatelstvo má obavy, že se proti Kaddáfího armádě, postupující z jihu, východu i západu, dlouho neudrží. Odpoledne byl hlášen jeden mrtvý. Obnovily se také boje o terminál Briga, který sice Kaddáfího vojáci v neděli dobyli, ale povstalci se tam v noci vrátili. Bombardováním Adžedábíje, která leží východně od Brigy, chce Kaddáfí zřejmě tuto skupinu bojovníků izolovat od povstaleckých jednotek na východě.

Autor: