Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Bůh je mrtev. Sex je nové posvátno, pro ‚děti' zvláště

Kamberský

  11:01
PRAHA - Věta Bůh zemřel je paradoxně obsažena už v luterských hymnech, které všichni dobří protestanti poslouchají v době předvelikonoční v kostelích. A drobounký sémantický posun Bůh je mrtev, jímž se ve svém Zarathustrovi tolik proslavil Friedrich Nietzsche, nám otevírá bránu k pochopení jedné z nejzajímavějších zpráv čtvrtečních novin. Aby nedošlo k mýlce: ne, nepíšeme o úspěchu českých religionistů, ale o sexuálním životě českých nezletilých slečen. Že ty věci spolu nesouvisí? Ale kdeže.

Ilustrační foto: Sex. foto: Shutterstock

Ze světa obecně, a z našeho středoevropského a českého obzvláště, se zcela vytratilo to, co učenci tisíciletí označovali za „bázeň boží“ a co německý teolog Rudolf Otto před 99 lety označil pojmem „mysterium tremendum et fascinans“, tedy tajemstvím, jež nás naplňuje zájmem i bázní. A tuto prázdnotu velmi rychle zaplnilo něco úplně jiného.

Každý čtvrtý patnáctiletý už měl sex. Mladí Češi patří mezi rekordmany v Evropě

Úběžníkem životů většiny již dávno není smysl či spása, ale sexuální přitažlivost. Ta na nás kouká z každé reklamy na prádlo i cvičební pomůcky, auto i krabičkovou dietu. V tomto pohledu se nelze divit mladým, že se i zcela prakticky věnují tomu, co jim servírujeme jako v životě nejpodstatnější.

Sociolog a religionista Tomáš Halík připomíná, že ve chvíli, kdy osvícenství vyhání z náboženství tajemství, se tato fascinace přesouvá do světa sexu i násilí – ostatně obliba díla „osvícenského“ markýza de Sade je toho přesvědčivou metaforou. A průzkumy Světové zdravotnické organizace dávají této interpretaci nečekaně za pravdu: první pětku zemí s nejvyšším podílem dívek se sexuálními zkušenostmi v patnáctém roce života tvoří v kontinentální Evropě: Maďarsko (27 slečen ze sta), Švédsko (26), Dánsko (25), Finsko a Česko (24).

A teď se podívejte na žebříček zemí (podle dat Gallupova ústavu), jejichž obyvatelé považují náboženství za nejméně důležité: Švédsko (83 lidí ze sta), Dánsko (80), Estonsko a Norsko (80), Česko (75 procent). Ne, ta čísla sama o sobě nejsou statisticky prokázanou korelací. Ale je-li to pouhá koincidence, pak je velmi výmluvná.