Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Možná se stal zázrak

Názory

  13:26
Nejpravděpodobnějším vysvětlením zůstává, že se skutečně stal zázrak, uzavřel nečekaně Petr Zídek svou recenzi knihy Jako bychom dnes zemřít měli. A podle všeho se děly zázraky i kolem vydávání knihy.

Jan Ruml a Václav Havel před tiskovou konferencí ke hře Odcházení foto: Hynek GlosLidové noviny

Autor s takřka neuvěřitelným štěstím sehnal fotografie všech svědků, kteří přesně před třiašedesáti lety viděli v Číhošťském kostele hýbající se půldruhametrový kříž. Dílo vyšlo doslova před pár týdny a už následoval jeden dotisk, druhý dotisk, třetí dotisk...

Jako by se české země, posmívající se po dlouhá desetiletí všemu „vertikálnímu“ a odmítající patos ve všech podobách, jednou za čas potřebovaly vzepnout, dojmout, aby zas na desetiletí upadly do ironické letargie.

ČTĚTE TAKÉ

„Nevím, zda vím, co je to zázrak,“ řekl Václav Havel, jeden z nositelů těchto mimořádných vzepnutí, když – pouhých šest měsíců poté, co byl zatýkán jako nepřítel státu – vítal coby prezident republiky papeže Jana Pavla II. Papeže, kterého v tu chvíli rádi viděli i lidé, řekněme, značně nekatolického přesvědčení.

Mimořádní lidé přestupující hranice – stejně jako Josef Toufar. Miloš Doležal o něm v rozhovoru říká: „Byl to otevřený člověk, který svým mužným vystupováním i vtipností překračoval církevní ghetto.“

Podle všeho kniha, kterou pražští nakladatelé zavrhli, „z církevního ghetta“ vystoupila také. Ostatně, i Josef Škvorecký končí svůj slavný Mirákl těmito slovy: – „A jak to tedy chceš vysvětlit?“ – „Docela prostě.“ I můj starý přítel se ušklíbl, dokonaleji než já.
„Byl to zázrak.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!