Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Názory

KAMBERSKÝ: Zeman a Kellner. Aneb Česko, čtyřiadvacátá provincie Čínské lidové republiky

Český prezident Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching. foto:  Dan Materna, MAFRA

Názor
PRAHA - Prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, šéf Senátu Milan Štěch a šéf sněmovny Jan Hamáček si utrhli pořádnou ostudu. Bohužel ta ostuda padla na celou zemi - na každého z nás, kdo má občanství České republiky.
  10:59

Začněme chápavě. Setkávání se s tibetskou dnes již pouze duchovní autoritou není žádnou povinností české zahraniční politiky. Nelze nikomu vyčítat, že na starého pána v oranžovém rouchu nemá čas - a stejně tak není nutno dělat ze vztahu k dalajlamovi osudové téma naší vnitřní či zahraniční politiky.

Herman: Vazalství jsme si užili dost. Poškození vztahů s Čínou se neobávám

V chápavosti ke krajně pragmatické politice lze dokonce zajít ještě dál. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) je členem kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD), který vyhlásil velice vstřícnou politiku vůči Čínské lidové republice. Pokud se ministr takové vlády sejde s představitelem krajní “opozice” čínského režimu, nemůže to zůstat bez následků.

Nic ale neospravedlňuje takovou míru řiťolezectví

Jenže tady veškeré pochopení pro ekonomické zájmy České republiky, jejích subjektů i ekonomické zájmy některých stran končí. Nic z výše řečeného neopravňuje a neospravedlňuje takovou míru řiťolezectví, jakou předvedl prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka, předseda Senátu Milan Štěch a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Jejich společné úterní prohlášení dělá z České republiky čtyřiadvacátou detašovanou čínskou provincii (Čína má 22 provincií, za 23. považuje Tchaj-wan - pozn. red.), kde gubernátoři skáčou přesně tak, jaký zrovna přijde přípis z Pekingu.

Nikdo by se nedivil, kdyby Černínský palác coby hlavní tvůrce české zahraniční politiky po setkání Daniela Hermana s dalajlamou vydal prohlášení, v němž by zopakoval oficiální státní politiku a ministrovo angažmá označil za soukromou aktivitu pana Hermana. Tečka.

Z banální situace udělali „národní téma“

Část národa by mu tleskala (drží “havlovskou” tradici), část by si ťukala na čelo, většině by to bylo celé šumafuk - jako ostatně celý okupovaný Tibet i buddhismus.

Skandál z celé akce udělal až prezident, premiér a předsedové obou komor parlamentu, kteří z banální diplomatické situace udělali “národní téma” a ze sebe poslušné psíky, kteří skáčou podle píšťalky čínské ambasády.

Kdyby jen ambasády, bylo by to snad ještě snesitelné. Rychlost a servilita, s níž reagovali všichni ústavní činitelé a zároveň sociální demokraté naznačují, že za jejich bepzrecedentním krokem jsou i jiné zájmy, než politika.

Hádanky pro třetí třídu: kdo má velký byznys v Číně? Čím letadlem létá z Pekingu do Prahy náš nejvyšší ústavní činitel?

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...