Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kampaň ve Zlíně se nese ve znamení boje proti současným radním

Evropa

  10:29
ZLÍN - Kampaň ODS si ve Zlíně půjčila baťovské heslo. Noví protivníci pro změnu křičí: Už ne další velké koalice.

Socha Tomáše Bati (vlevo) a Jana Antonína Bati (vpravo) ve Zlíně foto: ČTK

První volební spojenectví ve Zlíně vzniklo letos už v červnu, čtyři měsíce před volbami. Šest menších stran podepsalo výzvu proti tomu, aby pokračovala zlínská tradice velkých koalic, v nichž si velké strany už dopředu mohou dělit posty. Zástupci menších uskupení, například zelení, Zemanovci, Starostové a nezávislí či TOP 09, tvrdí, že tak lze obnovit důvěru lidí v magistrát. Proti současným politikům se vyhrazuje i hnutí M. O. R. (Za morální očistu radnice). Na jednotné kandidátce se ale nedohodli.

Uspěje jen čtvrtina

* Nejúspěšnější jsou ve Zlínském kraji, stejně jako jinde, nezávislí kandidáti, a to hlavně v malých obcích. Z velkých stran v komunálních volbách před čtyřmi roky kralovala ODS (22,86 %), následovaná ČSSD (15,54 %) a KDU-ČSL (14,63 %).

* Letos se o přibližně 3400 zastupitelských křesel v kraji uchází 13 416 lidí v průměrném věku 44,4 roku. Více než dvě třetiny z nich jsou muži.

Síly nakonec spojila jen TOP 09 a Starostové a nezávislí, kteří si do čela vybrali lékaře Miroslava Adámka. Ten má bojovat proti Ireně Ondrové (ODS), Miroslavu Kašnému (KDU-ČSL) či třeba Borisi Popeskovi (ČSSD). A přemýšlet, pokud uspějí, se kterou z těchto stran by šel do koalice.

V kraji, který proslul jmény Baťů či slavného předsedy agrokombinátu Slušovic Františka Čuby, se snaží tradičně i Zemanovci. Konečně právě Miloš Zeman opakovaně s Čubou jednal a snažil se ho získat pro svou stranu. Neúspěšně. Ze slavné dvojice jmen spojované se Zlínem tak kandiduje jediná jmenovkyně Baťů Ivanka Baťová, paradoxně za komunisty.

Seriál LN

Tématem voleb v Zlíně tak je právě situace na radnici, ale také doprava. Primátorka Irena Ondrová podle všeho silnou intervencí u premiéra Petra Nečase, zvoleného za Zlínský kraj, dosáhla toho, že se nenaplnil plán ministra dopravy zastavit rozšiřování silnice I/49 tvořící věčně ucpaný průtah Zlínem. ODS si vypůjčila baťovské heslo z roku 1934 Budujeme Velký Zlín! a doplnila je o přídavek Velké vize se nemění.

A ještě něco: zejména ČSSD sází na úspory, ve volbách slibuje snížení daně z nemovitostí, vodného i poplatků za popelnice. Byť to ostatní nevidí jako reálné.

V ostatních městech, městysech a obcích kraje kandiduje většina ze stran, které jsou nyní v zastupitelstvech, posílená o nové VV a TOP 09.

Obvod posílá do Senátu lidovovce i ODS

V obvodu 76, jediném, kde se letos konají na Zlínsku volby do Senátu, kandiduje devět lidí. Například Ignác Hoza, sesazený rektor zlínské univerzity a někdejší hlava bývalé vyškovské vojenské vysoké školy. Kroměřížský obvod totiž kromě území okresu, jehož jméno nese, zahrnuje i východ Vyškovska.

Post senátora obhajuje Zdeněk Janalík (ODS), který před šesti lety ve druhém kole porazil komunisty. Tamní první senátorka Eva Nováková (KDU-ČSL) bojovala ve druhém kole s ODS, její nástupce František Kroupa (za 4koalici) s ČSSD.

KDO KANDIDUJE
Obvod 76

* Jaroslav Adamík (69), KSČM, technik z Kroměříže
* Pavel Dohnal (49), Moravané, poradce pro fondy EU z Kroměříže
* Zdeňka Dokoupilová (45), SZ, správkyně zámku z Kroměříže
* Ignác Hoza (68), za VV, akademik, ředitel z Vyškova
* Zdeněk Janalík (50), ODS, senátor a starosta Holešova
* Miloš Malý (56), ČSSD, starosta z Kroměříže
* Lenka Mergenthalová (43), TOP 09, primářka z Kroměříže
* Lubomír Nečas (55), SPO -Zemanovci, lékař ze Zlína
* Zdeněk Pánek (52), za KDU-ČSL, starosta z Bystřice pod Hostýnem