Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kandidáti na eurokomisaře chtějí integraci Evropy, ale ne superstát

Česko

  18:13
PRAHA - Čeští kandidáti na eurokomisaře jsou vesměs pro pokračování evropské integrace, nechtějí ale, aby se stal z Evropské unie superstát. Z dnešního semináře ve sněmovně však vyplynulo, že mají rozdílné názory na to, zda prodloužení ratifikace lisabonské smlouvy v České republice bude, nebo nebude mít vliv na oblast, kterou by měl zástupce Česka v Evropské komisi (EK) na starosti.

Kandidáti na eurokomisaře na dnešním semináři. Zleva: Svoboda, Švejnar, Špidla a Vondra foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Podle eurokomisaře Vladimíra Špidly (za ČSSD) je EU zajímavá Vladimír Špidla.tím, že není federací, ale ani prostou mezinárodní smlouvou. Unie by měla mít strukturu, která nebude superstát, řekl Špidla. "Unie by měla držet v rovnováze ekonomický, ekologický a sociální pokrok," zdůraznil. Špidla se vyslovil pro společnou zahraniční a obrannou politiku.

EU podle někdejšího ministra Pavla Svobody (za KDU-ČSL) musí Pavel Svobodarozvíjet politickou dimenzi, čtyři základní poválečné pilíře Evropy, tedy volný pohyb zboží, osob, podnikání a služeb nestačí. Ani Svoboda ale nechce, aby se z unie stal superstát. O budoucí podobě EU by měli rozhodovat lidé, kteří se cítí být Evropany, soudí Svoboda. Myslí si dokonce, že do Evropského parlamentu by měli kandidovat poslanci evropských, nikoli národních stran.

Senátor Alexandr Vondra (za ODS) soudí, že univerzální recept proAlexandr Vondra vizi Evropy neexistuje. Při plynové krizi se ukázalo, že v této oblasti žádná integrace neexistuje, podotkl. "Pokud do toho nebudeme investovat reálné peníze, všechny řeči o solidaritě jsou málo platné," řekl. Z Vondrova vyjádření vyplynulo, že by nebyl proti společné bezpečnostní politice s ohledem na současné postoje Spojených států a Ruska. "Evropskou bezpečnostní politiku musíme brát vážně, ale nesmí nabourat transatlantickou vazbu," uvedl Vondra.

Podle ekonoma Jana Švejnara (za SZ) je nutné ve věci společné Jan Švejnarzahraniční a obranné politiky postupovat dál. Švejnarovou vizí je, aby Evropa byla sebevědomou nejvyspělejší částí světa nejen v ekonomice.

Vliv podpisu Lisabonu na pozici Česka v EK
Skutečnost, že prezident Václav Klaus si klade novou podmínku pro podpis lisabonské smlouvy o reformě EU a Česko je poslední zemí sedmadvacítky, která ještě smlouvu neratifikovala, nyní podle Špidly nemá na portfolio eurokomisaře za Česko vliv. Pokud by se ale komise sestavovala podle smlouvy z Nice, důsledky by to mělo, uvedl. Opačného názoru je Svoboda, podle kterého bude mít současná situace na pozici Česka v EK vliv.

"Situaci je třeba vzít vážně," poznamenal Vondra. Prezident si podle něho nasadil cenu podpisu. Podle kandidáta ODS mohla být vyvážena například žádostí o určité portfolio nebo funkci místopředsedy EK, Klaus chce ale pro Česko výjimku z evropské listiny základních práv. Zdůvodnil to obavami z případných majetkových nároků sudetských vysídlenců. "Nemusím s ním souhlasit... Musíme to ale dotáhnout nějakým způsobem do úspěšného konce," řekl Vondra. Jaký bude mít Klausův postoj vliv na pozici Česka při formování nové komise, není jasné, dodal.

Dnešního semináře ve sněmovně se nezúčastnil kandidát KSČM, europoslanec Vladimír Remek, který se omluvil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!