Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Karikatury Mohameda: po dvou letech přišlo usmíření s muslimy

Svět

  11:21
KODAŇ - Dánský deník Politiken uzavřel smír s islámskými organizacemi ohledně karikatury proroka Mohameda, kterou otiskl v roce 2008. List dnes uvedl, že vyrovnání zahrnuje politování nad tím, že se karikatura dotkla muslimů. Sám autor karikatury tento krok považuje za "padnutí na kolena před islámem", ostatní šéfredaktoři mluví o ostudě a selhání boje za svobodu slova.

Kurt Westergaard, autor karikatury Mohameda v dánském listě Jyllands-Posten foto: Reuters

Politiken dnes napsal, že se omlouvá "všem, kteří se cítili uraženi opětovným zveřejněním" karikatury. Smír prý uzavřel s islámskými organizacemi ze zemí, jako jsou Saúdská Arábie, Egypt a Libye.

Liberální deník podobně jako ostatní dánská periodika v roce 2008 znovu přetiskl známou karikaturu kreslíře Kurta Westergaarda, na které je prorok Mohamed vyobrazen jako terorista. Poprvé se tato kresba objevila v deníku Jyllands-Posten už v roce 2005 spolu s dalšími 11 karikaturami. Později je otiskly téměř všechny dánské i zahraniční listy, včetně českých.

Karikatury proroka Mohameda, které pobouřily islámský svět.

Otištění karikatur vyvolalo počátkem roku 2006 v celém muslimském světě protesty, které byli částečně i násilné. Celkem při nich zahynulo několik desítek lidí. Rozhořčeni byli také dva roky poté, kdy dánské listy otiskly nejznámější karikaturu na protest znovu jako odpověď poté, co islamisté začali Westergaardovi vyhrožovat smrtí.

Karikatury proroka Mohameda, které pobouřily islámský svět.

Dánská policie letos v lednu oznámila, že zmařila pokus o vraždu autora karikatury. Do jeho domu v Aarhusu se prý pokusil vniknout mladý Somálec ozbrojený nožem a sekyrou.

Omluvu po 11 dánských novinách požadoval saúdskoarabský právník, který zastupuje osm islámských organizací. Na vyrovnání se dohodl jen s Politikenem. "U nás se debata o islámu vyznačuje absencí dialogu a chybějícím pochopením pro úhel pohledu toho druhého. Chtěli jsme tady něco udělat," zdůvodnil postup listu jeho šéfredaktor Töger Seidenfaden.

Agentuře AP řekl, že se jeho deník omlouvá za urážku, kterou mohla karikatura vyvolat, ne za její přetištění. "Máme právo tisknout kresbu Kurta Westergaarda, máme právo tisknout původních 12 kreseb, máme právo tisknout všechny karikatury na světě," uvedl.

Pochvalu si Politiken za svůj krok nevysloužil. "Je to padnutí na kolena před islamisty a výprodej naší svobody názoru," řekl kreslíř Westergaard.

Pouhý ústupek před hrozbami
Šéfredaktor listu Jyllands-Posten Jorn Mikkelsen považuje vyrovnání za selhání v boji za svobodu slova a ústup před hrozbami. "Patetické pokoření Politikenu před saúdskoarabským právníkem získává první cenu za hloupost," řekl.

Šéfredaktorka kodaňského deníku Berlingske Tidende Lisbeth Knudsenová označila omluvu za "trapnou a ostudnou". Podle šéfa unie dánských novinářů Mogense Blichera Bjerregaarda se Politiken sklonil "před odpůrci svobody tisku". Podobně se vyjadřovala i většina politiků z populistické Dánské lidové strany a dalších stran.

Premiér Lars Loekke Rasmussen uvedl, že ho postup Politikenu překvapil. Řekl ale, že se obával toho, že dánská média v této záležitosti už delší dobu nestála "bok po boku".

Politikenu se naopak zastal bývalý ministr zahraničí Uffe Ellemann-Jensen. "V konfliktním světě vězí mnozí ve svém rohu. Bylo by dobré, kdyby se mnohem víc než v tomto případě zkoušelo dospět k vzájemnému porozumění," řekl.

Představitelé muslimů v Dánsku vyrovnání přivítali. "Je nade vší pochybnost, že urazili některé lidi. Je to hezké lidské gesto, že se deník omlouvá," uvedl imám Abdul Wahid Petersen.

Autor: