Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kauza justiční mafie se zřejmě vrátí opět k soudci Ceplovi mladšímu

Česko

  12:59aktualizováno  15:05
BRNO - Kauzou údajné justiční mafie se bude pravděpodobně i napodruhé zabývat soudce Vojtěch Cepl mladší. Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil rozhodnutí, jímž Vrchní soud v Praze kauzu odňal Ceplovi a přikázal ji k novému projednání jinému samosoudci.

Vojtěch Cepl ml. foto: Lidové noviny

Stížnost proti odnětí věci podala bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Ústavní soud nyní čte odůvodnění.

Podle advokáta Petra Tomana, jenž zastupuje exministra spravedlnosti Pavla Němce, je Ceplovo rozhodnutí nesrozumitelné. "Zdálo se mi, že popisuje jiný důkazní stav, jiné důkazy, jiný časový prostor, než v jakém jsem já byl přítomen," uvedl Toman. "Je to na úrovni počítání ve stylu jedna plus jedna rovná se 18," doplnil advokát.

Marie Benešová u Ústavního soudu.

Nezávislost Cepla zpochybnil také Jaroslav Ortman, který zastupuje místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru. "Není možné, aby se soud při řízení přiklonil na stranu některého z účastníků," řekl Ortman.

Naopak advokát Benešové Petr Hála poukázal na to, že většina odborné veřejnosti přijala Ceplovo rozhodnutí v kauze údajné justiční mafie kladně.

Nic špatného nevidí ani na tom, že Cepl verdikt komentoval v médiích. "Je žádoucí, aby soudce byl schopen na veřejnosti obhajovat své rozhodnutí," tvrdil Hála.

Podle Hály spíše chyboval vrchní soud, když své rozhodnutí o odnětí kauzy Ceplovi nedostatečně zdůvodnil. "V některých momentech mi to přišlo, že vrchní soud nečetl protokoly z jednání. Když k tomu do protikladu postavím rozhodnutí doktora Cepla, bylo odbornou veřejností velmi příznivě přijato," řekl Hála.

Marie Benešová u Ústavního soudu.

Benešová v prosinci 2007 označila několik justičních představitelů včetně současné nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké za justiční mafii. Podle ní zasahovali do vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

Justiční činitelé následně Benešovou zažalovali. Cepl žalobu zamítl s vysvětlením, že se při vyšetřování lidoveckého předsedy někteří ze jmenovaných opravdu několikrát setkali a sdělovali si informace, které si vyměňovat neměli.

Vrchní soud ale jeho rozsudek zrušil a nařídil, aby druhé kolo pře vedl jiný soudce. Podle vrchního soudu Cepl závažně chyboval, nerespektoval některá práva účastníků řízení a nepřípustně spekuloval.

Benešová tvrdila, že vrchní soud porušil její právo na zákonného soudce.Její právník Petr Hála ve stížnosti uvedl, že odebrání kauzy je výjimečný nástroj, jehož použití musí odvolací soud řádně zdůvodnit.

To se prý v tomto případě nestalo. Benešová navrhla také zrušení části občanského soudního řádu, která odnětí umožnila. V tom jí však Ústavní soud nevyhověl. Podle informací v tisku začíná činnost údajné justiční mafie prověřovat policie. Ústavní soud se dnes ale zabýval jen odnětím věci, nikoliv širšími souvislostmi sporu. Justiční činitelé z žalující strany se dnešního jednání nezúčastnili. Zastoupili je právníci.

Autor: