Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Omluví se prezident Zeman za nařčení Peroutky? Soud možná rozhodne až příští rok

Česko

  5:00
PRAHA - Už 245. den leží na stole Nejvyššího soudu spor vnučky novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslové s Česko republikou kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu slovutného žurnalisty. A není vyloučené, že soud do konce letošního roku při nerozhodne. Prezident Zeman by se měl omluvit za nařčení, že Peroutka je autorem článku Hitler je gentleman. Ačkoliv podle dostupných zdrojů neexistuje, prezident ho prý četl.

Prezident Zeman pronesl nepravdivé výroky o dědečkovi Terezie Kaslové Ferdinandu Peroutkovi 27.ledna 2015 během projevu při výročí osvobození Osvětimi. foto: MAFRA

„Věc je stále nevyřízena a kdy bude vyřízena, nelze zatím předjímat,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček. Dovolání k této instanci si podala Kaslová i právní zástupce prezidentské kanceláře, jež Českou republiku ve sporu před soudem reprezentuje. Podstata sporu se vztahuje k více než dva a půl roku starým výrokům Miloše Zemana, který se na údajném článku od Peroutky snažil ilustrovat selhání tehdejších československých elit během druhé republiky a nacistické okupace.

Kaslová se domáhá omluvy za několik Zemanových výroků v čele s tvrzením, že Peroutka napsal ve svém časopise Přítomnost Hitler je gentleman. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky,“ pronesl Miloš Zeman 27. ledna 2015 na konferenci Let My People Live při příležitosti výročí osvobození vyhlazovacího tábora Osvětim.

Omluva Peroutkovi a zrušení kontrol na Hradě. Horáček nastínil svých 100 dní

Vnučka Peroutky vnímala Zemanova slova jako urážku své rodiny, proto podala na Českou republiku žalobu. Loni v březnu u Obvodního soudu pro Prahu 1 zaznamenala úplné vítězství, Kancelář prezidenta republiky měla zajistit omluvu hlavy státu v plném rozsahu. Po odvolání Hradu k pražskému městskému soudu však zbylo z omluvy jen pasáž o Hitlerovi jako gentlemanovi. Optikou druhého Zemanova výroku podle soudu prý lze na některé články od Peroutky nahlížet. Stejně je možné Peroutkovy texty interpretovat tak, že jejich autora nacismus skutečně fascinoval.

Zda se prezident Zeman omluví alespoň za své první tvrzení, má nyní v rukou Nejvyšší soud. Už teď však překročil svou obvyklou lhůtu, v níž dovolání v civilních věcech vypořádává. „Průměrná doba, za kterou se vyřizují věci na civilním úseku je 200 dnů,“ uvedl mluvčí soudu Tomíček. Dnes se přitom naplní 245. den, kdy spor na Nejvyšším soudu čeká na vyřízení. Důvody k takové prodlevě jsou podle mluvčího nutnost vypořádat dřívější dovolání a přehlcenost civilního úseku soudu. Svou roli mohlo sehrát také to, že předseda příslušného soudního senátu měl zpočátku léta zdravotní potíže.

Šéf soudního senátu měl zdravotní potíže, pak dovolenou

V druhé půlce července si pak kvůli svému stavu vzal dovolenou. Podle mluvčího Tomíčka v tuto chvíli nelze ani říct, zda Nejvyšší soud dovede spor ke konci ještě tento rok. „Ten odhad opravdu nelze učinit,“ poznamenal. Právní zástupce vnučky Ferdinanda Peroutky František Vyskočil i přes nadprůměrné průtahy u Nejvyššího soudu zůstává trpělivý. Sám považuje kauzu za otázku složité právní povahy.

„O takové věci, žalobě na stát za výroky prezidenta, soudy v novodobé historii ještě nerozhodovaly,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz advokát Terezie Kaslové. Ačkoliv obě strany se svého času pokoušely dosáhnout mimosoudní dohody, od zářijového odvolacího rozhodnutí Městského soudu v Praze k žádnému kontaktu nedošlo. „V minulosti jsme hledali cestu ke smíru, ale vždy to dopadlo návrhem, že se Kancelář prezidenta republiky omluví za to, že žádný článek nenašla. Což je skutečně trochu úsměvné,“ glosoval advokát Vyskočil.

Přestože finální rozhodnutí z Nejvyššího soudu dosud nevzešlo, jedno dílčí rozhodnutí už učinil. Na konci října loňského roku vyhověl prezidentské kanceláři s žádostí o předběžné opatření. Díky tomu se Zeman navzdory v tu chvíli pravomocnému rozsudku odvolací instance nemusí omlouvat, dokud nebude jasno o osudu dovolání. Omluvou by podle Nejvyššího soudu utrpěl Hrad závažnou újmu.

Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století.
Spor Terezie Kaslové a Kanceláře prezidenta republiky kvůli výrokům Miloše...

Téma sporu o omluvu kvůli Zemanovým vyjádřením o Peroutkovi vynesl po delší době na veřejnost potenciální prezidentský kandidát Michal Horáček. Tento týden prohlásil, že omluva zakladateli Přítomnosti by byla jedním z jeho tří prvních kroků ve funkci. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident na svých výrocích trvá. Dokonce Zeman kvituje diskusi, kterou jeho poznámky o Peroutkovy vyvolaly.

Prezident kvituje otevření debaty

„Pro pana prezidenta je důležité, že se otevřela debata o jedné z nejostudnějších stránek našich dějin, o období druhé republiky, která byla časem selhání elit. Čest statečným výjimkám!,“ sdělil serveru Lidovky.cz Ovčáček. Aktuální průtahy v kauze odmítl komentovat, jedná se prý čistě o záležitost Nejvyššího soudu. Celý spor je pak podle něj důležitý především pro novináře či právě možného Zemanova soupeře v boji o Hrad Michala Horáčka.

O jakou se hraje omluvu

Text omluvy, kterou nařídil odvolací soud. Pražský hrad ji odmítá, vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové nestačí.
“Dne 27. ledna 2015 uvedl prezident České republiky, pan Ing. Miloš Zeman v projevu předneseném u příležitosti sedmdesátého výročí osvobození Osvětimi tento výrok: Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Dále na tiskové konferenci dne 4. února 2015 prezident České republiky pan Ing. Miloš Zeman uvedl: Na vlastní oči jsem viděl článek Ferdinanda Peroutky, kde bylo napsáno Hitler je přece gentleman. Ferdinand Peroutka není autorem článku pod názvem Hitler je gentleman, případně článku pod názvem Hitler je přece gentleman. Česká republika se za tyto dehonestující výroky omlouvá.“

Kaslovou v celé při rozladil především rozsudek Městského soudu v Praze. Ačkoliv autorem Zemanem zmíněného citátu „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“ je spisovatel Jan Stránský, podle odvolacího soudce Tomáše Novosada mohou Peroutkovi čtenáři ve stejném duchu některé jeho články vykládat. Stejným způsobem pak zdůvodnil, proč se Zeman nemusí omlouvat za svá slova, jak byl Peroutka fascinován nacismem.

„Onen pravdivý základ představuje v prvé řadě Peroutkův článek s názvem Dynamický život, v němž se nachází mnoho výroků a slovních obratů, na základě nichž lze předmětný skutkový soud o fascinaci učinit,“ vysvětlil mimo jiné soudce Novosad. Na Kaslové po tomto zdůvodnění bylo patrné rozčarování. „Jsem uražená, možná se mě to dotklo víc než výroky prezidenta Zemana,“ řekla u soudu v reakci na rozsudek Peroutkova vnučka, čímž předznamenala své dovolání.

Případ provázel i poněkud tragikomický motiv, kdy mluvčí Ovčáček hledal neexistující článek Hitler je gentleman. Když se mu to nepodařilo, prezident Zeman v červnu 2015 vypsal odměnu sto tisíc korun za jeho objevení. Dodnes ji neudal. Přestože pak mluvčí ve svém snažení neuspěl, tematice prý zůstal věrný. „Období druhé republiky a protektorátu se stále a soustavně věnuji,“ poznamenal Ovčáček.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!