Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vláda žehlí obří pokutu za Promopro: zvažuje přesun peněz tam a zpět

Česko

  18:53
PRAHA - Kauza Promopro je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jedním z kostlivců po minulých vládách. Případné zaplacení více než půlmiliardové pokuty, kterou kvůli aféře dostal Úřad vlády ČR, nebude podle něj mít dopad na státní rozpočet.

Promopro (ilustrační foto) foto: ČTK

Řekl to po středečním jednání kabinetu. Úřad vlády nyní zvažuje, jak naloží s pokutou, kterou mu finanční úřad vyměřil kvůli údajně předraženému zajištění audiovizuální techniky pro české předsednictví EU firmou Promopro.

ČTĚTE TAKÉ:

Sobotka se ve středu nechal slyšet, že vedle pokuty může být navíc vyměřeno i penále. "Je to obrovské varování a je to velmi smutné svědectví o tom, na jaké úrovni se tady na úřadu vlády v době českého předsednictví Evropské unie zadávaly veřejné zakázky," řekl s tím, že se úřad bude snažit minimalizovat škody. Nikdo ze zodpovědných zaměstnanců už prý na úřadu nepracuje.

Pokuta by obsáhla celý rozpočet

Pokuta ve výši téměř 551 milionů korun by podle Sobotky absorbovala celý rozpočet úřadu vlády, takže není z pohledu úřadu ekonomicky řešitelná. Ministerstvo financí podle něj bude muset zvážit, zda-li "absolvovat cvičení", při kterém se přesunou peníze z úřadu vlády na ministerstvo financí a zpátky, aby úřad vlády mohl fungovat po zbytek letošního rozpočtového roku.

PROMOPRO

Společnost Promopro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Od úřadu vlády dostala zaplaceno přes půl miliardy korun. Zakázku získala bez výběrového řízení.

Podle staršího vyjádření úřadu vlády bylo hlavním důvodem to, že exkluzivním provozovatelem a dodavatelem techniky a služeb byla v Kongresovém centru Praha právě společnost PROMOPRO, spol. s r.o.

Proto prý bylo z organizačního hlediska vhodné a z koordinačního hlediska méně náročné jednat s jedním partnerem, který navíc disponoval bezpečnostními prověrkami.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve středu za jasné viníky kauzy označil někdejšího premiéra a místopředsedu vlády Mirka Topolánka a Alexandra Vondru (oba ODS). "Je to jedna z afér ODS, která tvrdila teďka, že se poučila, ale zase vidíme, že tam mají bílé koně z hlediska financování ODS," poznamenal ve středu. Narážel tak zřejmě na to, že opoziční strana vrací některé finanční dary z loňského roku.

Úřad vlády dostal vysokou pokutu na začátku dubna. Podle finančního úřadu totiž porušil zakázkou, jejíž cena se nakonec vyšplhala na 550,9 milionu korun, rozpočtovou kázeň. Zakázka z doby Topolánkovi vlády, kvůli které čelí obžalobě 12 lidí, přitom byla podle žaloby předražena o více než 388 milionů korun.

"Úřad vlády ČR se může proti platebnímu výměru odvolat. V současnosti zkoumáme, jak dále nejlépe postupovat," uvedl v tiskovém prohlášení šéf úřadu Pavel Dvořák. "Mým úkolem je nejen pokusit se minimalizovat možné škody a neohrozit činnost vlády, ale zajistit i plnou součinnost s orgány činnými v trestním řízení v kauze Promopro," podotkl také.

Naděje do budoucna

Úřad prý přijal řadu opatření, které by měly pochybením v akcích typu Promopro v budoucnu zabránit. Například podle něj došlo k podstatnému zpřísnění kontroly při zadávání veřejných zakázek a příslušně byly upraveny související vnitřní procesy.

Proti výši pokuty se ve středu ohradil Vondra, jehož vládní sekce tehdy o zakázce rozhodla. "Výši pokuty považuji za naprosto absurdní. Očekávám, že se úřad vlády odvolá, tím spíš, že jeho odborní pracovníci se pod smlouvu - na rozdíl ode mne - podepsali," napsal České televizi.

Autoři: ,