Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kauza ŘSD: odchody policistů, podivné dokumenty a planá nařčení

Česko

  7:00
PRAHA - Dozvuky třenic kolem korupční kauzy Ředitelství silnic a dálnic rozvibrovaly protikorupční policii: končí šéf jednoho z klíčových odborů, nadto se objevil dokument o roli Lenky Bradáčové.

Dopravní spojení mezi Prahou a Českými Budějovicemi zrychlí a zkvalitní nový, pětadvacetikilometrový úsek dálnice D3, který byl 27. června slavnostně otevřen v Plané nad Lužnicí. foto: ČTK

Tahanice kolem vyšetřování zmanipulovaných zakázek na Ředitelství silnic a dálnic čím dál více připomínají válku policistů. I kvůli ní před časem skončil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec a nyní ohlásil odchod do civilu další ze stěžejních důstojníků útvaru - šéf odboru korupce a ochrany zájmů Leopold Černý.

Otřesy na protikorupční policii

Ředitel protikorupční policie Milan Komárek, který v červnu nahradil ve funkci Tomáše Martince, obměnil vedení útvaru. Novým náměstkem se stal vedoucí kolínské policie Dušan Žďárský a pověřeným náměstkem šéf českobudějovické expozitury Marek Belko. Již v srpnu jmenoval Komárek náměstkem také Jaroslava Vilda.

"Odchází na vlastní žádost. Mluvil jsem s ním, ale nechce svůj odchod komentovat," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí protikorupční jednotky Jaroslav Ibehej.

Černý byl nadřízeným vyšetřovatele Rostislava Kotrče, který měl na starosti právě případ ŘSD. A Kotrč si na něj stěžoval - prý jej šikanoval. Novopečený šéf protikorupční jednotky Milan Komárek ovšem tento týden Černého nepřímo zkritizoval za opak - prý na vyšetřování ŘSD málo dohlížel.  

"Beru to jako jeden z těch nejzásadnějších problémů, se kterými se tady potýkám. V tomto případě musím říct, že se nepovedlo hodně věcí a dospělo to do velmi vyhrocené a nepříjemné situace," řekl deníku Právu Komárek a oficiálně oznámil, že odbor korupce sloučí s jiným odborem. "Mám na mysli vedení těch lidí, mám na mysli to, že to všechno někdo připustil, že neusměrňoval dění v té kauze. To, co vnímám jako problém, je podíl vedoucích na kontrole a činnosti jejich podřízených. Není to jen o vyzrazení té identity, ale byla zjištěna i další pochybení," prohlásil Komárek.

Únik informací:

Detektiv ÚOKFK Rostislav Kotrč na jaře vložil do vyšetřovacího spisu úřední záznam o tom, jakým způsobem jeho předchůdci Jan Heřman a Radek Kukla, kteří na kauze od začátku pracovali, vyslýchali utajenou svědkyni, sekretářku jednoho z obviněných - Roberta Wolfa. Tam jej obratem objevili advokáti obviněných.

Totiž: vyšetřovatel kauzy Kotrč byl obviněn z vynášení informací. Generální inspekce bezpečnostních sborů má za to, že Kotrč je zodpovědný za vyzrazení pravé identity utajené svědkyně. (více čtěte ZDE)

Kotrč se bránil protiútokem: kromě stížností na Černého nařknul detektivy, kteří kauzu vyšetřovali před ním, že svědkyni při výslechu opili a výpověď zmanipulovali.

Jenže inspekce aktuálně smetla Kotrčovo nařčení ze stolu. "V uváděném řízení nebyly zjištěny takové skutečnosti, které by odůvodňovaly zahájení trestního stíhání policistů. Podezření z trestného činu na straně policistů nebylo prokázáno," řekl serveru Lidovky.cz státní zástupce Pavel Prygl, jenž na vyšetřování inspektorů dohlíží. Ale nejen to. Kotrč veřejně tvrdil, že případ nemělo dozorovat pražské vrchní státní zastupitelství, neboť její šéfka Lenka Bradáčová může být podjatá. (více čtěte ZDE)

Našel záznam, na němž figurovalo její jméno. "Z dokumentu bylo patrné, že Bradáčovou kvůli kauze ŘSD kontaktoval jistý právník. Nakonec nebyl obviněn, je jen podezřelý, ale celý případ s ní konzultoval,“ řekl časopisu Týden Kotrč s tím, že právník má být osobním přítelem Bradáčová.

Server Lidovky.cz získal dokument, o němž Kotrč mluvil. Jde o úřední záznam z května 2010 a vyplývá z něj, že zmiňovaný právník chtěl na trestnou činnost dotýkající se částečně i kauzy ŘSD upozornit. Nejprve proto kontaktoval policistu, s nímž studoval na právnické fakultě, a popsal mu podstatu podezření. "Spolužák konstatoval, že věc konzultoval s JUDr. Bradáčovou, státní zástupkyní a naší společnou známou, která mu doporučila trestní oznámení podat na Krajském ředitelství policie v Praze," píše se ve čtyřstránkovém dokumentu.

Z úředního záznamu nevyplývá, že by s Bradáčovou, která v té době pracovala na ústeckém státním zastupitelství, ladil i následující kroky. Její jméno se na následujících řádcích vůbec nevyskytuje.

Jak už dříve Bradáčová uvedla, právníka znala ze studií a nepovažuje jej za osobního přítele. Vyšetřování kauzy skřípalo od samého začátku. Dozorující státní zástupkyně Jana Jahodová si opakovaně stěžovala na prací vyšetřovatelů v centrále protikorupční jednotky a nakonec spis dostala na starosti expozitura v Českých Budějovicích. Nový ředitel Komárek se nechal slyšet, že kauzu je stále ještě možné dotáhnout ke zdárnému konci.

Kauza ŘSD v kostce

Policie podezírá, že exmanažeři ŘSD Michal Hala, Alfréd Brunclík a Petr Laušman přenechali za úplatek odpočívadla na dálnicích D5 a D47 soukromé společnosti Monstera International, která je obratem s tučným ziskem pronajala provozovatelům čerpacích stanic. Podle vyšetřovatelů vznikla státu škoda v řádu stovek milionů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!