Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Snowden požádal Rusko o azyl. Putin: Může zůstat, ale nesmí poškozovat USA

USA

  16:23aktualizováno  20:04
MOSKVA - Rusko Edwarda Snowdena prchajícího před americkou spravedlností do USA nevydá, Američan ale "při splnění jisté podmínky" může v Rusku zůstat. Na tiskové konferenci v Moskvě to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Sám uznal, že ruská podmínka je překvapivá: Snowden už dál nesmí poškozovat Spojené státy. Ten už požádal v Rusku o azyl.

Vladimir Putin foto: Reuters

"V neděli ve 22:30 (20:30 SELČ) se do konzulární kanceláře ruského ministerstva vnitra na letišti Šeremeťjevo dostavila občanka Velké Británie Sarah Harrisonová, která je právní zástupkyní a zmocněnkyní občana USA Snowdena. Odevzdala jeho žádost o poskytnutí politického azylu v Rusku," uvedl v pondělí šéf konzulární služby na moskevském letišti Šeremeťjevo Kim Ševčenko.

"Rusko nikdy nikam nikoho nevydalo a vydávat se nechystá. V nejlepším případě jsme si za jistých okolností vyměňovali naše agenty," odpověděl šéf Kremlu na dotaz, zda je Moskva ochotna uspokojit žádost USA o Snowdenovo vydání. "Pokud tady (Snowden) bude chtít zůstat, máme jednu podmínku. Musí zastavit svou činnost zaměřenou na to, aby způsobil škody našim americkým partnerům... Jakkoli to zní z mých úst podivně," podotkl Putin, který v sovětské éře působil jako agent KGB v komunistickém Německu.

Ochránce práv

Snowden se podle ruského prezidenta považuje za ochránce lidských práv a svou aktivitu namířenou na šíření utajovaných informací podle všeho zastavit nehodlá. "Takže si musí zvolit jinou zemi svého pobytu a vydat se tam," uvedl Putin. Kdy k tomu dojde, prezident ale neví. "Kdybych to věděl, hned bych vám to řekl," ujistil novináře.

Putin zvlášť zdůraznil, že Snowden není ruským agentem a s ruskými rozvědkami nespolupracuje. "Odpovědně prohlašuji, že s námi ani dnes nespolupracuje. Ani my s ním nijak nepracujeme," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Americký list The Los Angeles Times dnes napsal, že Snowden předal ruským úřadům seznam patnácti států, kde by chtěl získat politický azyl. Které to jsou, americký list neuvedl. Kromě Ekvádoru podle ruských médií připadá v úvahu Venezuela a Bělorusko. Oba tyto státy už veřejně vyjádřily ochotu Američana přijmout, sám je ale zatím o azyl nepožádal.

Rusko dosud dávalo od Snowdenovy kauzy fakticky ruce pryč. Prchající Američan se nachází v letištním tranzitu a formálně na území Ruské federace nevkročil. Sám Putin dal minulý týden najevo, že Snowden není příliš zajímavý ani pro ruské zpravodajské služby. Vůči důrazným výzvám Washingtonu ke Snowdenově vydání ale Moskva zůstávala hluchá. V USA je obžalován z krádeže státních dokumentů a špionáže, hrozí mu až třicet let vězení.

Nelehký případ

Z rozhodnutí prezidenta USA Baracka Obamy a jeho ruského protějšku Putina se nyní mají Snowdenovou kauzou zabývat šéf amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Robert Mueller a ředitel ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) Alexandr Bortnikov. Ruské televizi Rossija 24 to dnes řekl šéf ruské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev.

Patrušev připustil, že Snowdenův případ je tvrdým oříškem. "Je to nelehký úkol, protože řešení je třeba nalézt v rámci norem mezinárodního práva. Žádná použitelná norma ale není k dispozici, hotový recept neexistuje," upozornil šéf Bezpečnostní rady, vlivného Putinova poradního orgánu v oblasti bezpečnostní politiky státu.

Edward Snowden

Snowden počátkem června vyzradil médiím tajný americký program na sledování internetového provozu. Před týdnem dorazil z Hongkongu do Moskvy, odkud chtěl pokračovat přes Havanu do ekvádorského azylu. Spojené státy ale zrušily platnost jeho pasu a ekvádorská vláda mu zatím politický azyl neposkytla s odůvodněním, že Američan musí žádost podat na některém z ekvádorských velvyslanectví. To ale vzhledem k neplatným dokladům udělat nemůže.

Autoři: ,