Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Další čtyři roky. Obama zůstává prezidentem USA, demokraté slaví

USA

  5:19aktualizováno  8:39
WASHINGTON - "Další čtyři roky," napsal na Twitter Barack Obama a připojil fotografii, na které se objímá s manželkou Michelle. I když konečné výsledky nejsou ještě sečteny, už je jasné, že Obama uhájil Bílý dům a porazil svého republikánského vyzyvatele Mitta Romneyho. Výsledky byly u klíčových států velmi těsné.

Vítěz voleb USA slaví na pódiu s ženou Michelle, dcerami Sashou a Maliou foto: Reuters

Barack Obama slaví triumf - přehledná grafika podle států (Florida ještě není sečtena).

Krátce poté, co bylo jasné, že Obama překonal hranici 270 volitelů, vzkázal přes Twitter "Jsme v tom všichni společně, tak jsme vedli kampaň a takoví jsme." 

Rozhodlo Ohio
Magickou hranici 270  překonal podle televize MSNBC díky vítězství v Ohiu, které mu přineslo klíčových 18 volitelských hlasů. Až do poslední chvíle se ale oba kandidáti o klíčové státy, zejména o Ohio a Floridu, přetahovali.

Po půl osmé SEČ konečně vystoupil Barack Obama před svými příznivci v Chicagu. V atmosféře rockového koncertu se bouřlivě slavilo. Obama přišel se ženou Michelle a sdcerami Sashou a Mailou. "Jsme jedna americká rodina, jsme jedním národem. Nejlepší časy jsou teprve před námi", řekl Obama nadšeně jásajícímu davu.

Florida stále není sečtena, nicméně Obama tam mírně vede. Podle tamější volební komise budou definitivní výsledky až pozdě večer SEČ. V okrese Miami-Dade žije asi deset procent floridských voličů. Důvodem odkladu je to, že řada z nich hlasovala korespondenčně.

Jedenapadesátiletý Obama již stačil před tím svým voličům poděkovat v několika krátkých vzkazech na Twitteru. "Podařilo se to díky vám. Děkuji vám," napsal v jednom. V dalším vzkazu krátce po čtvrt na šest SEČ také zveřejnil svou fotku spolu s první dámou Michelle pod titulkem "Další čtyři roky". Tento odkaz se velice rychle stal nejsdílenějším "tweetem" všech dob.

"Další čyři roky," napsal na Twitter Barack Obama a připojil fotografii, na které se objímá s manželkou Michelle.

V McCormickově centru v Chicagu, kde se pořádá Obamova volební party, a kam přišly tisíce lidí, vypukla po oznámení výsledků po páté hodině ranní SEČ euforie. Hráli se Beatles, lidé tančili, objímali se a mávali vlajkami. Rozjásaný dav v tuto chvíli čeká na znovuzvoleného prezidenta.

Jak to vypadalo na Obamově volební párty?

Když Obama prolomil hranici 270 volitelů potřebnou pro opětovný zisk úřadu, propuklo v McCormickově centru peklo. Křik prezidentových příznivců jakoby neměl konce a nad jejich hlavami se objevily transparenty oslavující Obamovo vítězství a podobizny současného i příštího prezidenta Spojených států.

Radost v táboře demokratů.

"O-ba-ma, O-bama," křičeli příznivci šéfa Bílého domu, kteří v hale na vítězství svého oblíbence čekali několik hodin. Na tvářích starších černošek v přední řadě bylo znát dojetí. Za chvíli je ale vystřídalo nadšené skandování nezbytného sloganu amerických předvolebních kampaní: "Další čtyři roky!".

Když se na obřích obrazovkách v sále objevil poražený Romney, který ve vzdáleném Bostonu uznal porážku ve volbách, ozval se podrážděný pískot

Hned pak ale přítomní začali nadšeně vykřikovat, když republikán oznámil, že pogratuloval Obamovi k vítězství. Pískání se ozvalo ještě, když Romney zmínil svého kandidáta na viceprezidenta Paula Ryana. Na konci projevu ale fanoušci šéfa Bílého domu odměnili poraženého soupeře potleskem.

Romney uznal porážku
Republikánský kandidát Romney už uznal, že v úterních volbách prohrál. Telefonicky poblahopřál k vítězství Baracku Obamovi.

Americké prezidentské volby, v nichž nevolí Američané přímo, ale skrze 538 volitelů, se de facto rozhodují jen v několika klíčových státech, v nichž nemá ani jedna strana jasnou většinu. Ve většině z těchto klíčových států se Obamovi podle odhadů podařilo pětašedesátiletého Romneyho porazit.

Staronový prezident Barack Obama

Výběr dat ze života amerického prezidenta Baracka Obamy (51), který obhájil svůj úřad:

  • 4. srpna 1961 - narodil se v havajském Honolulu; otec byl ekonom a pocházel z Keni, matka pak bílou Američankou z Kansasu.
  • 1967 až 1971 - navštěvoval školu v Indonésii, kam se jeho matka po rozvodu znovu provdala.
  • 1971 - návrat do Honolulu, vyrůstal s prarodiči.
  • 1983 - absolvoval politické vědy na Columbijské univerzitě a práva na Harvardu (1991).
  • 1992 - oženil se; s manželkou Michelle mají dvě dcery - Maliu Ann (1999) a Sashu (2001).
  • 1992 až 2004 - přednášel na právnické fakultě Chicagské univerzity.
  • 1997 až 2004 - senátor ve státě Illinois.
  • 2000 - neúspěšně kandidoval do Sněmovny reprezentantů.
  • 2005 až 2008 - působil v americkém Senátu.
  • Únor 2007 - zahájil kampaň za zvolení prezidentem USA, posléze vyhrál demokratické primárky.
  • 4. listopadu 2008 - vyhrál prezidentské volby, v nichž porazil republikána Johna McCaina.
  • 20. ledna 2009 - inaugurován prvním americkým prezidentem tmavé pleti a 44. v pořadí.
  • Říjen 2009 - získal Nobelovu cenu za mír.
  • Duben 2011 - oznámil, že bude usilovat o znovuzvolení prezidentem.
  • 7. listopadu 2012 - obhájil mandát v prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK

Autor:

Prodej domu 167 m2, pozemek 207 m2
Prodej domu 167 m2, pozemek 207 m2

A vei 43A, Provincia de Alajuela, Cd Quesada, Barrio San Roque, Ciudad Quesada, San Carlos, Ciudad Quesada, Kostarika
4 517 744 Kč