Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kdo zavinil tragédii v Duisburgu? Pozůstalí viní pořadatele

Svět

  14:09aktualizováno  16:42
DUISBURG/PRAHA - V sobotní tlačenici v tunelu na festivalu Loveparade zahynulo nejméně 19 lidí, další tři stovky utrpěly zranění. Pozůstalí teď z tragédie obviňují pořadatele. Podle nich organizaci vůbec nezvládli a na varování svědků, že tunel je přeplněný, nikdo z nich nezareagoval.

Lidé truchlí za oběti neštěstí foto: Reuters

Zhruba půl hodiny předtím, než propukla panika, několik lidí varovalo policii před hrozícím nebezpečím. Nestalo se ale nic, policie jejich varování ignorovala.


"Nemůžete víc jak milion lidí věznit za plotem, musíte je nechat se volně pohybovat, pak by se takové věci nestaly," řekl jeden ze svědků serveru BBC. Další řekl televizi APTV: "Tři dny před festivalem jsem si pomyslel, že pořadatelé jsou pěkně hloupí, protože lidem zpřístupnili jen jeden vchod. Nemůžete zamknout tolik lidí na jednom místě. To prostě nefunguje."

Čtěte více o tragédii na Loveparade:

Kritizovat pořadatele začala německá veřejnost krátce po tragédii. Primátor Duisburgu Adolf Sunderland ale tvrdí, že organizátoři a všichni zúčastnění partneři vypracovali přesvědčivý bezpečnostní plán. Starosta také řekl, že je příliš brzy na to, někoho obviňovat, čeká se na výsledky vyšetřování.

Na fotogalerii z místa tragédie se podívejte zde

Loveparade 2010 v německém Duisburgu: místo tragédie.

Klíčovou otázkou tak je, proč měly statisíce návštěvníků festivalu k dispozici jen jeden vstup - dálniční podchod - na místo konání v prostoru bývalého nákladového nádraží. Vedoucí krizového štábu Wolfgang Rabe uvedl, že areál mohl pojmout až 300 tisíc lidí, přičemž v době tragédie nebyl naplněný. Ještě před tlačenicí v tunelu prý policie otevřela druhý vstup, aby snížila tlak na hlavní vchod. "Nemáme žádné informace, podle kterých by tlak na tunel byl tak velký, že muselo dojít k tomuto neštěstí," uvedl. Hlavní vstup nebyl nikdy úplně zavřený, to způsobila až panika. Mrtvé navíc nenašli v tunelu, ale severně od něj, na přístupové rampě.

Loveparade končí, pořádat se už nebude
Zakladatel legendární technopárty Dr. Motte v televizi WDR rovněž ostře zkritizoval pořadatele. "Je to skandál, umožnit jen jediný přístup do areálu... Pořadatelé chtěli jen vydělat a neprojevili nejmenší pocit zodpovědnosti za všechny ty lidi," uvedl a vyjádřil soustrast pozůstalým.

Podle dřívějších informací od organizátorů na Loveparade přijelo až 1,4 milionů lidí. Policie ovšem uvedla, že návštěvníků bylo maximálně 300 tisíc.

Organizátor technoparty uvedl, že kvůli tragédii se technopárty v dalších letech už konat nebude. "Loveparade vždy byla pokojnou zábavou a veselou party, kterou včerejší neštěstí navždy zastínilo," řekl Rainer Schaller. "Kvůli respektu k obětem nebudeme v zábavě pokračovat. Je to konec Loveparade," dodal. Zakladatel Dr. Motte se zrušením akce souhlasí. "Asi je to tak lepší," řekl.

Hromadnou paniku, která tragédii zapříčinila, vyvolal podle policie pád lidí z uzavřeného únikového schodiště do davu. Ten předtím ucpal přístupový tunel před prostranstvím, kde se akce konala. Dříve se hovořilo o tom, že lidé zahynuli v tunelu, jímž vedla přístupová cesta na technoparty. To ale německá policie vyvrátila.

Historie Loveparade

1989 zakládá technoparty techno-DJ Dr. Motte (Matthias Roeingh). Zhruba 150 fanoušků technohudby se zúčastnilo první Loveparade v Berlíně na třídě Kurfürstendamm pod heslem "Radost, přátelé, palačinky" (Friede, Freude, Eierkuchen).

- 1994 se technoparty zúčastnilo 120.000 lidí a 40 vozů.

- 1996 na 750.000 tanečníků přišlo na Loveparade pořádné na berlínské třídě 17. července. Přesun byl nutný, třída Kurfürstendamm byla pro takový počet příliš úzká.

- 1999 rekordní počet účastníků 1,5 milionu.

- 2000 Loveparade se nekoná jen v Berlíně, ale také ve Vídni, Tel Avivu a Leedsu.

- 2001 po rozhodnutí Spolkového ústavního soudu už není Loveparade politickou demonstrací, nýbrž komerční akcí. V tento rok se jí zúčastnil milion lidí.

- 2002 začíná propad návštěvnosti, tento rok "jen" 700.000 účastníků.

- 2004 a 2005 se nenašli sponzoři, Loveparade se nekonala.

- 2006 Loveparade s novým pořadatelem se vrací na scénu pod heslem Láska je zpět (The Love Is Back). Podle policie se jí tento rok zúčastnilo 500.000 lidí, organizátoři uváděli 1,2 milionu.

- 2007 Porúří se poprvé stává dějištěm technoparty. V Essenu tančilo zhruba 1,2 milionu lidí, tento rok pod heslem Láska je všude (Love Is Everywhere).

- 2008 Loveparade se konala v Dortmundu pod heslem Dálnice k lásce (Highway to love) za účasti rekordního 1,6 milionu účastníků.

- 2009 Loveparade odpadla, pořadatelské město Bochum nenašlo vhodné místo.

- 2010 Loveparade se konala pod heslem Umění milovat (The Art Of Love) poprvé na uzavřeném prostranství v Duisburgu. Panika před vstupním tunelem si vyžádala 19 mrtvých a stovky zraněných.

- 2011 se měla technoparty přesunout do Gelsenkirchenu. Po tragédii v Duisburgu se ale v Německu už konat nebude.

                                                                                          Zdroj: ČTK

Autoři:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...