Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vyhrál soud o seznam VIP občanů. Úřad mu ale poslal účet na 60 tisíc

Česko

  6:00
PRAHA - Když už nad námi vyhrál, tak mu to vítězství alespoň pořádně osladíme. Jako kdyby se ministerstvo vnitra ve sporu s bývalým novinářem LN Tomášem Němečkem řídilo tímto mottem. Po více než dvouletém sporu se rezort uvolil dát mu seznam osob, které získaly státní občanství na základě výjimky. Za jeho vyhotovení chce však vnitro přes 60 tisíc korun.

České občanství - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Letos v létě Němeček uspěl u Nejvyššího správního soudu s kasační stížností na postup ministerstva vnitra. Rezort mu odmítal poskytnout seznam osob, které díky výjimce získaly české občanství, aniž by se musely vzdát toho původního. Dvojí občanství přitom stát do letošního roku umožňoval pouze v případě, že měl dotyčný významný přínos pro Českou republiku v oblasti sportu, vědy, společnosti nebo kultury.

Komu promíjeli přísné podmínky pro získání občanství – a proč to byli hlavně sportovci?

Přečtěte si text, který spor před dvěma lety odstartoval. Vyšel tehdy pouze v příloze Lidových novin Právo & justice.

Tajná komnata ministerstva vnitra

O jeho žádosti tak ministerstvo rozhodovalo znovu. A tentokrát uspěl.  „Ministr vnitra uložil, aby při projednávání vaší žádosti bylo postupováno v souladu s právním názorem Nejvyššího správního soudu,“ napsala v odpovědi, kterou získaly Lidovky.cz, Kateřina Guluškinová, vedoucí oddělení státního občanství a matrik.

Po dobré zprávě však následovala ta horší. Informace úřad poskytne, avšak ne zadarmo. Zpracování seznamu vnitro vyčíslilo na 61 278 korun včetně 34 korun za poštovné. „Zpracování a poskytnutí informace v požadované podobě bude vyžadovat mimořádně rozsáhlé vyhledávání této informace ve státoobčanských spisech v rozsahu 4895 spisů,“ tvrdí úřad.

Za hodinu je prý zaměstnanec schopen projít 20 spisů, přičemž za hodinu papírování si úřad účtuje 251 korun. Vyděleno, vynásobeno to činí přes 60 tisíc. 

Chtějí mě vydusit

Částka, kterou vnitro požaduje, je nejen vysoká, ale podle Němečka především zcela smyšlená. Podle něj totiž musí být seznam „VIP“ občanů dohledatelný v systému během chvilky. „Oni tu evidenci mají. Bylo by bizarní, kdyby to bylo jinak. To by ten úřad byl v bláznivém nepořádku. Jsou to výjimky, které schvaluje ministr, kliknou a vypadne jim to za minutu,“ míní. „Ale protože mě chtějí vydusit, tak tvrdí, že to prochází ručně. 4985 spisů,“ dodal v rozhovoru pro Lidovky.cz.

I proto se za požadované informace takovou částku platit nechystá. „Podám stížnost podle paragrafu 16a zákona o svobodném přístupu k informacím. Ale nevím, co z toho bude,“ řekl Němeček.

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalý vedoucí přílohy LN Právo & Justice Tomáš Němeček na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Tučný poplatek coby poslední způsob jak odradit žadatele od snahy dobrat se informací však není specialitou pouze ministerstva vnitra.  Když Hospodářské noviny před dvěma lety žádaly seznam všech osob či firem, kterým rezort financí za posledních deset let udělil daňovou milost, naúčtoval si za to úřad více než čtvrt milionu korun. Jiný příklad je ze Zlína, kde si aktivista Luděk Maděra vyžádal informace o platech a odměnách vedoucích oddělení a odborů tamějšího magistrátu. Úřad si za to účtoval 32 tisíc korun. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Jak už dříve v těchto případech vysvětloval Oldřich Kužílek, jeden z autorů zákona o svobodném přístupu k informacím, podle nařízení vlády mohou úřady chtít zaplatit jen mimořádně náročné vyhledávání. Zřejmě proto vnitro Němečkovi výslovně napsalo, že dané informace vyžadují „mimořádně rozsáhlé vyhledávání“.

Kontroverzní privilegium

Tomáš Němeček žádal o seznam už v roce 2012. Ministerstvo vnitra však odmítalo jména zveřejnit a argumentovalo tím, že by jednalo v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů. Až Nejvyšší správní soud řekl, že v tomto případě má přednost právo na informace. „Pokud někdo žádá o udělení státního občanství na základě výjimky, vstupuje do veřejné sféry a měl by počítat s tím, že bude muset strpět zásah do svého soukromí,“ uvedla tehdy soudkyně Lenka Kaniová. „Je totiž zjevné, že poskytování tohoto speciálního privilegia může být v některých případech značně kontroverzní,“ dodal soud.

Zásadní změna v politice dvojího občanství přišla až letos. Už to není otázka privilegia významných osobností, požádat si o něj může každý. Jak Lidovky.cz informovaly zpočátku roku, ministerstvo vnitra zavalily stovky žádostí. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!