Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Když je diplom modlou

Názory

  7:55
PRAHA - Budoucnost je ve vzdělání - to je jistě pravda. A přece to člověku nedá, aby se nad současnou lavinou kvalifikačních požadavků občas nepozastavil. Jsou vždy nutné a prospěšné?

Zdravotní sestry (ilustrační snímek). foto: Lidové noviny

Vysokoškolský diplom je pro zaměstnavatele jedním ze zdrojů informací, které potřebuje, a nemá mnoho času si je zjišťovat: má uchazeč schopnost vstřebávat nové poznatky? Je přiměřeně ambiciózní, ukázněný, dokáže vyjít s autoritami? Absolvování vysoké školy představuje ne sice stoprocentní, ale slušnou záruku kladné odpovědi. Naproti tomu počet pracovních míst, v nichž je opravdu nutná konkrétní vysokoškolská kvalifikace, je o hodně menší. Kdyby měli zůstat na svých místech jen ti, kteří vystudovali přesně příslušný obor, tak se zítra republika zastaví.

 Stát jako každá byrokracie ovšem tíhne k formálním pravidlům. Na českých školách by, jak známo, nemohl učit nositel Nobelovy ceny za fyziku. Musel by si nejprve doplnit pedagogické vzdělání, což by asi nepovažoval za dobré využití svého času. Je samozřejmě možné, že by geniálnímu fyzikovi učení prostě nešlo. Ale proč resort školství trvá na absolvování pedagogického studia i tam, kde kýženou informaci má, tedy u lidí, kteří již léta úspěšně učí?

 Totéž se vztahuje třeba na terénní sociální pracovníky. Kvalifikace je užitečná, ale důležitější jsou specifické, obtížně formalizovatelné znalosti, jež se dají předávat jen v praxi, a oddanost věci. Proč má člověk, který tuto práci léta odpovědně dělá, nyní odejít, protože vystudoval něco jiného? A to už nemluvíme o profesích, kde mohou být vnucené akademické návyky jen na překážku.

 Pokud bude stát stupňovat formální požadavky a ty kvalifikační předpoklady, které neumí měřit, nebude respektovat, může to mít jediný efekt: na spoustě míst budou chybět ti praví a vytlačí je lidé, kteří si ponesou pečeť špatných vysokých škol: umějí všechno roztřídit, klasifikovat, uvést do souladu s platnými předpisy a zaškrtat ty správné kolonky v multiple choice testech, což jim stačí k pocitu, že jsou něco víc než ostatní. Přitom jsou netvůrčí a bojí se rizika. A čím víc moci se jim dá, tím víc získá tyto charakteristiky i celá naše země.
Autor:
Témata: Nobelova cena