Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Když je pes kůň a zákaz grilování. Vyhlášky posouvají hranice

Právo

  9:50
V České republice je 6250 obcí. Více než 80 % nemá ani tisíc obyvatel, jejich vyhlášky proto píší starostové samouci. Překvapivé na tom je, že to dělají většinou dobře.

V Postoloprtech se na zídkách vysedávat nesmí, zakazuje to vyhláška. foto: Viktor ChladLidové noviny

Aby obecní vyhláška pronikla do celostátního tisku, musí být dostatečně bizarní. Loni však ministerstvo vnitra projednávalo 9981 obecních vyhlášek nebo jejich návrhů. Nečekaná zpráva o "lidovém právu" zní, že není tak amatérské, jak se zdá.

A často posouvá hranice možného. V úterý 14. června bude Ústavní soud veřejně jednat o vyhlášce města Chrastava, která průkopnicky zkouší zakázat loterijní videoterminály. Ani znalci si nejsou jisti, jestli náhodou soud nepotvrdí, že obec takové právo má.

Nikdy nevíte, co je napadne
"60 až 70 procent obecních vyhlášek je bezproblémových," říká právník ministerstva vnitra Petr Prokop. Pokud někdo v zemi může udělat kvalifikovaný odhad, pak on: je vedoucím oddělení na odboru dozoru a kontroly veřejné správy, kde se sbíhají obecní vyhlášky.

Zajímavé obecní vyhlášky:

► V obci Rotava na Sokolovsku zakázalo zastupitelstvo sedět na zídkách u obchodů. Když po nich místní povaleči začali chodit, zastupitelstvo přidalo i zákaz chození po zídkách a opírání se o zídky.
► Obec Staňkov na Domažlicku přijala vyhlášku o trusu domácích zvířat, konkrétně volně se pohybujících ovcí a psů. Ústavní soud ji přátelsky upozornil, že ani při nejlepší vůli nemůže působnost vyhlášky rozšiřovat i na "zastavěné území přilehlých obcí".
► Obec Postoloprty na Lounsku zakázala vyhláškou vynášet na veřejná prostranství udírny a grily. Kromě toho zakázala sedat na koše, kašny a zábradlí.
► Až k Ústavnímu soudu se dostal vyhláška obce Jirkov, která nařizovala vlastníkům zeleně, aby ji dvakrát ročně posekali a odhrabali trávu. Vnitro namítalo, že pravidla už upravuje zákon: tráva se má sekat, když z ní vítr roznáší pyl. Soud ale stanovil, že důvody pro sekání trávy nemusejí být jen hygienické, ale i estetické.

Petr Prokop dodává, že v drtivé většině zbylých případů se lze se starosty dohodnout – pokud netrvají na vyhlášce z politických nebo prestižních důvodů, jako když v roce 2003 starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek vydal ze špásu vyhlášky zakazující vstup úředníků do obce.

Smí obec omezit pyrotechniku, anebo tady platí jen pravidla hornického zákona pro práci s výbušnými hořlavinami? Smí obec nařídit posekání přerostlé trávy na návsi, nebo se na to vztahuje jen zákon o rostlinolékařské péči? Smí zakázat popíjení alkoholu na náměstí?

Na zákaz kouření jsou obce zatím krátké
Ústavní soud v posledních letech povolil otěže a dává obcím volnou ruku, pokud se odvolají na úpravu veřejného pořádku. "Většinou obcím poradíme, jak zformulovat předmět a cíl vyhlášky, aby byla zákonná. Pouze u kouření trváme na tom, že samospráva je ani s odkazem na veřejný pořádek zakázat nemůže," vysvětluje Petr Prokop.

Dříve pracoval jako policista, dozor nad veřejnou správou dělá pět let. "Je to zajímavá práce: nikdy netušíte, co samosprávu napadne," říká. "Asi před čtyřmi či pěti lety chtěla malá obec regulovat pohyb zvířat, zákon to však dovoloval pouze u psů. V posledním paragrafu tedy napsali, že pro účely této vyhlášky se psem rozumí i kočka, prase, kůň a ocelot – protože nějaký člověk v obci choval ocelota."