Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kritika předražených zakázek na úřadě spustila šikanu, tvrdí Klouzal

Česko

  16:05
PRAHA - Kdo to nezažil, nedovede si představit, co to vlastně psychické týrání na pracovišti je, říká bývalý zaměstnanec ministerstva zahraničí Jakub Klouzal. Tvrdí, že on si tím prošel, když začal kritizovat předražování zakázek. Ministerstvo se nevyjádřilo, k případu whistleblowera Klouzala už prý vše řeklo.

Jakub Klouzal dostal první Cenu za odvahu roku 2012 foto: ČTK

Do funkce ředitele odboru IT nastoupil Jakub Klouzal v roce 2008. Na jaře 2009 poprvé upozornil své nadřízené, že je chystaná smlouva pro rezort nevýhodná. Pak tak učinil ještě mnohokrát. Některé zakázky totiž podle něj byly předraženy i o desítky milionů korun.

Klouzal však tvrdí, že se mu snaha šetřit veřejné peníze vymstila. Protože odmítl jen přihlížet plýtvání peněz, poznal prý, co to znamená šikana na pracovišti.

Naschvály kvůli angličtině

Když líčí, jak se k němu jeho kolegové a nadřízení začali chovat, definici šikany (případně rovnou bossingu) to odpovídá. Jako jejího strůjce pak popisuje především svého přímého nadřízeného. Proč? Klouzal důvod popisuje takto:

  • Nadřízený nesloží zkoušku a nemá již nárok na jazykové lekce. Vy ji splníte, nárok tedy máte. Lekce vám on však - po domluvě s příslušným referentem - zabaví. Když na to přijdete a zajistíte si hodiny zpět, zjistí si přes sekretariát, kdy hodiny máte. A pak vás pokaždé před angličtinou odvolá na jednání, které nakonec musí na poslední chvíli zrušit. Na začátku se omluví a s úsměvem se vás zeptá, zda vás netahá z angličtiny, že to by nerad. Vydrží to dělat šest týdnů za sebou, pak jednou vynechá.

Část Klouzalova tvrzení potvrzuje i jeho bývalá kolegyně, s níž server Lidovky.cz mluvil. Z obavy o své místo si ale nepřeje zveřejnit jméno. "K takovým situacím opravdu docházelo. Měl domluvenou angličtinu, ale většinou ty hodiny musel rušit - kvůli nečekané poradě odboru či jiné nečekané schůzi," uvedla žena.

K TÉMATU:

Každý 'miluje' svého šéfa

Ministerstvo zahraničí po svém mluvčím jen vzkázalo, že už k případu Klouzala vše řeklo. "Já k tomu žádný komentář dát neumím. Co jsme k tomu chtěli sdělit, je na našich webovkách," uvedl mluvčí Vít Kolář. "Každý zaměstnanec 'miluje' svého šéfa. Každý zaměstnanec se ocitl v nespravedlivé situaci. Každý zaměstnanec má pocit, že si ho šéf zavolal zrovna ve chvíli, kdy něco potřeboval. Myslím, že tady je nějaký komentář zbytečný," dodal Kolář.

Klouzal však trvá na tom, že chování, které musel na úřadu snášet, nebylo standardní a pramenilo z jeho kritiky zavedené praxe na ministerstvu, tedy předražování zakázek. Za to, že na ně veřejně upozornil, ocenil Klouzala Nadační fond proti korupci. Společně nyní chystají trestní oznámení.

Další situace, kterými Klouzal dokládá svá slova o šikaně

  • Nadřízený vás požádá o jednání a domluví si s vámi a ostatními termín. Požádá vás o podklady, které dva dny připravujete. Poté jednání zruší, ale vás o tom neinformuje a dělá, jako že je to nedorozumění. Tato situace se opakuje jednou za 14 dní až tři neděle.
  • Nadřízený vás nechává zpracovávat zprávy o desítkách stran, kterými si nenápadně - ale tak abyste to viděl - plní šuplík.
  • V pátek po pracovní době dostanete email s nejasným zadáním. Když si zavoláte pro vysvětlení, řvou na vás, že je nemáte otravovat po pracovní době. V pondělí ale už jste na koberečku u náměstka za to, že jste nesplnil důležitý úkol, který vám byl dán již minulý týden.
  • Zdržují vám podpisy smluv, které jsou řádně vysoutěžené. Vy ovšem plnění těch smluv potřebujete na servery a počítače a na plnění projektů, které jsou provázané. Extrémním naschválem bylo zdržení podpisu smlouvy o 4 měsíce. Jednak to znamená, že vyhodíte spoustu práce své i svých podřízených oknem a jednak že budete pak muset dělat pod tlakem velice náročnou práci po nocích. Prostě vám likvidují provoz a pak vás za chyby, které způsobili, deptají.
  • Vzhledem k tomu, že jich je hodně a řeči se pilně šíří, tak vás přestanou lidé na chodbě zdravit a i jinak slušní lidé vám začnou házet klacky pod nohy.
Autor: