Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Když můžete zkrášlit fasády všech domů. Světlem

Design

  7:00
Celý uplynulý týden vypadal Eindhoven tak trochu jinak. Veřejný prostor a architektura dostaly novou, dočasnou podobu, kterou kromě designérů a výtvarníků mohli vytvořit i místní obyvatelé, turisté nebo děti. Už posedmé se zde totiž konal světelný festival Glow.

Faites vos jeux foto: Rob Portengen

O festivalu

Festival světla Glow byl založen v roce 2006. Během několika let se stal událostí s bohatou mezinárodní účastí i přesahem. Spolupracuje s řadou významných mezinárodních festivalů světla jako jsou  festivaly v Jeruzalémě, Gentu, Lublani, Helsinkách nebo Sinagapuru. V loňském roce jej navštívilo okolo 350 tisíc návštěvníků. Vedle přehlídky designu Dutch Design Week je Glow jednou z nejdůležitějších událostí města, které nyní kandiduje na Evropské město kultury 2018. Festival Glow se koná každoročně koncem listopadu, letos od 10. do 17.11.

Letošní sedmý ročník nesl název „Facades and Faces“ -„Fasády a tváře“. Ukazoval různé podoby města, které má tradičně silnou vazbu na umělé světlo. Zhruba ve třiceti projektech rozmístěných ve středu města se představily nejen různé videoprojekce na fasádách domů, 3D laserové show, ale i jiné formy umění, které pracují se světlem jako s uměleckým nástrojem. V halách bývalých továren Philipsu Strijp S se potom návštěvníci mohli převážně interaktivní formou seznámit s nejnovějšími světelnými technologiemi.

Hlas lidu, jeho siluety i tváře

S použitím světelných technologií na fasádách a ve veřejném prostoru se holandští i zahraniční umělci snažili odhalit identitu města a připravit atraktivní představení pro diváky. Někteří umělci pracovali přímo plasticky se světlem a prostorem, jiní volili monumentální projekce, častokrát se zajímavým příběhem nebo i přímo s přispěním diváků. „Aktivní účast diváků je typickým znakem letošního ročníku“, potvrdil Har Hollands, jeden z kurátorů festivalu.

Německá designérka Sigrid Sandmann se nechala inspirovat názory obyvatel města na fasády. Jejich myšlenky a komentáře promítla audiovizuálně na jeden z výškových domů města. V projektu francouzské skupiny Skertzo zase mohli návštěvníci u dotykového displeje sami dotvářet video obrazy na budově před sebou. Jinde byli chodci na ulici snímáni termokamerou a jejich siluety přenášeny na plochu budovy nad nimi. Sami tak mohli s trochou úsilí rozpoznat svůj obraz v davu. Stačilo trochu povyskočit. Autor této instalace Egied Simons zvolil záměrně pro toto temné a studené podzimní období projekt, který se týká světla a tepla.

Jan Ising pro svůj projekt „Faces of the Netherlands“ nafotil několik set obyvatel Eindhovenu a okolí. Na plastickou třírorozměrnou masku o velikosti asi 8 metrů zavěšenou na jedné z budov v centru města se pak jejich tváře kontinuálně promítaly. „Různorodost obyvatel ve spojení s architekturou a urbanismem určuje identitu daného místa“, říká Jan Ising.Tato instalace je součástí globálního projektu, který byl již v tomto roce realizován v Jeruzalémě a předtím v Berlíně. „Postupně chceme vytvořit tváře celé naší zeměkoule“, říká odhodlaně Jan Ising.

Architektura a animace

Skupina francouzských umělců, která si říká Groupe LAPS připravila divákům přímo kriminální podívanou. 70 figurín v různých polohách pohybu tvořených z LED tyček svým postupným a bleskovým rozsvěcováním a zhasínáním vytvořilo animovaný akční film. V tomto případě se jednalo o útěk z budovy a příznačně byla pro toto představení vybrána policejní stanice. Projekt „Keyframes“ vznikl v roce 2011 pro festival „Fete des Lumieres“ v Lyonu a od té doby procestoval celý svět. Před festivalem v Eindhovenu se představil v Sinagapuru a Jeruzalamě. „Koncept je stejný, ale příběhy se mění“, říká Thomas Veyssiere z Groupe LAPS. Instalace na budově policie ovšem nebyla vůbec jednoduchá“, směje se.

Keyframes

Na festivalu Glow se představily i projekty, které měly charakter dramatické divadelní podívané. Francouzská skupina Les Orpailleurs de Lumiere rozhýbala kostel ve středu města za zvuků impresivní hudby Musorgského a italský umělec Richi Ferrero zase nechal v magické světelné show nasvěcovat africké masky z Ugandy za doprovodu bulharského ženského chóru a hrdelního zpěvu skupiny Huun Huur Tu z ruské republiky Tuva. Co má světlo, chorály a tradiční masky dohromady? „Všechny tyto komponenty hrají důležitou roli v náboženských ceremoniích“, vysvětlil Richi Ferrero. „Ve všech zemích a kulturách po celém světě jsou pojítkem mezi pozemským a nadpozemským světem“, dodal.

Festivalu Glow se pravidelně účastní také děti. Na tisíc lampionů zavěšených nad náměstím v centru města při loňském Glow dalo vzniknout nové tradici spolupráce festivalu s žáky místních škol. Letos bylo přizváno 2 tisíce dětí ze základních škol, aby vyrobily a vlastnoručně „zasadily“ květiny opatřené LED lampami. Mladí designéři tak vytvořili půvabné umělecké dílo – zářící zahradu plnou květů. „Glow je příležitost nadchnout děti pro design a udělat něco pěkného pro své město. Děti mohly využít svoji kreativitu a jsou na svoje dílo velmi pyšné“, říká Beppie Remmits, ředitelka organizace CultuurStation, která se spolu s organizátorem celého festivalu, kterým je společnost Eindhoven365, podílí na tomto projektu.

Recept na úspěšný festival

Festival Glow je rok od roku populárnější a jeho návštěvnost stoupá. Čím to je? „Je velmi důležité vybalancovat program tak, aby si každý návštěvník přišel na své“, říká kurátor Har Hollands. Aby tam byla správná kombinace divácky atraktivních projekcí, interaktivních projektů, kdy se sami návštěvníci mohou zapojit do hry, sofistikovaných instalací, které ukazují technické možnosti umělého světla, ale také projektů, které ukazují pouhou krásu světla jako uměleckého nástroje. Protože světlo do umění patří a dokáže rozjasnit náš život, zvlášť v této ponuré listopadové době.

Autoři: