Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Když platí Evropská unie. V Boleslavi nasázeli ke třem panelákům 72 laviček

Evropa

  5:00
PRAH/MLADÁ BOLESLAV - Zdá se, že i Mladá Boleslav má své ‚smíchovské květináče‘. Tedy nejde přímo o květináče, ale o lavičky, kterým se město snažilo lidem na sídlišti zpříjemnit bydlení. Na plochu zhruba tří fotbalových hřišť jich proto nasázelo hned sedm desítek. Místo místních je ale využívají bezdomovci a narkomani. Odpočívadla však zmizet nemohou, zaplatily je evropské peníze.

„Někdo si tam občas sedne, ale obecně ty lavičky moc využívané nejsou,“ říká jedna z tamních obyvatelek. foto:  Petr Topič, MAFRA

Na samém kraji Mladé Boleslavi vyrostl lavičkový park, nad kterým místní kroutí nevěřícně hlavami. U hučící Průmyslové ulice, která tvoří katastrální hranici s blízkým boleslavským sousedem - městem Kosmonosy -, máte jedinečnou možnost sednout si dvaasedmdesátkrát za sebou na jinou lavičku. Těžko byste hledali místo, kde je podobná hustota odpočívadel na metr čtvereční. I proto tamní obyvatelé neřeknou místu mezi třemi socialistickými paneláky jinak než „lavičkový háj“.

„Dřív jsme tady měli pár laviček, tamhle stály třeba dvě. Z města se sem ale často stěhovali bezdomovci i feťáci, některé lavičky proto město odstranilo. A teď tu máme tohle,“ ukazuje smutně směrem k lavičkovému háji Marie, jedna z obyvatelek vnitrobloku v Mládežnické ulici. S manželem patří mezi starousedlíky, bydlí tu už jednatřicet let.

Komplex tří panelových domů, který se město Mladá Boleslav rozhodlo revitalizovat.

Komplex tří panelových domů, který se město Mladá Boleslav rozhodlo revitalizovat.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Nápad zalesnit plochu mezi paneláky odpovídající rozloze tří fotbalových hřišť lavičkovým hájem se zrodil v polovině loňského roku v hlavách boleslavských politiků. Plán nesl vznešený název - revitalizace vnitrobloku. Její součástí byla oprava komunikací, nová dětská hřiště i veřejné osvětlení a na místě nechybí ani moderní podzemní kontejnery. Kromě sadových úprav přišly na řadu i nové koše a právě lavičky.

Byť nejde o závratné částky, lavičkový příběh dobře ilustruje, jak úřady mnohde čerpají peníze z evropských fondů. A to za každou cenu - podobné případy najdete v boxu Slavné a předražené na konci textu.

Kolik stála jedna lavička

  • Kovová lavička s opěradlem z ocelových kulatin délky 1,80 metrů; sedák je zhotoven z borového dřeva, bez područek, je ukotvena šrouby.
  • Podle projektu mělo město zaplatit za montáž 817 korun a 13 975 korun za lavičku, tedy 14 792 korun bez DPH za kus. Za celkový počet 72 laviček to činilo 1 065 024 korun bez DPH.
  • Cena ze soutěže byla za montáž laviček 1540 korun a za samotnou lavičku 7000 korun. Za 72 laviček město nakonec zaplatilo 614 880 korun.

„V rámci projektu bylo v lokalitě o rozloze 23 734,2 metrů čtverečních rozmístěno celkem 72 kusů laviček,“ uvedla mluvčí města Mladá Boleslav Hana Koišová. Pro představu: třeba na Václavském náměstí v Praze napočítáte 83 laviček. To má ale zhruba dvojnásobnou rozlohu - více než čtyřicet tisíc metrů čtverečních. A navíc, jde o centrum města, kde korzují tisíce turistů.

Oproti tomu Mládežnickou ulicí projdou denně maximálně obyvatelé necelých dvou set bytů a pár návštěv. Že by houfně usedali na kovové lavičky si však reportérka nevšimla. A to se jim přitom lavičky nabízejí takřka na každém kroku. Chodník, který lemuje tři panelové domy, je totiž lavičkami doslova obsypán. Tu dvě lavičky, tu zase jedna... na travnatém prostranství mezi panelovými domy jsou zase lavice rozesety ledabyle uprostřed trávníku, opět nejčastěji po dvou.

Vnitroblok Mládežnické ulice v Mladé Boleslavi.

Celkové náklady na revitalizaci vnitrobloku vyšly na více než 21 milionů korun. „Projekt byl spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Dotace byla poskytnuta ve výši 85 procent způsobilých výdajů, tedy 18 milionů korun,“ připomíná mluvčí Koišová s tím, že takzvaná udržitelnost projektu je pět let. Přeloženo do češtiny to znamená, že přehodnotit stav a počet laviček může město až v roce 2019. V opačném případě by totiž muselo dotaci vrátit. Jde o obvyklou mantru vázající se na evropské dotace.

Mlčenlivá Mladá Boleslav

Evropský projekt, v rámci kterého se město snažilo lokalitu v Mládežnické ulici vylepšit, se nazývá „Zlepšení prostředí v problémových sídlištích“. Jenže podle místních město neuváženým rozmístěním velkého počtu laviček paradoxně způsobilo větší nepohodlí.

Některé lavičky prý mají své stálé obyvatele - jedna patří Polákům, další zase...

„Z města se sem slézají bezdomovci a narkomani, injekční stříkačky tu nacházíte denně. Navíc ti, co bydlí v prvním paneláku, který je blízko diskotéky, si zase stěžují na nepořádek i opilce, kteří si po prohýřené noci na lavičkách rádi odpočinou,“ popisuje Marie citovaná v úvodu. Z místních je prý moc lidí nevyužívá. „Bylo by lepší, kdyby tu nebyly,“ dělá tečku za rozhovorem.

Boleslavská radnice se hájí, že rozmístění i počet laviček se řídilo schváleným projektem. Podle jakého klíče ale konkrétně postupovalo, už mluvčí nesdělila. Některé lavičky po stížnostech obyvatel už sice byly odstraněny, ale jen na oko. Nové místo našly leckdy, právě kvůli podmínkám evropského financování, jen o pár metrů dále ve stejné lokalitě ulice Mládežnická. Stále jich tak zůstává zmiňovaných dvaasedmdesát.

  • Mimochodem: ve firmě Compag, která zajišťuje veškerý servis laviček a je z části v ní má podíl samo město, je jednatelem mladoboleslavský podnikatel a zároveň radní za ODS Miloslav Neuman.

Kontrolu a čištění laviček provádí mladoboleslavská firma Compag jednou týdně. Za dopravu si účtuje 88 a za samotnou kontrolu 350 korun, měsíčně tedy město zaplatí necelé dva tisíce. „Pokud se při kontrole objeví závady nebo poškození, počítá se oprava podle rozsahu poškození. Úklid se provádí 1krát denně zhruba dvě hodiny,“ doplňuje mluvčí Koišová. Za to si firma účtuje osm tisíc za měsíc, další dva pak za výsyp a likvidaci odpadků.

Bije to do očí

Urbanisté, které oslovil server Lidovky.cz, se počtu laviček na takovém prostoru podivují. „Sedmdesát laviček je opravdu hodně velké číslo. Pokud to bije do očí i laika, osoby mimo urbanismus či architekturu, je to špatně,“ podivila se pražská architektka a urbanistka, která si nepřála zveřejnit jméno, protože lokalitu přímo nezná.

Na travnatém prostranství mezi panelovými domy jsou zase lavice rozesety...
Na travnatém prostranství mezi panelovými domy jsou zase lavice rozesety...

„Je to škoda. Lavičky jsou určitě potřeba, ale je nutné rozmisťovat je s nějakou logikou a ne za každou cenu. Dělají se věci, které nemají smysl, a nikoho to nepřekvapuje. Bohužel,“ dodává.

Slavné a předražené

Hned několik měst se potýkalo se skandálem kolem předražených laviček.

  • Například při opravě Tyršových sadů v Pardubicích z roku 2012 město vybralo lavičky, přičemž jedna stála téměř 60 tisíc korun.
  • Na stejnou částku se vyšplhala cena také některých laviček v parku v Ústí nad Labem, dětská skluzavka vyšla dokonce na 580 tisíc korun. Za tento počin ale na severu Čech dokonce přišli o část dotace.
  • A luxusu za statisíce si mohou užívat i obyvatelé Hradce Králové na rekonstruovaném náměstí 28. října. V roce 2013 tam město při opravě namontovalo lampy s LED technologií za 120 tisíc korun za jeden kus. Také lavičky stály desítky tisíc.
  • Zřejmě nejslavnější městskou „ozdobou“ jsou ale betonové květináče na pražském Smíchově. Jsou to skoro tři roky, kdy se v páté městské části objevilo celkem 277 nevzhledných truhlíků z betonu. Nápad za zhruba 19 milionů korun, přičemž šestnáct šlo z kapsy Evropské unie, se ale od počátku potýkal nejen s kritikou obyvatel. Rady si nevědělo ani město, a tak se z květináčů, které měly mimo jiné snížit emisní zátěž, staly reklamní plochy nebo dokonce bazény. Takzvané Květináčové párty v nich pořádali nespokojení studenti ČVUT. Za tento betonový počin dostala Praha 5 od památkářů dvě pokuty. Umístila je totiž na chráněných územích bez povolení.
  • LIDOVKY.CZ: Bazén, odpadkový koš, teď lavička. Absurdní proměny betonových květináčů
Novinka ve smíchovských ulicích zaujala i ty nejmenší.
Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!