Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Képíróa osvobodili pro nedostatek důkazů

Svět

  17:56
BUDAPEŠŤ - Maďarský soud zprostil bývalého důstojníka maďarského četnictva Sándora Képíróa obvinění z válečných zločinů v Srbsku v roce 1942 pro nedostatek důkazů. Žaloba podává proti tomuto rozsudku odvolání.

Sándor Képíró foto: Reuters

"Nenašly se dostatečné důkazy proti obžalovanému, zato se objevilo značné množství pochybností a nejistot. Za těchto podmínek soud musel Képíróa propustit pro nedostatek důkazů, ale nikoli proto, že by se zločin nestal," řekl předseda soudu Béla Varga podle maďarské agentury.

Státní zastupitelství poté oznámilo, že se proti rozsudku odvolá. "Rozsudek je nepodložený, nedůsledný v odůvodněních, a proto podávám odvolání," řekl prokurátor Zsolt Falvai. Má k tomu lhůtu do pátku.

Masakr v Novi Sadu
Podle obžaloby se Képíró za války zúčastnil nájezdu na Novi Sad, při němž bylo zavražděno přes 1200 civilních obyvatel města, převážně Židů, Romů a Srbů. Konkrétně mu byl kladen za vinu podíl na smrti 36 lidí, vesměs Židů a Srbů. Území dnešní srbské oblasti Vojvodina, včetně jejího správního střediska Nového Sadu, Maďarsko za druhé světové války jako tehdejší spojenec nacistického Německa anektovalo.

Képíró byl spolu se 14 dalšími maďarskými důstojníky odsouzen ještě během války, fašistický režim Šípových křížů ho ale po příchodu k moci osvobodil.

Sándor Képíró

V roce 1944 Képíró uprchl přes Rakousko do Argentiny, kde žil desítky let. Maďarský komunistický režim ho v roce 1946 znovu odsoudil, i když v nepřítomnosti, ke 14 letům vězení. Do Maďarska se vrátil v roce 1996, jeho totožnost ale byla údajně zjištěna až o deset let později. Jeho stopu v roce 2006 v Budapešti objevil nynější šéf Střediska Simona Wiesenthala Efraim Zuroff. Na seznamu střediska patří Képíró už od války k nejhledanějším osobám.

Morální odpovědnost
Již podle pondělních neoficiálních informací, které pronikly od soudu, se nepodařilo prokázat, že Képíró se osobně účastnil vraždění v Novém Sadu.

Jisté je, že se prý účastnil pouze předchozí vojenské akce zatýkání a shromažďování osob podezřelých z podpory partyzánů. Zadržení pak byli předáni zvláštním komandům, která je vraždila. Politicky nezávislý maďarský historik Krisztián Ungváry k tomu řekl, že Képíróovi se možná nepodaří právně prokázat vinu, nese však morální odpovědnost za účast v akci, která vražděním skončila.

Obžaloba požadovala pro Képíróa nepodmíněný trest vězení a zaplacení soudních nákladů ve výši 4,5 milionu forintů (asi 400.000 Kč), obhajoba naopak osvobození klienta nebo zrušení procesu pro údajnou nezákonnost.

Středisko Simona Wiesenthala označilo rozsudek za "skandální justiční omyl". "Rozsudek není nijak nečekaný v rámci maďarské společnosti, která ještě nedozrála k tomu, aby se vyrovnala se svou minulostí," řekla Ana Frenkelová, představitelka střediska na procesu. "Budeme bojovat až do konce," dodala.

Autoři: ,