Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kim Ir-sen byl polobůh, věří v KLDR i 18 let po jeho smrti

Svět

  6:55
PCHJONGJANG - Historici jej řadí po bok tyranů jako byli Adolf Hitler, Josif Stalin či Mao Ce-tung. Obyvatelé Severní Koreje ale i osmnáct let po jeho smrti žijí v přesvědčení, že jejich "věčný vůdce" Kim Ir-sen byl polobůh, jemuž vděčí za život ve vzkvétající zemi.

Kim Ir-Sen na nedatovaném (a zjevně značně upraveném) snímku se synem Kim Čong-ilem. foto: Reuters

Přitom především Kimovou zásluhou patří Korejská lidově demokratická republika k nejzoufalejším a nejizolovanějším místům na světě. V neděli 15. dubna uplynulo rovných 100 let od Kimova narození.

Kim Ir-sen, jeden z nejdéle vládnoucích diktátorů na světě, vedl KLDR pevnou rukou bezmála půlstoletí (1948-1994) a za tu dobu měl na svědomí miliony lidských životů. Současně kolem sebe vytvořil kult osobnosti, který nemá obdoby nikde ve světě, nemohou mu konkurovat ani Číňané s uctívaným Maem. Kimova pojednání a portréty nesmí chybět v žádné domácnosti, na žádném veřejném prostranství.

ČTĚTE TAKÉ:

Generacím Severokorejců je také odmalička sugerováno, že Kim zvítězil nad japonskými okupanty, vyhrál korejskou válku a jedině jemu všichni vděčí za život ve vzkvétající zemi. Jen málokdo z bezmála 25 milionů obyvatel KLDR ale ví, že Kim Ir-sen posloužil Stalinovi jako nastrčená figura ve vysoké mocenské hře, že on rozpoutal válku na Korejském poloostrově a připravil tak o život více než tři miliony lidí a že právě jejich opěvovaný vůdce byl strůjcem orwellovské reality poznamenané hladem, strachem, represemi a převýchovnými tábory.

Kim Ir-sen i Kim Čong-il mají v metropoli novou obří sochu

Když Kim Ir-sen 8. července 1994 v 82 letech zemřel, přišly se jeho památce poklonit miliony Severokorejců. A davy jich dodnes proudí i k jeho tělu v mauzoleu v metropoli Pchongjangu. Mezi lidmi, kteří hystericky bili hlavou před nesčetnými Kim Ir-senovými pomníky, nechyběli ani ti, jimž poslal tento tyran někoho z rodiny do vyhnanství nebo koncentračního tábora. Tam skončily statisíce lidí, nepřátel režimu, kterých se Kim při upevňování moci postupně zbavil.

Narodil se v den potopení Titaniku

Kim Song-džu, jak zní původní Kim Ir-senovo jméno, se narodil v malé vesnici Mangjongde poblíž Pchjongjangu 15. dubna 1912, v den, kdy se na druhém konci světa potopil Titanik. Jeho rodiče byli prostí dělníci, kteří se v roce 1924 rozhodli emigrovat z anektované Koreje do nedalekého Mandžuska. Prvních třicet let Kimova života je ale jinak zahaleno rouškou tajemství a obecně známá je verze oficiální severokorejské propagandy.

Režim, který Kim vybudoval, se zevnitř opíral o věrnost privilegované a mocné byrokracie, o donašečství a armádu, která svou početní silou měla překonat technologickou převahu nepřátel. Státní ideologii postavil na takzvané ideji čučche, která by se dala shrnout pod heslem "spoléhejme na vlastní síly". Jeho kolektivizační socialistická politika však Severní Koreji přinesla jen hospodářský rozvrat a bídu a utrpení v podobě několika hladomorů.

V zahraniční politice se Kim, který v letech 1956 a 1984 navštívil Československo, střídavě opíral o přízeň komunistů v Pekingu a Moskvě.

Existenci severokorejského jaderného programu ale do posledních dnů svého života popíral. První test jaderné bomby provedla KLDR až 9. října 2006, to už v čele země stál Kimův nejstarší syn z prvního manželství - Kim Čong-il. Současný vůdce země Kim Čong-un, který si po nedávné smrti svého otce upevňuje pozici ve státě, zdědil po dědečkovi kromě země i fyzickou podobu.

Kim Ir-sen
Kim Čong-un

Kim Ir-sen na nedatovaném snímku. Vpravo jeho vnuk Kim Čong-un

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!