Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Klaus: Arabské jaro neexistuje, revoluce jsou bez vůdců

Česko

  15:19aktualizováno  18:34
Prezident Václav Klaus se obává vývoje v zemích severní Afriky, varoval před "laciným optimismem", který podle něj zastávají Spojené státy a některé evropské země. Klaus řekl českým velvyslancům, že si přeje, aby tento region udělal co největší posun vpřed.

Václav Klaus foto: ČTK

Považuje však za chybu porovnávat změny v severoafrických zemích s pádem komunismu v roce 1989 a označovat situaci jako "arabské jaro".

Klaus uvedl, že jeho největší obavy se týkají Egypta. Na tuto zemi by se česká zahraniční politika měla nejvíc soustředit, a to i z historických důvodů, zdůraznil prezident.

To, že se země zbaví několika předních politiků, "není žádnou garancí nezbytné a jakkoli relevantní systémové změny", míní Klaus. Podle něj arabské revoluci bez vůdců ("leaderless revolution") leccos chybí.

"Před dvaceti lety jsem doma i v cizině často hovořil o triádě předpokladů transformačního úspěchu - vědět, kam chceme jít, vědět, jak se tam dostat, a umět vytvořit v zemi takové politické předpoklady, aby obojí přijali obyvatelé země za své. Nic takového tam nevidím. Mám v této souvislosti největší obavy o vývoj v Egyptě," řekl.

Ministerstvo zahraničí uvádí, že je připraveno poskytnout mimo jiné Egyptu, Tunisu i Libyi pomoc a české zkušenosti s přechodem k demokracii a s transformačním obdobím. Zjišťuje situaci, jak pomoci nejlépe, oslovila třeba nevládní organizace, které by se úkolu mohly zhostit.

Pozornost světa je nyní soustředěna na Libyi, kde v občanské válce přebírají moc nad zemí rebelové bojující proti režimu Muammara Kaddáfího.

Česko se v pondělí přidalo k zemím, které uznaly přechodnou vládu rebelů.

Vlna nepokojů zasáhla letos arabský svět, protesty i krveprolití jsou hlášeny nejen ze severoafrických zemí, ale i ze států blízkovýchodního regionu. Proti demonstrujícím tvrdě postupuje zejména Sýrie.

Česká zahraniční politika je prý prázdná

Klaus při setkání s českými velvyslanci kritizoval vládní koncepci zahraniční politiky. Neřeší prý nepříznivé tendence a obsahuje prázdná témata.

Klaus dokument označil za "neutralistický text", který obsahuje všezahrnující obecnosti. Premiér Petr Nečas řekl, že prezident má právo na svůj názor.

Klausovi vadí, že koncepce se nezmiňuje o "zcela evidentní současné krizi evropské integrace", problematičnosti eventuálního členství v eurozóně, množících se "negativních důsledcích" schengenského prostoru, "neudržitelnosti" společné zemědělské politiky EU, neopodstatněnosti kanadských víz pro Čechy, "permanentních atacích na Benešovy dekrety" či o vyjednané výjimce z lisabonské smlouvy.

PSALI JSME:

"Koncepce, která by byla skutečnou koncepcí, by musela vycházet ze znalosti a z vyjasnění si našich autentických zájmů a musela by obsahovat témata, na kterých nám záleží a se kterými chceme něco dělat," prohlásil Klaus.

Podle koncepce je klíčovým zájmem ČR zachování vlivu Evropy a euroatlantické civilizace a cílem bezpečnost a prosperita země.

Spor o některé části textu dříve vedla ODS s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09).

KLAUS POZVAL MEDVEDĚVA DO PRAHY:

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v prosinci navštíví Prahu.

Na poradě velvyslanců to oznámil český prezident Václav Klaus, který ho na návštěvu Česka pozval.

Medveděv by tak mohl být přítomen zahájení výstavy drahocenností moskevského Kremlu na Pražském hradě A mohl by hovořit například o tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, o niž má zájem ruský Atomstrojexport.

Včera proběhlo jednání ministra Petra Nečase s velvyslanci.

Premiér velvyslancům řekl, že jejich podpisy pod deklarace, které nejsou postojem celé EU, by měli konzultovat nejen s ministrem zahraničí, ale i s celou vládou.

Debata o tom, zda se čeští velvyslanci mohou připojit ke společným deklaracím s jinými zeměmi, se nedávno vedla v souvislosti s tím, že některé české ambasády v minulosti podpořily karnevaly homosexuálů v jiných zemích EU. 

Podobná akce vzbudila kontroverzní reakce českých politiků. Prezidentu Václavu Klausovi se nelíbilo, že akce dostala záštitu primátora a veřejně ji podpořila skupina velvyslanců západních zemí v ČR.

Priority diplomacie

Nečas potvrdil, že prioritami diplomacie zůstávají: silná transatlantická vazba, efektivní EU, středoevropský a východoevropský region, integrace zemí západního Balkánu, podpora demokracie a lidských práv, posilování mezinárodní bezpečnosti a stabilizace třetích zemí.

"I nadále jsme také jedním ze strategických partnerů Státu Izrael v Evropě," dodal.

Schwarzenberg dále podotkl, že Česko musí v rychle se měnícím světě samostatně uvažovat a samo vědět, co mimo své hranice chce. Není podle něj třeba nutné, aby se Praha úzkostlivě dívala jen na to, jaké názory mají Spojené státy.

"Jsme teď stabilizovaný demokratický stát, který má přeci ještě ve srovnání poměrů v první republice poněkud skromnější hospodářství, nicméně docela prospíváme," uvedl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!