Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Klaus: Nevidím důvod pro nějakou radikální reformu DPH

Česko

  17:34
Prezident Václav Klaus se po summitu v Bruselu pozastavil nad zásadními změnami v návrzích důchodové reformy. Podotkl, že snadnost, s jakou vláda či koalice postoj změnila, je pro něj nepříjemným zjištěním.

Prezident Klaus na summitu v Bruselu foto: Reuters

Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v reakci na Klausovu kritiku shodně uvedli, že nešlo o zásadní změnu penzijní reformy.

Klaus: Je to pro mě nepříjemné zjištění
"Je samozřejmě lepší, že to bude takhle, snad, než jak to bylo navrhováno dříve," podotkl Klaus. "Ale ta snadnost, s jakou vláda nebo alespoň koaliční devítka za pár dní změnila dost radikálně svůj postoj, pro mě je spíše nepříjemným zjištěním. To znamená, že nějaké hluboké přesvědčení o správnosti toho předchozího návrhu pravděpodobně neexistovalo," řekl ale v zápětí.

Koalice se ve čtvrtek na jednání svých špiček dohodla, že v rámci penzijní reformy se od roku 2012 zvýší spodní sazba DPH z deseti na 14 procent a v roce 2013 se obě sazby sjednotí na 17,5 procenta. Původně přitom vláda plánovala sjednocení na 20 procentech, což Klaus kritizoval.

Psali jsme:


"Já jsem kritizoval (na původním návrzích) několik věcí. Jednou věcí je spletení dohromady důchodové reformy s reformou daňovou. Dále jsem kritizoval samu tu důchodovou reformu," podotkl po jednání s unijními lídry v Bruselu český prezident.

Nečas: Nejde o radikální změnu
"O žádnou radikální změnu penzijní reformy se nejedná. Její důchodová část zůstala naprosto stejná," řekl Nečas. Vláda podle něho jen změnila některé kroky, čímž klesla finanční náročnost reformy. "Věci veřejné odstoupily od výjimek, ale opakuji, nejde o radikální změnu, dodal. "Mám plné pochopení pro to, že pan prezident toho má moc, takže neměl šanci si všimnout, že vláda na systémové změně penzijní reformy nezměnila nic.

Upravila pouze parametry pro financování transformačních nákladů penzijní reformy, řekl Kalousek.

Václav Klaus o daňové reformě

Co říkáte nejnovější verzi penzijní reformy, která byla včera představena?
Včera žádná nejnovější verze penzijní reformy, včera byla představena jistá verze daňové reformy, s penzijní reformou to nemá nic společného, takže penzijní reforma zůstává tak, jak byla navrhována předtím.

Co tedy říkáte na tu novou daňovou reformu?
Jediný můj závěr, který k tomu já mohu říci je, že obdivuji vládu, tedy špičkové představitele koalice, K9, jak lehce skočí z čísla dvacet na čtrnáct, to mě nepřesvědčuje o tom, že to předchozí číslo bylo velmi hluboce promyšlené.

Odpovídá těch 17,5 lépe vaší představě?
Ne, vůbec ne. Já myslím, že jsem to řekl jasně a není třeba přidávat žádná silná slova. Já nevidím veliký důvod pro nějakou radikální reformu daně z přidané hodnoty. O tom, že jsme se pokoušeli na začátku pomaličku o procentu sbližovat ty dvě daně je v pořádku. Že by zrovna teď byla ta nejlepší chvíle na to, abychom skokem ty daně sjednotili, tento pocit já nemám.

Už víte, jaké bude téma vašeho dalšího článku na toto téma?
Já nevím, jestli ještě někoho zajímá můj článek. Ale témat je tady mnoho. Ale základních tématem je co si vůbec představujeme pod budoucím důchodovým systémem, což myslím, že vůbec není navrhováno zatím. Jaká je motivace, abychom přesvědčili někoho, že právě tyto fondy jsou záruka budoucnosti a tak dále, těch témat je nekonečné množství.

Ta diskuze by tedy měla pokračovat?
Určitě. Já také doufám, že pokračovat bude.

A je zde podle vás prostor na to, že by se dalo ještě něco změnit?
Ježiš a proč ne? Vždyť do momentu, než se ty náznaky reformy důchodového systému vůbec převedou do materiálu, který může schválit vláda, teď je to zatím schvalování globálních tezí koaliční devítkou. Než ta vláda to přepíše do paragrafovaného znění, než to půjde na všechny připomínky, než se to dostane do parlamentu a tak dále, to je ještě dostatečně dlouhá doba.

Jde tedy podle Vás o nereformu, jak už jste dříve zmínil?
Já nevím, tady se pořád lidem slibuje, ale neříká se to jasně, že se můžou stejně nadále spoléhat na ten takzvaný průběžný pilíř, zatímco reforma má smysl jen, kdyby se řeklo: váha tohoto prvního pilíře bude nutně nevyhnutelně, a v tom je jádro reformy, bude klesat, a my vás vybízíme k tomu pilíři dalšímu. Tuto větu já jsem od vlády neslyšel.

Spekulovalo se, že to číslo 17,5 procenta vzešlo z Hradu, je to tak?
Slovo 17,5 jsem nikdy neslyšel, natož abych já ho vyřkl.


Autoři: , ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...