Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Klaus se bojí nároků sudetských Němců. Slovensko obavy nemá

Evropa

  15:09aktualizováno  18:39
PRAHA - UVNITŘ CELÉ PROHLÁŠENÍ Prezident Václav Klaus dnes potvrdil, že žádá trvalou výjimku z listiny základních svobod v lisabonské smlouvě. Obává se, že listina by mohla prolomit takzvané Benešovy dekrety. Jeho obavy se tak patrně týkají možných majetkových nároků občanů bývalého Československa odsunutých po druhé světové válce.

Václav Klaus vystoupil na Pražském hradě na tiskové konferenci k situaci kolem Lisabonské smlouvy foto: ČTK

"(Lisabonská smlouva) povede k ohrožení právní jistoty občanů a stability vlastnických vztahů v naší zemi," prohlásil Klaus. Zopakoval své přesvědčení, že lisabonská smlouva pro Česko znamená zásadní změnu.

Slovensko se nebojí

"Charta základních práv Evropské unie nepůsobí retroaktivně a bude upravovat právní vztahy vzniklé až po termínu vstupu lisabonské smlouvy v platnost," říká slovenské ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení.

"Neměli jsme a nemáme obavy, že by se na jejím základě mohly řešit otázky vyplývající z poválečného vyrovnání. Slovensko bylo od začátku pro co nejrychlejší uvedení lisabonské smlouvy do života v její schválené podobě," dodalo ministerstvo.

Listina základních práv v lisabonské smlouvě EU neumožní podle ústavních odborníků revizi Benešových dekretů. Nelze ji prý uplatnit zpětně.

"Tuto smlouvu jsem, jak víte, vždy pokládal za špatný vývoj EU. Prohloubí dnešní problémy EU, zvýší její demokratický deficit, zhorší postavení naší země a vystavuje ji novým rizikům," překl.

Prezident vystoupil zhruba 24 hodin po telefonátu se švédským premiérem Fredrikem Reinfeldtem, jehož země nyní EU předsedá. Ministerský předseda o požadavcích českého prezidenta informoval jako první. Klaus ho dnes kritizoval za to, že ve čtvrtek jeho požadavky na doplněk k lisabonské smlouvě vyzradil médiím.

Reinfeldt to udělal po telefonátu s Klausem, obsah rozhovoru byl podle prezidenta důvěrný. K ohrožení právní jistoty Klaus uvedl, že to je důsledek začlenění listiny základních práv do textu smlouvy. Evropský soudní dvůr bude podle něho posuzovat soulad právních zvyklostí s listinou.

Čtěte také:

"To umožní obcházet české soudy a uplatňovat například majetkové požadavky osob vysídlených po druhé světové válce přímo u soudního dvora Evropské unie," řekl prezident.

Kožušník: jde mu jen o zviditelnění

Zdůraznil také, že jeho požadavek nemá nic společného se stížností skupiny senátorů na lisabonskou smlouvu, kterou nyní projednává Ústavní soud. Až do rozhodnutí soudu Klaus nemůže dokument ratifikovat. Lisabonská smlouva má za cíl reformovat rozšířenou EU a posílit její akceschopnost tím, že zavede mimo jiné evropského ministra zahraničí.

Pro platnost smlouvy je nezbytná ratifikace v celé sedmadvacítce. EU netrpělivě čeká již jen na Česko a Polsko, až tak učiní. Polský prezident Lech Kaczyński by měl smlouvu podepsat v sobotu. Kdy a zda tak učiní Klaus, zůstává nejasné.

Klause dnes kritizoval europoslanec ODS Edvard Kožušník. Podle něj se svými novými požadavky dostává do izolace: "Kdyby s tím přišel před rokem, tak tomu budu rozumět. Osobně mě to mrzí, protože jsem... podporoval jeho volbu právě kvůli jeho konzistentním názorům. Pravdou ale je, že mu jde v posledním roce zřejmě o zviditelnění na mezinárodní scéně víc než o obhajobu zájmů občanů ČR".

Fischer: Lisabon je možné přijmout do konce roku

Podle vedení ODS mohl být dodatek vyjednán s EU v rámci přístupové smlouvy s Chorvatskem. ODS zároveň lituje, že prezident s návrhem nepřišel dřív.

Premiér Fischer k dnes řekl, že i přes dodatečnou podmínku prezidenta Václava Klause, je možné dokončit ratifikaci dokumentu do konce roku.

Bývalá europoslankyně a kritička lisabonské smlouvy Jana Bobošíková je na straně Klause. Myslí si, že listina může otevřít prostor k opětovné diskusi o platnosti dekretů.

Celé prohlášení Václava Klause

Úvodem mi dovolte říci, že jsem s tiskovou konferencí na toto téma počítal o něco později, určitě ne už dnes odpoledne. Po včerejším (čtvrtečním) telefonátu se švédským premiérem Reinfeldtem, respektive po jeho určité indiskreci o obsahu našeho rozhovoru, o kterém jsme se dohodli, že bude důvěrný, vznikla řada spekulací, které chci tímto zastavit.

I dnešní jednání s předsedou Evropského parlamentu J. Buzkem mne vede k závěru, že už musím něco konkrétnějšího o svém postoji k tomuto problému veřejně říci.

Nechtěl jsem tyto důležité věci zbytečně urychlovat, protože otázkou komplexního posouzení lisabonské smlouvy se nyní zabývá náš Ústavní soud.

To, co vám teď chci sdělit, nemá s rozhodováním Ústavního soudu bezprostředně žádnou souvislost.

Aniž si to mnozí uvědomují, lisabonská smlouva pro Českou republikou znamená zásadní změnu. Tuto smlouvu jsem - jak víte - vždy pokládal za špatný vývoj Evropské unie. Prohloubí dnešní problémy EU, zvýší její demokratický deficit, zhorší postavení naší země a vystavuje ji novým rizikům. Mimo jiné i proto, že povede k ohrožení právní jistoty občanů a stability vlastnických vztahů v naší zemi.

Nedílnou součástí lisabonské smlouvy je Listina základních práv Evropské unie. Na jejím základě bude lucemburský Soudní dvůr EU posuzovat, zda jsou právní předpisy, zvyklosti a postupy používané v členských zemích v souladu s touto listinou. To umožní obcházet české soudy a uplatňovat například majetkové požadavky osob vysídlených po druhé světové válce přímo u Soudního dvora EU. Listina dokonce umožňuje přezkoumávat již platná rozhodnutí českých soudů.

Minulá česká vláda této - pro Českou republiku životně důležité - otázce nevěnovala dostatečnou pozornost a nevyjednala pro Českou republiku z této listiny takovou výjimku, jakou si vyjednalo Polsko a Velká Británie. Pro práva stanovená v listině budou v těchto dvou zemích nadále platit jejich vlastní zákony a budou o nich například v Polsku i nadále rozhodovat polské soudy.

Před ratifikací si Česká republika musí alespoň dodatečně vyjednat obdobnou výjimku. Tím nám bude dána garance, že lisabonská smlouva nemůže vést k prolomení tzv. Benešových dekretů.

Myslím, že se tato výjimka dá rychle vyřešit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!