Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Klaus si luxusní dar ponechá

Česko

  7:51
PRAHA - Prezidentský slib dnes Václav Klaus slavnostně zpečetí podpisem. K němu použije luxusní plnicí pero. Toto „prezidentské pero“, které má hrot z osmnáctikarátového zlata, potažený platinou, vyrobila firma Koh-i-noor Hardtmuth.

Prezident Václav Klaus přebírá od ředitele Koh-i-nooru milionovou psací potřebu. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Unikátní psací potřeba je součástí limitované řady, která čítá deset „prezidentských“ plnicích per. K jejímu vytvoření inspirovala společnost Koh-i-noor Hardtmuth příhoda, která se stala při minulé prezidentské inauguraci: Václavu Klausovi tenkrát došel inkoust v plnicím peru a musel použít své vlastní.

Prezidentské pero je podle vyjádření Hradu i ředitele firmy Koh-i-noor Hardtmuth Vlastislava Břízy osobní dar Václavu Klausovi. Prezident si ho proto nechá i po skončení svého funkčního období.

Otevřel tak diskusi, jestli by měla hlava státu vůbec takové cenné dary do osobního vlastnictví přijímat. „Běžným zvykem je, že to nejsou osobní dary, ale dary funkci. Když pak politik funkci opustí, dar zůstane v úřadu - třeba v rámci výstavky prezidentských darů,“ řekl LN bývalý poslanec za ODA Oldřich Kužílek, který se zabývá otevřeností veřejné správy. Podle Kužílka by tak Klaus udělal lépe, kdyby dar od firmy Koh-i-noor Hardtmuth převzal až za pět let, kdy se bude z Pražského hradu stěhovat. „Ve funkci by to přijímat neměl. Navíc může snadno vzbudit podezření, že jde pouze o marketingový tah firmy,“ upozorňuje bývalý poslanec.

Podobný názor má i David Ondračka, ředitel organizace Transparency International, která se zaměřuje na potírání politické korupce. „Je to velmi citlivá věc. Není úplně vyjasněno, jestli si má prezident dar nechat v osobním vlastnictví, nebo ne. V některých zemích to funguje tak, že velmi cenné dary politici nechávají v úřadu, a to je asi cesta, kterou bychom měli jít,“ myslí si Ondračka.

Podle Klausova mluvčího Petra Hájka nicméně na jeho nástupce v prezidentské funkci čeká zbylých devět plnicích per z prezidentské kolekce. „Devět bude uloženo v trezoru pro příští hlavy státu,“ řekl LN Hájek.
 Plnicí pero má podle Klausova tiskového mluvčího hodnotu řádově sto tisíc korun. „Prezident z částky zaplatí daň,“ uvedl Hájek. Ze stotisícové sumy by Klaus zaplatil státu darovací daň v hodnotě 5601 korun. Případná vyvolávací cena by se podle odborníků na aukce ovšem mohla lehce vyšplhat na jeden milion.

Prezident je jediným ústavním činitelem, který nemusí podle zákona podávat oznámení o darech. Kdyby takové pero dostal například premiér Mirek Topolánek, musel by prokázat, že se darem nedostal do střetu zájmů.