Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Klaus škodí republice, kritizují prezidenta europoslanci ČSSD

Česko

  10:56aktualizováno  14:10
BRUSEL - Europoslanci ČSSD dnes kritizovali českého prezidenta Václava Klause kvůli jeho výhradám vůči posílení finančního dohledu v Evropské unii a vůči myšlenkám globalizačního vládnutí. Prezident zpřísnění dohledu schválené unií označil za cestu k záhubě a vyjádřil se odmítavě k možnosti nadnárodního vládnutí. Podle europoslanců ČSSD takovými postoji Klaus škodí Česku.

Prezident Václav Klaus. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Podle zástupců ODS má Klaus právo vyjádřit svůj názor na unijní politiku a Česku naopak škodí sociální demokraté kritikou na adresu prezidenta.

"Chce-li prezident škodit České republice, nemůže to dělat lépe. Prezident, kterého západoevropské protějšky okázale ignorují, má pro pozici země hodnotu trnové koruny," uvedl v dnešní tiskové zprávě europoslanců za ČSSD šéf jejich skupiny Jiří Havel.

Mrazivý vzkaz unii
Podle tiskové zprávy byla nedávná Klausova slova mrazivým vzkazem celé Evropské unii. Prezidentovo prohlášení mělo za cíl, soudí europoslanci české sociální demokracie, připomenout Klause "v roli krále euroskeptiků mezi účastníky summitu" EU a Asie. Před pondělním zahájením této vrcholné schůzky český prezident posílený finanční dohled i globální vládnutí kritizoval.

Zatímco prezident hovořil o "globálním vládnutí", sociální demokraté použili termín "globalizační vládnutí". Podle Havla jde o přesnější vyjádření. Globální vládnutí by podle něj totiž znamenalo postavení nějaké složky, která by vládla. "To asi nepadá v příštích desítkách let v úvahu, ale globalizační vládnutí zcela jistě ano, protože ten svět se opravdu musí dohodnout, co bude dělat s energiemi, co bude dělat s odpady, co bude dělat se životním prostředím a podobně," řekl.

Kritika je prý účelová a zbytečná
Europoslanec ODS Jan Zahradil připomněl, že česká vláda i zástupci ODS v Evropském parlamentu se stavěli proti nové podobě finančních regulací EU.

"Postoj prezidenta Klause je v souladu s tímto postojem. Je politováníhodné, jak je ČSSD ochotná dál vyprazdňovat pravomoci vlastní země ve prospěch EU," sdělil Zahradil.

Podle předsedy zahraničního výboru české sněmovny Davida Vodrážky (ODS) je kritika ČSSD účelová a zbytečná. "Vláda musela na Evropské radě přijmout kompromis, to však neznamená, že se prezident nemůže vůči myšlence další regulace důrazněji ohradit. Europoslanci za ČSSD svými stanovisky dobrému jménu ČR rozhodně nepomáhají," řekl.

Novou podobu finančního dohledu v EU definitivně schválili 22. září právě europoslanci. Předtím jí daly zelenou členské země včetně ČR, i když ta k tomu měla dlouho hodně výtek. "To je podle mého názoru cesta k záhubě. A já to kritizuji úplně stejně, jako to kritizuje naše centrální banka. Tudy cesta nevede," komentoval to ale v pondělí Klaus.

Pro mezinárodní spolupráci
Prezident také během dvoudenní vrcholné schůzky více než čtyř desítek zemí Evropské unie a Asie, na níž se hovořilo i o možnostech lepší správy věcí veřejných, podotkl, že on rozhodně není přívržencem globálního nadnárodního vládnutí. Je naopak pro mezinárodní spolupráci.

O potřebě reforem mezinárodních institucí se v poslední době hovoří mimo jiné kvůli hospodářské krizi, která tvrdě dopadla na řadu zemí světa. Na různých stranách se objevily myšlenky, zda by se neměly vytvořit globální struktury, které by měly větší pravomoci, než má třeba nyní OSN. Jde o to, aby taková fóra byla schopna rychleji a aktivněji reagovat na nečekané a naléhavé situace.

Jiří Havel v tiskové zprávě europoslanců ČSSD kritizoval i někdejší Klausovo působení v čele exekutivy: "V oblasti finanční regulace je politika Václava Klause běžně uváděna jako příklad nezvládnutého institucionálního rámce transformace. Ten umožnil rozkradení rozsáhlých objemů veřejného majetku stejně jako soukromých privatizačních investic.

Pro zahraniční investory byl Václav Klaus personifikací katastrofy."

Autoři: ,