Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Klaus: Ústavní soud se pohybuje mimo ústavu, dělá politiku

Česko

  11:45aktualizováno  13:01
PRAHA - Podle prezidenta Václava Klause se Ústavní soud pohybuje mimo ústavu a vstoupil do čisté politiky. Reagoval tak na dnešní rozhodnutí soudu o stavebním spoření.

Prezident Václav Klaus foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Ústavní soud (ÚS) zrušením změn ve stavebním spoření, které se dotýkaly milionů lidí, vyhověl návrhu ČSSD. Zvláštní
padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010 zrušil s okamžitou platností. Zbytek zákona včetně snížení státní podpory nechal platit ještě do konce roku.

K tématu:

Jak chtěla vláda ušetřit?

Novela snížila státní podporu stavebního spoření z dosavadních 15 procent na deset procent z uspořené částky, a to s účinností od 1. ledna 2011 u všech smluv bez ohledu na datum jejich uzavření. Dále norma zavedla zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory v roce 2010. V příštích letech se již sazba neuplatní.

"V ČR se stalo módou mluvit o tom, jestli se ten či onen ústavní činitel pohybuje v rámci Ústavy, na hraně Ústavy, za hranou Ústavy. Já bych chtěl říci, že dnešní rozhodnutí Ústavního soudu jednoznačně sděluje, že Ústavní soud se pohybuje mimo ústavu a že vstoupil do čisté politiky," řekl Klaus v černohorské Podgorici.

Ústavní soud nebude podle své mluvčí Jany Pelcové výroky prezidenta Klause komentovat. "Ústavní soud nikdy nereaguje na žádná vyjádření politiků," řekla mluvčí.

Václav Klaus, pravidelný kritik Ústavního soudu

10. září 2009 - Poté, co ÚS na návrh poslance Miloše Melčáka zrušil ústavní zákon o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny, řekl Klaus, že ÚS svým rozhodnutím prohloubil politickou krizi v zemi.

"Ústavní soud ... svým rozhodnutím vědomě a záměrně prohlubuje politickou krizi v naší zemi. Chceme-li se dnes i do budoucna vyhnout podobným situacím, které hrozí chaosem a ohrožují celou společnost, blíží se chvíle, kdy bude nutno přijmout novou ústavní definici pravomocí Ústavního soudu," uvedl.

3. listopadu 2009 - Prezident Klaus ve svém prohlášení kritizoval rozhodnutí ÚS v otázce lisabonské smlouvy - ÚS konstatoval, že je dokument v souladu s českou ústavou a Klaus jej poté podepsal:

"Rozhodnutí Ústavního soudu jsem očekával a respektuji ho, i když s jeho obsahem i zdůvodněním zásadně nesouhlasím. Nemohu souhlasit s jeho formou, tedy s jeho právní kvalitou. Nález Ústavního soudu není neutrální právní analýzou, ale zaujatou politickou obhajobou lisabonské smlouvy ze strany jejích stoupenců. Je to vidět i na zcela neadekvátním konfrontačním způsobu zpracování i prezentace tohoto nálezu."

7. září 2010 - Sněmovna by se měla podle Klause zabývat změnou postavení ÚS tak, aby se nemohl chovat jako nekontrolovatelná třetí parlamentní komora.

"Pro demokracii je ničivé, bude-li pokračovat trend, který v posledních letech pozorujeme u nás i v celé Evropě, že si různá soudní tělesa pro sebe uzurpují větší díl moci, než jim přísluší. Nesmíme se smířit s tím, že Ústavní soud místo toho, aby ústavu vykládal, do základního zákona naší země samovolně zasahuje a nad rámec svých pravomocí ústavní zákony mění," řekl Klaus v Poslanecké sněmovně.

10. září 2010 - Podle Klause ÚS svým rozhodnutím o neústavnosti snížení platů soudců rozdělil české občany na dvě kategorie - na soudce a ty ostatní.

"Nedovedu si dost dobře představit, jak se mohou odvážit něco takového obhajovat," komentoval rozhodnutí soudců.

4. listopadu 2010 - Klaus označil záměr ČSSD stěžovat si u ÚS kvůli zrychlenému schválení úsporných zákonů za "konec demokratického systému":

"Já jsem uražen na opozici, že volá po ústavních stížnostech. Prostě máme parlamentní demokracii a tyto věci nechť se vyřeší v parlamentu. Nechť se použijí existující mechanismy, které máme, a když náhodou prohraji hlasování, abych se hned pokoušel soudit, to je konec světa. To je opravdu konec demokratického systému," prohlásil.

"Najednou objevená móda užívat Ústavní soud jako třetí komoru parlamentu a běžnou součást politického rozhodování, to by bylo totální selhání demokracie, ztráta parlamentní demokracie a zásadní přechod k soudcokracii," řekl Klaus v Českém rozhlase.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!