Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Klaus ve světle reflektorů, předsedá summitům

Evropa

  9:25
PRAHA - Prezident Václav Klaus dnes prožívá jeden v vrcholů své politické kariéry. Předsedá pražskému summitu Evropské unie s Čínou. Poté odletí do Chabarovska, kde bude předsedat summitu EU-Rusko.

Prezident Václav Klaus foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Globální ekonomická krize, obchodní spolupráce a klimatické změny budou na pořadu dnešního summitu EU-Čína. Očekává se, že obě strany uzavřou několik dohod, mimo jiné o partnerství ve vědě a technice. Sedmadvacítku zastoupí na jednání za předsednickou zemi prezident Václav Klaus a šéf Evropské komise José Barroso, za Čínu bude jednat premiér Wen Ťia-pao.

Pražský summit doprovodí klidné protestní akce aktivistů kritizujících nedodržování lidských práv v Číně. Před čínským velvyslanectvím budou během dne meditovat zástupci hnutí Fa-lun-kung, Amnesty International pořádá pod Hradem, kde se politici sejdou, "paralelní summit" kritiků Číny. Zda se téma lidských práv objeví i přímo na jednání politiků, ovšem není jasné.

Summit EU-Čína bude druhou velkou akcí po nástupu úřednické vlády Jana Fischera, která nahradila kabinet Mirka Topolánka. Pro Klause to bude druhý summit, který povede jako zástupce Evropské unie, respektive jeho předsedajícího státu.

Klause čekají i summity s Ruskem a Koreou

Václav Klaus poté odlétá do ruského Chabarovsku, kde ve čtvrtek a v pátek jménem českého předsednictví povede významný summit EU-Rusko. O víkendu jej pak čeká další z velkých zahraničních summitů unie, schůzky s představiteli Jižní Koreje. Klaus je v unii samotné vnímán jako odpůrce Lisabonské smlouvy, Moskva se naopak netají potěšením, že předsednickou zemi EU bude na jednání reprezentovat právě on.

Klausův odpor k lisabonské smlouvě reformující rozšířenou EU je známý i v Rusku a Moskva už dala najevo, že se jej na nástupce odmítnuté euroústavy zeptá. Podle ruského velvyslance při EU Vladimira Čižova potřebuje mít v této otázce jasno, protože dřív nebo později dojdou rozhovory o novém strategickém partnerství do fáze, kdy přijde řada i na budoucí uspořádání unie, které smlouva řeší. Otázkou zůstává, zda Klaus připojí i svůj osobní komentář, či bude striktně zastávat unijní pozici, která je k lisabonské smlouvě vstřícná.

Po pádu koaliční vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS) panovaly pochybnosti, jak dalece se chce Klaus, pozorovateli označovaný za euroskeptika, v českém předsednictví angažovat. Topolánkův nástupce v čele vlády Jan Fischer s hlavou státu uzavřel dohodu, že Klaus bude ČR reprezentovat na vnějších jednáních unie a premiér povede příslušné vnitřní unijní schůzky, především klíčovou červnovou radu.

V Rusku hlavně o plynu

Vrcholné schůzce v Chabarovsku však nepochybně bude dominovat energetika. Vztahy unie a Ruska výrazně poznamenala lednová plynová krize, kdy se několik členských států EU ocitlo kvůli sporu Ruska s Ukrajinou bez dodávek plynu. České předsednictví tehdy moderovalo diskusi mezi oběma zeměmi a nakonec situaci odblokovalo.

Rusko navíc vzbudilo nevoli svým projektem plynovodu South Stream, který má přivést plyn do Evropy přes Černé moře. Konkuruje však evropskému projektu plynovodu Nabucco, který má pro změnu přivést plyn ze střední Asie, a snížit tak závislost unie na Rusku. Rusové však minulý týden podepsali dohody, které jejich projekt posouvají o něco blíže realizaci, než je Nabucco.

"Uvidíte nucené úsměvy a nezvyklé ticho, když se z Chabarovsku dostaneme s minimálními škodami a bez jakéhokoliv průlomu. I to by bohatě stačilo," řekl agentuře Reuters nejmenovaný diplomat, který je obeznámen s přípravami summitu.

Podle ruského velvyslance při Evropské unii Čižova právě nyní také nastal čas posunout diskusi o návrhu ruského prezidenta Dmitrije Medveděva o ustavení nového evropského bezpečnostního paktu ze současných "vágních politických vyjádření" k "právně vymahatelným závazkům". Rusové upozorňují, že pakt by měl být založen na pravidlu, že jeden blok nebude zvyšovat vlastní bezpečnost na úkor druhého.

Tento ruský požadavek přitom bývá spojován s možným rozšířením Severoatlantické aliance na východ. O vstup do NATO totiž usiluje i Gruzie, kterou otřásl krátký ozbrojený konflikt právě s Ruskem, přičemž Gruzínci zřejmě definitivně přišli o Abcházii a Jižní Osetii.

Moskva by proto na summitu mohla vznést i otázku bývalého českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který se v minulosti vyjádřil, že Bělorusko by se nemělo účastnit takzvaného projektu východního partnerství, pokud uzná samostatnost Abcházie a Jižní Osetie. "Myslíme si, že takové metody a politický nátlak jsou nemyslitelné," uvedl Čižov.

Na jednacím stole by se ale mohla objevit také nedávná diplomatická přestřelka, kdy NATO vypovědělo dva diplomaty z ruské mise v Bruselu. Rusko zase ze země vypovědělo dva kanadské diplomaty. Na počátku celého případu přitom stála špionážní aféra v Estonsku, kde byl odsouzen tamní obyvatel za výzvědnou činnost pro Moskvu. Jedním z vypovězených ruských diplomatů je navíc syn velvyslance Čižova. "Můj syn se stal obětí velké provokace," uvedl ruský velvyslanec.

S Koreou o obchodu

Prakticky celý korejský summit bude věnován jen připravované dohodě o volném obchodu mezi EU a Koreou. Unie se Soulem podobnou smlouvu podepsala v roce 1996, ale toto má být její nástavba, která spolupráci obou partnerů rozšiřuje.

Rozhovory o uzavření nové dohody podle diplomatických zdrojů ČTK pokračují prakticky bez problémů a měly by být brzy uzavřeny. Průlomu se vyjednavačům pod dvou letech diskusí podařilo dosáhnout letos v březnu, nyní se tak řeší jen detaily, které se týkají jen některých sektorů.

Politice se budou bezpochyby věnovat i otázce bezpečnosti. V regionu totiž v poslední době vzrostlo napětí mezi Jižní Koreou a jejím severním sousedem KLDR, která hrozí zesílením jaderného arzenálu.

Autoři: ,