Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Klaus vetoval zákon o krajských referendech. Rozhodne se po volbách

Česko

  15:16aktualizováno  16:15
PRAHA - Prezident Václav Klaus dnes vetoval zákon o krajském referendu. Norma se tak vrací k dalšímu hlasování do sněmovny. Prezident, který svůj postoj zdůvodnil na svém webu, soudí, že její případné schválení by mělo být ponecháno na novou dolní komoru.

Prezident Václav Klaus foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Zákon tohoto typu nemá být sněmovnou 'protlačen silou', navíc těsně před volbami," napsal. Kritizoval i podstatu předlohy, podle něj by se stala dalším krokem "k regionalizaci České republiky a k parcelování státu".

S takovou argumentací nesouhlasí předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Jedná se o formu obstrukce ze strany prezidenta Václava Klause, který v poslední době vetuje vše, co zvyšuje práva a sociální jistoty občanů," komentoval krok prezidenta Paroubek.

Uzákonění pravidel krajského referenda v dolní komoře prosadili poslanci ČSSD, KSČM a Strany zelených, když 9. března silou svých hlasů zvrátili senátní veto. Normu tehdy podpořili 103 poslanci. Podle Senátu je předloha nadbytečná a obsahuje věcné nedostatky.

Poprvé sněmovna tuto legislativní úpravu schválila již loni v listopadu, když pro ni bylo 59 ze 108 přítomných zákonodárců. I tuto okolnost dnes prezident připomněl.

Čtěte více

ČSSD ve sněmovně prosadila uzákonění pravidel krajského referenda

"Původně byl (zákon) v Poslanecké sněmovně schválen velmi sporným poměrem 59:43 hlasů, tedy s pouhými 59 hlasy pro, což je podpora velmi slabá. Vážná debata o něm nikdy neprobíhala, ani v parlamentu, ani na veřejnosti," uvedl. Dodal, že proti zákonu byl nejen Senát, ale i vláda.

Krok k přímé demokracii

Sněmovna by se vrácenou normou mohla znovu zabývat na schůzi, která začíná 13. dubna. Pokud ji opět schválí, měla by platit od roku 2011.

"Je to další krok k tomu, abychom postupně posilovali prvky přímé demokracie," obhajoval ji už dříve například místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"To velmi přesvědčivě naznačuje, že na zákon není v naší zemi konsenzuální názor," soudí Klaus. Zákon je podle něj pokusem o zavedení prvků přímé demokracie na úroveň kraje, což označil za velmi sporné.

"Na rozdíl od místního referenda se na úrovni kraje jedná o čistou politiku a na tu v našem ústavním systému platí - jako zásadní princip - mechanismus nepřímé demokracie," uvedl.

Podle prezidenta by tak předloha ohrozila konzistentnost politického rozhodování. "Protože by mohla vést k tomu, že bude celostátní politika jedním či více kraji blokována," dodal.

Paroubek ujistil, že ČSSD z cíle zavést institut krajského referenda neustoupí a bude jej prosazovat jako jeden z prvních zákonů po květnových volbách do Poslanecké sněmovny.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!