Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

KLDR: Obnovili jsme výrobu plutonia. S jadernými testy nepřestaneme

Svět

  12:44aktualizováno  13:11
TOKIO - Severní Korea potvrdila obnovení výroby plutonia v rámci zpracovávání vyhořelého paliva z atomového reaktoru. Zároveň dala najevo, že hodlá pokračovat v jaderných zkouškách tak dlouho, dokud se bude cítit ohrožována Spojenými státy. Informovala o tom ve středu japonská agentura Kjódó s odvoláním na severokorejský ústav pro atomovou energii, který dohlíží na provoz v jaderném zařízení v Jongbjonu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un s úsměvem kvituje test nového typu protileteckých zbraní. foto: Reuters

„Zpracovali jsme vyhořelé jaderné palivové tyče, které jsme odstranili z grafitového reaktoru,“ uvedl ústav pro Kjódó. Zároveň dodal, že výroba vysoce obohaceného uranu nezbytného pro jaderné zbraně jde „podle plánu“.

K TÉMATU:

O tom, že KLDR s největší pravděpodobností obnovila provoz svého zařízení na výrobu plutonia, které může režim v Pchjongjangu každoročně zásobovat materiálem pro výrobu jedné jaderné bomby či hlavice, hovořila již na začátku června Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Šéf MAAE Jukija Amano tehdy řekl, že v jaderném provozu v Jongbjonu obnovil provoz reaktor o výkonu pět megawattů, který lze využívat buď k obohacování, nebo k přeměně plutonia.

Muž v televizi sleduje odpálení severokorejské střely..
Severokorejské rakety.

Činnost reaktoru v Jongbjonu byla zastavena v roce 2007 v rámci dohody, v níž se KLDR zavázala ukončit jaderný program výměnou za humanitární pomoc. Činnost reaktoru obnovila KLDR v roce 2013, kdy země provedla svůj třetí nukleární test. V srpnu 2014 byl provoz zařízení pozastaven.

Rada bezpečnosti OSN uvalila na Severní Koreu nové sankce po jejím lednovém jaderném testu, který byl již čtvrtý v pořadí. Odborníci předpokládají, že země má zásobu dalších sedmi až 12 jaderných bomb či hlavic.

Diplomatický útěk

S novými zprávami týkajícími se KLDR přišlo také jihokorejské ministerstvo pro sjednocení, ježn oznámilo, že zástupce severokorejského velvyslance v Británii uprchl i se svou rodinou na Jih. Diplomat opustil velvyslanectví v západním Londýně začátkem tohoto měsíce.

Podle agentury AFP je dosavadní druhý nejvýše postavený severokorejský diplomat v Londýně Tche Jong-ho nyní už v bezpečí v jihokorejské metropoli Soulu i s manželkou a synem.

Diplomat ze severokorejské ambasády v Londýně zběhl do jiné země

Tche měl podle serveru BBC za hlavní úkol v Británii šířit dobré jméno severokorejského vedení.

Jihokorejské úřady o případu informovaly poté, co byla propuštěna ze zadržovací vazby skupina 13 severokorejských zaměstnanců restaurace v Číně.

Od konce korejské války v roce 1953 uprchlo z komunistického severu do Jižní Koreje podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení více než 29 000 obyvatel, většina z nich před politickým útlakem a před hladem. Z toho 1276 případů připadá na loňský rok; vůbec nejvíce Severokorejců uprchlo na jih v roce 2009.

Do ciziny se dostávají hlavně přes prostupnou hranici s Čínou a pak se snaží cestovat dál. Severní Korea žádá, aby všechny státy její uprchlíky vracely.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!