Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

KLDR prodává Severokorejce i do Polska. V srdci Evropy dřou do úmoru

Evropa

  6:00
VARŠAVA/PRAHA - V život ohrožujících podmínkách pracují od rozbřesku do soumraku, prodáni svou vlastí do novodobého otroctví. Řeč je o severokorejských dělnících, lukrativním vývozním artiklu totalitního režimu, který se bezohledně žene za tvrdou měnou. Nyní vyšetřování odhalilo, že KLDR handluje i s Poláky. Své občany jim dodává na místa, jež se zákazníkům chlubí "nízkou cenou práce“.

Zahraniční novinář využívá příležitosti a dělá si selfie se severokorejským dělníkem (ilustrační snímek pochází z Pchjongjangu ve dnech, kdy se konal sjezd KSP). foto: Reuters

Loajální k režimu. Původem z Pchjongjangu. A také ženatý - to aby rodina posloužila jako páka v případě, že by ho v zahraničí posedly reakcionářské choutky.

Severokorejec, který ještě nedávno pracoval jako svářeč v loděnici, všechny tyto podmínky splnil. Díky tomu mohl překročit přísně střežené hranice své vlasti, ale domů už se nevrátí; zemřel poté, co utrpěl vážné popáleniny na 95 procentech těla. Stal se obětí pracovní nehody zaviněné nedostatečnou bezpečností práce, a to ne kdesi na jihovýchodě Asie, ale nedaleko polského Gdaňsku.

Organizované vykořisťování

Kontroverzní obchod s pracovní silou Severokorejců v samém srdci Evropy není žádná novinka; Čechům stačí zapátrat v paměti a vrátit se do roku 2004 a žebrácké textilky Kreata, kde novináři vypátrali desítky severokorejských šiček. Polská kauza, již tento týden detailně rozkryly VICE News, však upoutá mnohými pozoruhodnými detaily, včetně náznaků, že v případu figurující polskou firmu ve skutečnosti řídí hodnostář Korejské lidové armády.

Armáda je pro Severní Koreu stále priorita.

Reportéři VICE získali přístup k řadě důvěrných dokumentů, od smluv a výplatnic přes kopie pasů a registr osob k výňatkům z registru obyvatel propašovaných z KLDR, jakož i vyšetřovacích zpráv polského úřadu inspekce práce (PIP). Na základě tohoto důkazního materiálu, doplněného vyšetřováním v terénu a rozhovory s experty, vykreslili obraz byrokratického chaosu a úřední i politické lhostejnosti, které v Polsku umožnily organizované vykořisťování Severokorejců. A to v podmínkách, jež naplňují oficiální definici nucené práce.

Reforma, nebo nelítostná čistka? Diktátor Kim jako režisér stranického sjezdu

V letech 2010-2016 celkem 14 polských společností využívalo severokorejské pracovníky, zjistila inspekce PIP. Upozornila rovněž na obskurní roli severokorejské firmy známé pod názvem Korea Rungrado General Trading Corporation (Rungrado), jejímž přímým vlastníkem je Korejská strana práce a která se podle OSN činí jak v pašování raket Scud do Egypta, tak v importu luxusního zboží do KLDR, respektive do otevřené náruče jejích prominentů.

Nízká cena práce: ideální pro partnery z NATO

Zprávy PIP odhalují úzké kontakty mezi Rungrado a dvěma firmami polské podnikatelky Cecylje Kowalské. První z nich, Armex, v uplynulých třech letech fungoval jako prostředník mezi Rungrado a polskými loděnicemi Nauta a Crist.

Princip byl prostý: Rungrado dodá pracovité a poslušné zaměstnance, Armex je předá loděnicím a ty pak mohou vábit zákazníky „nízkou cenou práce“ jako „ideální místo pro opravy plavidel jiných zemí NATO“. Přesněji se tím chlubí Nauta, jinak jedna z nejstarších loděnic v zemi; Crist je pro změnu místo, kde přišel o život už zmiňovaný svářeč.

Rungrado zajišťovala dělníky také Atalu, přednímu developerovi v oblasti prvotřídních bytovek. Mluvčí společnosti se brání, že Severokorejce nezaměstnává Atal, ale jeho smluvní partner JP Construct; ten ovšem řídí jistý Mateusz Zbigniew Juroszek, což je syn ředitele Atalu.

‚Peníze? Kdepak! Hrozí, že je poztrácíme‘

VICE navštívil staveniště Atalu ve Vratislavi, kde viděl Severokorejce budovat podlahy a zdi a vyslechl si chválu na jejich píli od polského kolegy. Podařilo se mu také mluvit se severokorejskými zaměstnanci loděnic, kteří uzdu výřečnosti rozhodně nepopustili. Něco málo však přece jen prozradili.

Pět dní v týdnu pracují Severokorejci 11 až 12 hodin denně, v sobotu je čeká už jen kratší, sedmihodinová směna. Nocují v izolovaných a ubytovacích areálech stranou od měst a na pracoviště je hromadně svážejí. „Samozřejmě že ano,“ odvětil jeden z nich na otázku, zda je hlídají stráže, ale víc už prozradit nechtěl: „Nedopadlo by to dobře.“

Více o černé ekonomice režimu:

Další vypověděli, že u sebe nemohou mít telefon a nemají k dispozici hotovost. „Výplatu nedostáváme my osobně. O to se stará firma. Peníze dostanu, až se vrátím (do KLDR). Kdybychom je nosili u sebe, hrozí, že je poztrácíme,“ vysvětlil VICE další Severokorejec. „A každopádně, po cestě do práce a z práce ani žádné nepotřebujeme,“ dodal. Kolik si však svou prací vydělá, nevěděl, a firmu „opatrovatelku“ odmítl jmenovat, neboť je to „tajemství.“

Památky, pizza, pivo...

Reportéři se obrátili na Armex s žádostí o komentář, společnost však nereagovala ani na telefon, ani na emaily. Proto se novináři vydali přímo do jejího sídla, kde se jim podařilo zastihnout majitelku Kowalskou. Ta kategoricky popřela, že by Severokorejci nedostávali výplatu přímo, a trvala na tom, že své peníze dostávají každý měsíc v obálce, spolu s potvrzením. „(Peníze) jim osobně předáváme, někteří bankovky dokonce počítají,“ prohlásila.

Ptejte se Severokorejce: Pivo není alkohol, ale limonáda. Holdují mu i děti

Ubezpečila také, že Severokorejce neomezují na svobodě pohybu: „Chodí ven, na nákupy, po památkách.“ Její syn Maciej, člen zastupitelstva Armexu, doplnil, že se Asiaté stýkají s polskými kolegy. „Pijí s Poláky pivo, chodí na pizzu... Řekli nám to v loděnici,“ uvedl Kowalski.

Nicméně optimistická verze Kowalských se příliš neshoduje s tím, jak situaci, jakkoli obezřetně, líčí samotní Severokorejci a také odborníci. OSN odhaduje, že za hranicemi KLDR dnes pracuje přibližně 50 tisíc jejích občanů, přičemž není nutné zdůrazňovat, že nejde o žádné soukromníky, ale o pečlivě vybrané zaměstnance vládního režimu. Prověření jedinci odjíždějí do zahraničí, ať už jako pracovníci podniků přímo spravovaných režimem (viz nedávné kauzy hromadných útěků z restaurací), nebo jako výnosné figurky na poli jeho exportní politiky.

Pchjongjang Inc.

Faktem totiž je, že drtivá většina peněz, jež svou dlouhou a vyčerpávající prací vydělají, jde do kapsy totalitní vlády. „V mých očích je KLDR největší agenturou nezákonné práce na světě,“ soudí koreanista Remco Breuker, univerzitní profesor a předseda expertní skupiny monitorující nucenou práci Severokorejců v EU. „Posílá (své) lidi kamkoli, kde je potřebují a mohou zaplatit. Ve skutečnosti není žádný severokorejský stát, ale KLDR nebo Pchjongjang Inc. Je to firma, a dělá všechno proto, aby vydělala co nejvíc peněz a udržela svého ředitele u moci.“

KLDR očima cestovatele: Sochám Kimů se musíte klanět, do mauzolea nesmíte bez kravaty

VICE News navíc zjistily, že Cecylja Kowalska kromě firem Armex a Alson vlastní rovněž zahradnictví Wonye, které založila loni spolu s jistými dvěma Severokorejci. Kowalska tvrdí, že podnik je u ledu. Jenže když VICE dorazil na adresu, kde je registrován jeden ze severokorejských spoluzakladatelů, ukázalo se, že jde o benzinovou pumpu 24 kilometrů jižně od Varšavy – nedaleko velkého skleníku na pěstování rajčat, kde podle svědectví místních pracovali Severokorejci. Dotyčný spoluzakladatel se jmenuje Kang Hong-ku a registr obyvatel jej usvědčuje jako člověka, který ještě v minulé dekádě zastával funkci velitele praporu Korejské lidové armády.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un v pondělí získal nový titul, když byl...

Polské ministerstvo práce nebylo schopno uvést, kolik Severokorejců v zemi momentálně pracuje, ani vysvětlit, proč kvůli znepokojivému kontextu dosud nezasáhlo. Uvedlo pouze, že v letech 2010-2015 vydaly oblastní úřady v Polsku do rukou Severokorejců celkem 1972 pracovních povolení a že v uplynulých sedmi letech nařídilo celkem 377 inspekcí. V 77 případech zjistilo pochybení v podobě absence pracovního povolení, ale navíc odhalilo i vážné prohřešky proti právům zaměstnance, například odpírání práva na odpočinek či klamání ohledně pracovních podmínek.

Severokorejec jako Jihokorejec...

Příslušné úřady uznávají, že stávající situace má k ideálu daleko, ale nad celou věcí si myjí ruce. „Jsou tam známky (nucené práce), to bezpochyby. A nejsme jediní, kdo je vidí,“ přiznala pro VICE News Jacqueline Sánchez-Pyrcová, náměstkyně ředitele vládní organizace zodpovědné za zahraniční pracovníky ve varšavské oblasti. „Jenže jediné, co můžeme dělat, je nahlásit to poslancům, že? A žádat, aby přišli s řešením, kterým by to celé vyčistili.“

Vraťte se domů, rozkázala KLDR studentům v Číně. Bojí se dalších útěků

K tomu, proč její úřad Severokorejcům stále vydává pracovní povolení – či jak je možné, že v databázi nerozlišují Jihokorejce od Severokorejců a pracují pouze s „Korejcem“ -, však mlčela.

„Severokorejci jsou izolovaná skupina, která nevyužívá svého práva volného pohybu po naší zemi, a veškerá činnost může být vykonávána pouze v přítomnosti pověřeného představitele, který trvale přebývá v Polsku a působí jako tělesný strážce,“ konstatovala polská pohraniční policie v listopadu pro časopis Newsweek. Navzdory tomu nyní mluvčí imigračního úřadu pro VICE News potvrdil, že Polsko loni udělilo azyl severokorejskému dělníkovi, který svým strážcům uprchl; odmítl však poskytnout jakékoli další informace.

Kim Čong-un na inspekci Pchjongjangského biotechnického institutu - podle KLDR...

Stín viny padá na Brusel

Stín viny přitom padá také na Brusel. Jak připomíná VICE, už na začátku loňského roku se na Evropskou komisi (EK) obrátila nizozemská europoslankyně Kati Piriová s otázkou, zda stran „leasingu“ pracovníků existují nějaké dohody mezi členskými státy a KLDR a jestli EK učinila nějaké kroky ke zlepšení katastrofálních podmínek, v nichž Severokorejci v EU živoří. Komise odvětila, že Severokorejci pracují v EU a podřizují se zákonům země svého pobytu, přičemž zdůraznila, že nucená práce je ve všech členských státech zakázána.

O osm měsíců později Piriovou zajímalo, zda EK disponuje údaji o evropských firmách, které si severokorejské pracovníky najímají. Odpověď zněla ne. A navíc: výše zmíněné loděnice Nauta a Crist od EU obdržely štědré dotace (více než 70 milionů euro v letech 2010-2015).

Potlesk pro Kim Čong-una.

„Tohle by se dít nemělo,“ zděsil se německý poslanec Thomas Händel, předseda parlamentního výboru pro zaměstnanost a sociální věci, když ho VICE News seznámily s výsledky svého pátrání. „Máme jasné konvence proti otroctví, které ratifikovalo, pokud se nemýlím, i Polsko. V takovém případě by bylo naprosto skandální, aby se kterýkoli stát EU takto choval,“ prohlásil a dodal, že pokud se informace potvrdí, bude od EK požadovat vyšetřování.

‚Z KLDR chce pryč každý‘

Profesor Remco Breuker si není jistý, zda je slovo otroctví namístě, závažnost celého problému však nepopírá. Naopak: „Bezesporu jde o nucenou práci. Jestli jsou ti lidé otroky, to je těžká otázka – odpověděl bych nejspíš, že k tomu mají velmi blízko. Jen stěží budete mluvit o dobrovolné práci. Ze Severní Koreje se chce dostat každý. O co horší to může být za jejími hranicemi? Pokoušíte se přežít, a tak se upíšete, že půjdete do ciziny.“

V KLDR se lidé rodí mrtví. Je to absolutní katastrofa, říká slavný ruský režisér

Podle OSN pracují Severokorejci v zahraničí dva roky, načež se mohou vrátit domů a užít si 40 dní volna s rodinou. Poté znovu odjíždějí za hranice, tentokrát na tři roky.

Takový je předepsaný scénář. Kdo ho poruší, musí počítat s následky. V roce 1999 uprchl Kim Fjung-čol, který tehdy pracoval v Rusku. Za svobodu zaplatil krutou cenu: severokorejská tajná policie si přišla pro jeho syna a matku a deportovali je do koncentračního tábora. Oba zahynuli.

Zahraniční novinář využívá příležitosti a dělá si selfie se severokorejským...
Armáda je pro Severní Koreu stále priorita.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...