Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

KLDR v slzách: Kim Čong-un je replikou dědečka

Svět

  18:25
SOUL - Když se Kim Čong-un objevil v září 2010 poprvé na veřejnosti jako právoplatný dědic severokorejské vládnoucí dynastie, tolik se podobal svému zbožňovanému dědečkovi, že se mnozí Severokorejci při pohledu na tohoto mladíka rozplakali.

Kim Čon-un s parašutisty foto: ČTK

Tak aspoň tehdejší reakci občanů KLDR popsala jihokorejská rozvědka, uvedl list International Herald Tribune. "Režim chce, aby lidé vnímali Kim Čong-una jako reinkarnaci velkého vůdce Kim Ir-sena," prohlásil Kim Kwang-in, šéf Severokorejského strategického centra, které sídlí v Soulu a shromažďuje informace od zdrojů v KLDR.

Kim Čon-un s vojáky

"Musel přibrat a podstoupit důkladný výcvik - a podle některých zpráv dokonce i plastickou operaci - aby vypadal přesně jako jeho dědeček," dodal. Od povýšení na vůdce KLDR po prosincovém úmrtí svého otce Kim Čong-ila se Kim Čong-un prezentuje jako dokonalá replika svého děda Kim Ir-sena - od způsobu, jakým tleská, přes styl chůze s napřímenými zády a neskrývaným břichem až po takové detaily, jakým je jeho dvouřadový zimník, vystříhané vlasy kolem uší, dvojitá brada a plné tváře.

ČTĚTE TAKÉ:

Propagace Kima jako ztělesnění široce uctívaného zakladatele severokorejského státu naznačuje, že proces vytváření obrazu nového vůdce šlape na plné obrátky. Strategie, podle níž Kim napodobí osobnost svého dědečka, a spoléhání se na nostalgii po "Velkém vůdci" s cílem ospravedlnit a upevnit dynastické nástupnictví odrážejí nepříliš obsáhlý životopis Kim Čong-una i délku stínů jeho děda a otce, v jejichž dosahu musí vládnout.

Kim Ir-sen na nedatovaném snímku se synem Kim Čong-ilem

A naznačuje zoufalství nomenklatury, jejíž členové vědí, že jejich vlastní privilegované pozice závisí na přežití Kimovy dynastie. "Když Severokorejci vidí Kim Čong-una, vybaví se jim třiatřicetiletý Kim Ir-sen," konstatuje někdejší severokorejský armádní důstojník An Čchan-il.

Poukazuje přitom na rok 1945, kdy povstalecký vůdce Kim Ir-sen, bojující za korejskou nezávislost, vstoupil na sklonku japonské koloniální vlády do Pchjongjangu a pasoval se do role usměvavého osvoboditele. Ačkoli ve skutečnosti to byli Američané a Sověti, kdo osvobodil Koreu z japonského područí.

Kim Čong-il: Jsem ošklivý trpaslík

"Po utrpení posledních roků Severokorejci touží po dalším osvoboditeli," říká sedmapadesátiletý An, který v roce 1979 zběhl do Jižní Koreje a pracoval jako vládní analytik, než v roce 2010 založil vlastní výzkumnou organizaci, Světový ústav pro severokorejská studia.

Kim Čong-il byl mistr propagandy, který natočil několik filmů. Jeho posledním dílem mohlo být obsazení Kim Čong-una do role následovníka, jenž zdědil otcovu politiku a dědečkův obličej. Kim Čong-il věděl, že sám by tuto roli nikdy hrát nemohl. Podle některých Jihokorejců, kteří se s ním setkali, přiznával, že jeho nepříliš atraktivní, "hruškovitý" vzhled se mnohým Severokorejcům protiví. Při jedné příležitosti dokonce nazval sám sebe "ošklivým trpaslíkem".

Autoři: ,