Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

KLDR zmizí z Osy zla

Svět

  16:53
PEKING/WASHINGTON/TOKYO - Severní Korea předala Číně deklaraci o svém jaderném programu, jak to už dříve několikrát požadovaly světové mocnosti. Ty se obávají, že se Severokorejci snaží vyrobit jaderné zbraně. Bílý dům současně oznámil, že nyní Bushova vláda učiní kroky k odstranění klíčových sankcí proti KLDR.

Čínská patrola před velvyslanectvím Severní Koreje. foto: ČTK

Prezident George Bush řekl, že to neznamená, že by Spojené státy přestaly být podezřívavé vůči komunistickému režimu. Podpořil nicméně vyškrtnutí KLDR ze seznamu států, které podporují terorismu. "Spojené státy nemají o tomto režimu iluze," řekl George Bush.

Uvozovky dolníSpojené státy nemají o tomto režimu iluzeUvozovky horní

Prohlášení o tom, že Spojené státy zruší klíčové obchodní sankce proti Severní Koreji a odstraní ji z amerického černého seznamu teroristů představuje významný obrat v politice vůči komunistickému režimu, který Bush kdysi označil za součást "osy zla". "Spojené státy vítají deklaraci Severní Koreje o jejích jaderných programech," řekla tisková mluvčí Bílého domu Dana Perinová.

Bush vydal také příslušné osvědčení, aby Severní Korea mohla být vyškrtnuta ze seznamu zemí podporujících terorismus. "Vláda Severní Koreje neposkytla žádnou podporu mezinárodnímu terorismu v předchozích šesti měsících," uvádí se v osvědčení s tím, že vláda Severní Koreje poskytla ujištění, že ani v budoucnu nebude podporovat akty mezinárodního terorismu. "Je to první krok. Není to konec procesu. Je to začátek procesu," prohlásil Bush.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová uvedla, že severokorejská jaderná deklarace není pro USA dostatečná k tomu, aby zvažovaly normalizaci vztahů se stalinistickým státem. Tento proces prý musí být nejdříve dokončen.

Uvozovky dolníJe to první krok. Není to konec procesu. Je to začátek procesuUvozovky horní

Dokument předal severokorejský velvyslanec v Číně čínskému vyjednávači v rámci šestistranných jednání s USA, Ruskem, Čínou, Japonskem a Jižní Koreou, uvádí komuniké čínského ministerstva zahraničí bez dalších podrobností.

KLDR už loni v únoru v rámci šestistranných jednání s USA, Ruskem, Čínou, Japonskem a Jižní Koreou slíbila, že do konce roku 2007 zastaví veškeré jaderné aktivity a předá Spojeným státům seznam nukleárních zařízení. Výměnou dostala slib, že obdrží energetickou pomoc v rozsahu téměř milionu tun paliva a že Washington ji vyřadí ze svého seznamu režimů podporujících terorismus.

Pchjongjang nicméně nedokázal předložit jadernou dokumentaci ve stanoveném termínu. Pozdější soupisy, které KLDR nabídla USA v letošním roce, nebyly podle Washingtonu kompletní. Jednání obou stran následně na dlouhou dobu uvízla na mrtvém bodě a jejich oživení přinesla až cesta hlavního amerického vyjednávače Christophera Hilla do Pekingu na počátku června.

KLDR budovala civilní jaderný program ve spolupráci se Sovětským svazem a s Čínou od 50. let minulého století. Moskva i Peking však odmítaly podpořit vývoj severokorejské nukleární zbraně. V roce 2003 Pchjongjang odstoupil od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a v říjnu 2006 uskutečnil první jadernou zkoušku. Podle expertů explodovala severokorejská zbraň intenzitou 550 až 1000 tun TNT.

Autor: