Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Klienti prostitutek, pomozte jim

Česko

  7:31
PRAHA - Ministerstvo vnitra chce pomoci ženám a dívkám, které jsou v Česku nuceně drženy v nočních podnicích kvůli prostituci. Ve včera spuštěné reklamní kampani „Řekni to za ní“ se však obrací ne na tyto ženy, ale na jejich zákazníky.

Prostitutka. foto: CARL DE SOUZAAFP

„Tvoje odvaha je její naděje. Pokud si myslíš, že ji drží proti její vůli nebo jí ubližují, zavolej a my pomůžeme,“ nabádá plakát s dívkou, která má místo úst odtržený papír s názvem kampaně.

Ovšem v tzv. vizuálu kampaně je gramatická chyba. Správně by totiž mělo být uvedeno „Neboj se to říct za ni“. Organizátoři kampaně však tvrdí, že chyba je záměrná. „Je to úmyslné. Nesnažíme se oslovovat intelektuály. A hlavně to vytváří dvojsmysl, že stojíte za tou dívkou,“ vysvětlila serveru iDnes.cz Jana Peterková z odboru prevence kriminality ministerstva vnitra. Reklamní agentura prý vnitru nabídla verzi s chybou i bez ní. „Kampaň jsme ověřili ve dvou regionech. Z pilotáže vyšlo, že tento návrh je účinnější,“ tvrdí Peterková.

 Kampaň cílí na klienty, neboť „ze zkušeností víme, že dívky či ženy nemají moc možností, jak upozornit na to, že jsou v práci drženy násilím. Jedna z příhodných chvil se naskýtá právě při rozhovoru s klientem, případně na pokoji, kde by mělo dojít k pohlavnímu styku. Stává se také, že prosí klienta o předání zprávy,“ vysvětlila ředitelka mise Mezinárodní organizace pro migraci (MOI) Lucie Sládková. „Pasáci“ podle ní dívkám většinou seberou pas a drží je v nevěstincích. Ředitelka Odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Jitka Gjuričová uvádí, že nucenými prostitutkami jsou především dívky ze zahraničí. Účelem kampaně je tedy upozornit zákazníky nevěstinců či nočních barů na to, že ne všechny ženy živící se prostitucí dělají svou práci dobrovolně.

„Chceme, aby, když už těchto služeb využívají, pozorovali, co se v podniku děje, jak se dívky chovají apod. Pokud se jim například stane, že dívka odmítne zaplacené sexuální služby, je to jeden ze znaků, podle kterého se dá poznat, že je k prostituci nucena,“ upozorňuje Sládková. Cílem kampaně není podle ní moralizovat, že by muži za prostitutkami neměli chodit. „Ale chceme, aby nebyli lhostejní a prostě případné podezření, či dokonce zjištění řekli za tu dívku nám. Telefonní linka i mailová adresa jsou anonymní,“ dodala Sládková s tím, že veškeré informace o projektu lze najít na webu www.rekni-to.cz. Kromě ministerstva vnitra a MOI se na kampani podílejí nevládní organizace La Strada a Arcidiecézní charita Praha.

 Podle odborníků je těžké odhadnout, kolik dívek je v Česku k prostituci nuceno. Před několika lety bylo v ČR 860 nevěstinců. V každém pracuje pět až dvacet dívek a asi třetina z nich může být obětí obchodu s lidmi. Oficiální odhady mluví o 10 tisících prostitutek a prostitutů. Nevládní organizace tvrdí, že číslo může být až třikrát vyšší.

Oficiální odhady mluví o 10 tisících prostitutek a prostitutů. Nevládní organizace tvrdí, to může být až třikrát více.