Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Klinika převzala Cenu Františka Kriegla. Peníze věnuje na podporu politických vězňů

Česko

  18:45aktualizováno  19:45
PRAHA - Zástupci Autonomního sociálního centra Klinika převzali ve čtvrtek večer Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost. Nezávislá porota ocenila jejich dobrovolné aktivity, které podle ní překračují hranice jakékoli ideologie i tržního světa a stávají se obecně lidskými.

Zástupci Autonomního sociálního centra Klinika převzali v Praze Cenu Františka Kriegla z rukou předsedy Správní rady Nadace Charty 77 Františka Janoucha (vpravo). foto: ČTK

V projevu představitelé Kliniky zdůraznili své zaměření na squatting a anarchismus. Řekli, že je stále v čem na Chartu 77 navazovat. Kritizovali ale i polistopadové směřování některých jejích osobností.

V rezidenci primátorky v pražské Městské knihovně dostal také Cenu Toma Stopparda za rok 2015 literární historik a indolog Petr Holman za svazek Březiniana II a péči o dílo básníka a spisovatele Otokara Březiny.

Krieglova cena se uděluje již od roku 1987 a je s ní spojena odměna 25 tisíc korun, rovněž i mramorová kostka jako symbol Nadace Charty 77 a diplom, stejně tak pro Stoppardovu cenu.

Klinika se rozhodla peníze věnovat organizaci Anarchist Black Cross (Anarchistický černý kříž), která podporuje vězně z anarchistického hnutí. Lidé z Kliniky podle poroty uhájili své přesvědčení před nepřejícími spoluobčany, politickými odpůrci všech ideových směrů i před bezprecedentním útokem radikálů, kteří se pokusili centrum vypálit.

Šiklová: protestovat se občas musí i v demokracii

Praha podle poroty potřebuje místo, kde se lidé všech osudů i názorů mohou setkat jako občané, a ne jako spotřebitelé. Podle členky poroty, socioložky Jiřiny Šiklové se má občas protestovat i v demokratickém systému. „Když budou všichni lidi mlčet, tak buď je to v nebi, nebo je to totalitní systém,“ řekla.

Centrum na pražském Žižkově zahájilo činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici obsadili aktivisté, vyklidili ji a bez povolení v ní několik dní provozovali sociální centrum. O dva měsíce později budovu získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili. Pořádali zde například sbírku oblečení pro uprchlíky. Začátkem letošního února na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci.

Zástupci Autonomního sociálního centra Klinika převzali v Praze Cenu Františka...
Zástupci Autonomního sociálního centra Klinika převzali v Praze Cenu Františka...

Do svého majetku chce budovu získat Praha pro působení neziskových organizací. V pátek bude o nákupu či výměně objektu jednat hlavní město s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), kterému již museli aktivisté platit pokutu za neopuštění budovy.

V posledním týdnu Klinika vzbudila pozornost poté, co tam anonym dvakrát nahlásil bombu. Po druhém, úterním zákroku desítek těžkooděnců v Jeseniově ulici skončilo na policejní služebně celkem šestnáct aktivistů, kteří i přes výzvy policie odmítli objekt opustit. Jsou podezřelí z přestupku proti veřejnému pořádku, konkrétně neuposlechnutí výzvy úřední osoby.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!