Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kniha o Kampuschové je v Česku

Česko

  18:52
LONDÝN/PRAHA/VÍDEŇ - Příběh Nataschi vězněné osm let ve sklepě maniaka se dostává na české a londýnské pulty navzdory žalobám, kterými pohrozili její právníci. Jde o neautorizovaný text, jehož obsah dívka ze sklepa vyvrátila.

Natascha Kampuschová. foto: AFP

V České republice a v Británii dnes vyšla navzdory hrozbám žalobami první kniha dvou novinářů o případu Rakušanky Nataschi Kampuschové, která byla unesena a osm let držena v domě svého únosce.

Knihu s názvem Girl in the Cellar: The Natascha Kampusch Story, která v českém překladu vychází pod názvem Natascha Kampusch - dívka ze sklepa, napsali novináři Allan Hall a Michael Leidig, kteří tvrdí, že se případem zabývali léta. Hall působí v Berlíně a Leidig v Rakousku.

České nakladatelství Práh dnes začalo knihu rozvážet, na pultech se má objevit podle jeho pracovníků během několika dnů. Mluvčí britského vydavatelství dnes ČTK řekla, že vydání knihy je plně v souladu s právem a že nakladatelství nebude publikaci nabízet v Evropě mimo Británii.

Nebyla schopna odpovědět na otázku, zda právní zástupci Kampuschové nakladatele kontaktovali. Ti totiž předem pohrozili, že podají žalobu, protože Kampuschová si nepřeje, aby o jejím případu napsal knihu někdo jiný. Tvrdí také, že kniha poškozuje osobnostní práva jejich klientky a že je snahou přiživit se na jejím osudu.

Celá záležitost je sice předmětem silného zájmu v Rakousku, ale v Británii ani spor, ani kniha sama, a dnes už ani příběh Kampuschové větší zájem nevyvolávají. Dva výňatky z knihy byly otištěny minulý týden v deníku The Times.

O sporu kolem vydání byl jediný článek v deníku The Guardian, o případu Kampuschové psaly zdejší noviny naposledy 13. října. Kniha se prodává například v internetovém obchodním domě Amazon už od prvního dne se slevou 40 procent proti nakladatelově ceně.

Právník Kampuschové Gerald Ganzger pohrozil žalobami komukoli, kdo by vydal o případu knihu bez svolení Kampuschové, už před několika týdny. Tento týden oznámil, že chce zažalovat deník The Times, který zveřejnil dva výňatky mimo jiné i na internetových stránkách. To dává Ganzgerovi možnost podat žalobu v Rakousku, a ne v Británii.

V Británii podobné knihy vycházejí běžně
Advokát to v rozhovoru pro rakouský tisk zdůvodnil tím, že "zvláštnosti" britského právního systému prý komplikují možnost domáhat se obrany osobnostních práv, pokud se týkají osoby žijící mimo Británii. Ve skutečnosti jde ale podle britských expertů nejspíše o to, že má v Británii malou naději na úspěch. Kromě toho by takový proces byl podstatně nákladnější než soud v Rakousku.

Ganzer dnes agentuře APA řekl, že v Rakousku zatím nehodlá podniknout žádné
právní kroky, avšak pouze do té doby, než by neautorizovaný příběh Kampuschové přišel také do alpské republiky. Zástupci nakladatelství Hodder&Stoughton nicméně agentuře Reuters potvrdili, že neplánují vydání mimo Velkou Británii. Dílko zatím údajně není v Rakousku k dispozici ani v nabídce internetového obchodního domu Amazon.

Snaha zabránit soudně vydání biografické knihy o někom, kdo si vydání knihy nepřeje, není v Británii častá. Vzhledem k tomu, že takové "neautorizované" životopisy tu vycházejí běžně, soudy by zřejmě umožnily i vydání knihy o Kampuschové navzdory jejímu odporu.

Něco jiného je, pokud by se autoři dopustili v knize pomluvy nebo neoprávněného zásahu do soukromí, což je případ, kdy jsou soudy v Británii přísné a rozhodují zpravidla ve prospěch soukromé osoby. Jedinou výjimkou je silný veřejný zájem.

Ganzger sám vede z pověření Kampuschové příjem a výběr mezi žádostmi o
autorizovaný životopis, na kterém by se podílela. Kampuschová se podle něj ale ještě nerozhodla, zda ho napíše. Do té doby však podle jeho názoru nemá nikdo právo snažit se "vytřískat peníze" z příběhu jeho mandantky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!