Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Koalice potírá opozici, soptil Sobotka. Církevní restituce jdou dál

Česko

  19:59aktualizováno  20:58
PRAHA - Sněmovna přes protesty opozice podpořila v prvním čtení vládní návrh na majetkové vyrovnání státu s církvemi. Církve by podle něj měly dostat zhruba polovinu svého někdejšího majetku v hodnotě okolo 75 miliard, který je ve vlastnictví státu.

Jednání sněmovny. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Za ostatní by měly dostat finanční náhradu 59 miliard korun během příštích 30 let, přičemž stát přestane církvím hradit například platy duchovních.

Levice nesouhlasila ani s rozsahem majetku určeného k vydání, ani s výpočtem náhrad. KSČM ale po šestihodinové debatě neuspěla s návrhem na zamítnutí předlohy o vrácení majetku, který komunistický režim církvím zabavil.

Sociálním demokratům se pak nepodařilo prosadit vrácení normy vládě k přepracování. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka předlohu nazval zákonem "o poskytnutí daru ve výši 134 miliard korun".

ČTĚTE TAKÉ:

Opozici se nepodařilo prosadit ani to, aby se návrhem před dalším schvalováním zabýval jiný než ústavně právní výbor a aby projednávání bylo prodlouženo o 20 dnů. Podle Sobotky se koalice rozhodla "potřít opozici ze sta procent, do posledního zbla".

Koalice nad pánaboha

"Vládní koalice v tuto chvíli je nad zákon a dokonce nad samotného pánaboha."
Pavel Kováčik, předseda poslanců KSČM

"Nechci protestovat proti tomu, že podceňujete pánaboha, pane poslanče, to k vám koneckonců tak nějak patří."
Miroslav Kalousek, ministr financí za TOP 09

"Vládní koalice v tuto chvíli je nad zákon a dokonce nad samotného pánaboha," neskrýval zklamání předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. "Nechci protestovat proti tomu, že podceňujete pánaboha, pane poslanče, to k vám koneckonců tak nějak patří," kontroval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podotkl, že další výbory mohou zákon projednat dobrovolně.

Úspěšné projednávání v prvním čtení ocenil premiér Petr Nečas. "Církevní restituce jsou 20 let nevyřešeným problémem, který blokuje rozvoj tisíců obcí a měst v této zemi, a jsem rád, že se posunul do druhého čtení," řekl novinářům.

Návrh, který vychází z předloňské dohody státu se 17 českými církvemi, podle vlády řeší majetkové křivdy spáchané na církvích a náboženských společnostech po roce 1948. Přechodné období před odstřihnutím financování církví od státního rozpočtu by podle dohodnutých předpokladů mělo začít příští rok a trvat 17 let.

Odpůrci poukazují na to, že církevní restituce nemají podporu většiny české společnosti. Majetkové vyrovnání s církvemi podle průzkumů odmítá okolo 70 procent českých občanů. Kritici také připomínali, že do náhrad se má započítávat inflace, což by celkovou částku mohlo zvýšit až k 96 miliardám.

Vadilo jim i to, že zákon výčtově neuvádí, který majetek by se měl vrátit. Nejradikálnější odpůrci vyčítali hlavně katolické církvi, že se o majetek přihlásila. Například podle Davida Ratha (ČSSD) se tak stát vzdá majetku ve prospěch Vatikánu.

Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) ale podotkla, že norma je nezbytná s ohledem na předloňský verdikt Ústavního soudu. Bez jejího přijetí by církve mohly žádat vydávání majetku soudní cestou. Připomněla, že na zákon čekají obce, jimž má odblokovat nakládání s nemovitostmi. Schůze sněmovny bude pokračovat znovu ve středu.

Popřít otcovství půjde do tří let věku dítěte. Co schválila sněmovna?

  • Sněmovna opakovaně schválila poslaneckou novelu, která má umožnit nárok na vyrovnání stále nevypořádaných restitucí také dědicům těchto oprávněných osob. Tuto novelu vrátil poslancům Senát s návrhem na zpřesnění některých ustanovení a poslanci na tyto změny přistoupili.
  • Stát nebude muset hradit obcím a krajům náklady na státní správu, kterou samosprávy vykonávají za krizových stavů, například povodní nebo ekologických katastrof. Dnes tak rozhodla sněmovna, když odmítla pozměňovací návrh Senátu v novele zákona o hospodářských opatřeních pro krizové stavy a prosadila svoji původní verzi novely.
  • Sněmovna dnes hladce potvrdila vládní novelu, která má rozšířit možnosti přepravy lidských tkání a buněk a kterou zamítl Senát. Předloha míří k podpisu prezidentovi.
  • Pravomoc vysílat vojenská letadla s humanitární pomocí bude mít zřejmě ministerstvo obrany, nebude o tom rozhodovat vláda. Novela zákona o ozbrojených silách, kterou dnes podpořila sněmovna, má zrychlit poskytování pomoci postiženým zemím. Předloha vojákům také umožní používat rušičky elektronického signálu. Nyní ji projedná branný výbor.
  • Ukládání oxidu uhličitého do podzemních úložišť v Česku, které má kvůli EU umožnit nový zákon, bude zřejmě povolováno nejdříve od roku 2020. Sněmovna dnes tento požadavek Senátu schválila.
  • Jednotlivci, kteří nakoupí zemědělskou půdu od státu podle zvláštního zákona, budou moci tuto půdu převést na právnické osoby, například družstva, v nichž jsou členy nebo v nichž působí. Podmínkou bude, aby tato firma na pozemcích hospodařila. Dnes tak rozhodla Poslanecká sněmovna, když schválila novelu zákona o prodeji státní půdy i s pozměňovacím návrhem, který jí předložil Senát.
  • Muži asi budou moci nově žádat o popření otcovství až do tří let věku dítěte. Do zrušení Ústavním soudem byla tato lhůta půlroční. Sněmovna dnes prodloužení lhůty opětovně schválila. Odmítla senátní požadavek na omezení rozsahu podmínek, při jejichž splnění by měl nejvyšší státní zástupce navrhovat popření otcovství u starších dětí. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.
  • Nový zákon o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech, bude platit o dva měsíce později, od září. Senátní úpravu předlohy, která reagovala na žádost ministerstva životního prostředí, dnes schválila sněmovna. Míří k podpisu prezidentovi.
  • Sněmovna na návrh ODS a přes protesty ČSSD znovu odložila schvalování návrhů Ústeckého kraje na řešení situace v sociálně vyloučených lokalitách. Rozhodla se počkat na vládní předlohy.
  • Sněmovna odmítla senátní novelu zákona, která měla zpřesnit podmínky společného odtržení více částí města. Zamítnutí novely, kterou připravil bývalý člen ODS Petr Pakosta, dnes prosadil poslanec občanských demokratů Jiří Šulc. Podle něj by sněmovna měla problém osamostatňování městských částí řešit jinak.
  • Pravomoc vysílat vojenská letadla s humanitární pomocí bude mít zřejmě ministerstvo obrany, nebude o tom rozhodovat vláda. Novela zákona o ozbrojených silách, kterou dnes podpořila sněmovna, má zrychlit poskytování pomoci postiženým zemím. Předloha vojákům také umožní používat rušičky elektronického signálu. Nyní ji projedná branný výbor.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!