Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Koaliční jednání skřípe, Věci veřejné chtějí na vnitru i náměstka za ČSSD

Česko

  19:55aktualizováno  29. června 7:10
PRAHA - Zástupci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných chtěli v pondělí dokončit jednání o kapitolách boje s korupcí a právu, avšak neshodli se. Podle Petra Nečase nenašla budoucí koalice shodu v otázce přímé volby starostů, reorganizaci cizinecké policie a změnách služebního zákona. Podle Marka Šnajdra z ODS už expertní tým rodicí se koalice uzavřel kapitolu zdravotnictví, nedospěl však dohodě o poplatcích ve zdravotnictví. Jmenovaný premiér Petr Nečas zároveň zpochybnil "nárok" Věcí veřejných na post ministra vnitra.

Schwarzenberg, Nečas a John po pondělním jednání foto: ČTK

S překvapivým prohlášením přišly Věci veřejné už před večerním jednáním. VV nejenomže trvají na tom, aby byl ministrem vnitra jejich šéf Radek John, ale chtějí i to, aby náměstkem ministra vnitra byl někdo z ČSSD. 

Věci veřejné a ministerstvo vnitra

Věci veřejné by se však Johnovým dosazením do čela ministerstva vnitra mohly dostat do střetu zájmů. Hlavní sponzor a vyjednavač strany Vít Bárta je totiž zakladatelem a jedním za majitelů bezpečnostní agentury ABL. Firma se přitom uchází o miliardovou státní zakázku.

Bárta plánuje svůj podíl ve firmě v brzké době prodat svému bratrovi Matějovi. Podle informací na webu Věcí veřejných chce celou transakci dokončit v průběhu července. Firma ABL má podle dostupných informací roční obrat kolem miliardy korun.

Na svých internetových stránkách však Věci veřejné navíc uvádějí, že ministerstvo vnitra musí být garantem jistoty a důvěryhodnosti, aby se policisté nebáli vyšetřovat rozkrývat trestní kauzy, a to i kauzy politické korupce. "Věci veřejné požadují personální vyrovnanost ve vedení ministerstva vnitra, kterou je možné dosáhnout tím, že v jeho vedení budou zástupci několika stran, včetně jednoho náměstka za ČSSD," uvádí strana na internetu.

"Nepřistupuji na žádná ultimáta, mnohé se mmnou lze dojednat, ale vynutit si u mě nelze nic," uvedl po jednání Petr Nečas, který v České televizi naznačil, že se mu zájem Věcí veřejných o post ministra vnitra nelíbí. "Úzká vazba mezi firmou ABL a Věcmi veřejnými je problematická," řekl premiér Nečas.

"Úzká vazba mezi firmou ABL a Věcmi veřejnými je pro obsazení ministra vnitra problematická, řekl Nečas k požadavku VV, který zástupci strany znovu deklarovali v tiskové zprávě těsně před dnešním jednáním. Připustil, že tento požadavek zazněl také na schůzce lídrů. Vazby mezi konkrétním sektorem a konkrétní firmou jsou podle něj nepřijatelné a hrozí potenciálním střetem zájmů.

Nečas se ohradil i proti účasti člena představenstva ABL Miroslava Zahálky na koaličních jednáních. "I personální míra propojenosti je tady velmi silná. Čelný představitel této firmy, pan Zahálka, pracuje jako poradce na ministerstvu vnitra, dokonce se i několikrát - k mému zděšení - zúčastnil koaličních jednání. Toto je velmi vážný problém," dodal premiér.

"Já to považuji za velmi nezvyklou situaci. Za situaci, které se podle mého názoru Věci veřejné mohly a měly vyhnout. Přičítám to hektičnosti tohoto jednání," komentoval Nečas účast Zahálky na vyjednávání. Ten působí jako člen představenstva ABL, na vnitru pracuje jako poradce prvního náměstka Jiřího Komorouse.

Chybí shoda o volbě starostů

Budoucí koalice dosud nenašla shodu v otázce přímé volby starostů, reorganizaci cizinecké policie a změnách služebního zákona, uvedl po dnešním jednání lídrů tří politických stran předseda ODS a nově jmenovaný premiér Petr Nečas. Třetí kapitolu koaličního programu věnovanou právu a boji proti korupci tedy zástupci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných neuzavřeli.

Strany chtějí pokračovat v jednání v úterý. Nečas ujišťoval, že pokud se nedohodnou, budou v rozhovorech pokračovat den za dnem i nadále. Personální složení vlády podle něj bude ještě na programu.

"Rozpory, které se týkají například přímé volby starostů a i některých reorganizací v rámci policie, tak zatím setrvávají a nenašli jsme tady kompromis," řekl Nečas. Například v otázce cizinecké policie jde podle něj o to, jak její činnost zcivilnit a převést spíše na ministerstvo než na policii.

Pokud se podaří uzavřít tuto kapitolu, začne debata o rozdělení odpovědnosti, tedy obsazení míst ve vládě, uvedl Nečas.

Jak s poplatky u lékaře?

Experti se podle Marka Šnajdra neshodli na tom, jak nahradit finanční výpadek, který by zrušení poplatků u lékaře způsobilo. Zrušit platbu za položku na receptu, která nyní činí 30 korun, požadovaly Věci veřejné. TOP O9 naopak požadovala zvýšení poplatků za recept na 50 korun za položku a za den v nemocnici z nynějších 60 korun na 100 korun. ODS chce ponechat nynější stav.

Experti se podle Šnajdra shodli na tom, že standardní zdravotní péče zůstane plně hrazená. "Pokud bude mít pojištěnec zájem o dražší variantu zdravotní péče, tak si zaplatí rozdíl v ceně," uvedlr. Dá se to podle něj chápat i tak, že půjde o rozdíl mezi takzvanou standardní a nadstandardní péčí.

Anketa

Měla by mít i opozice náměstky ministrů?

Ano, kvůli kontrole 798
Ne, zodpovědnost za ministerstva má mít koalice 1882
Je mi to jedno 115
Autoři: ,