26. května 2014 15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koho jste zvolili? Podívejte se na vizitky nových europoslanců

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
"Pro mne je to výrazný závazek. Nečekal jsem to. Když jsem kandidoval jako... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Pro mne je to výrazný závazek. Nečekal jsem to. Když jsem kandidoval jako... | foto: MAFRA - Petr Topič
PRAHA Necelá pětina Čechů rozhodla o tom, jak bude vypadat sestava jedenadvaceti poslanců, kteří budou v následujících pěti letech republiku reprezentovat v Evropském parlamentu. Přinášíme vám přehled jejich vizitek.

Vítězem eurovoleb se velmi těsně stalo hnutí ANO se 16,13 procenty hlasů, a získalo tak čtyři křesla, do nichž usednou lídr kandidátky Pavel Telička, Petr Ježek, Dita Charanzová a Martina Dlabajová.

Pavel Telička, lídr kandidátky ANO do europarlamentu.

Pavel Telička (48) - Vystudovaný právník, působil jako diplomat a lobbista. Byl hlavním vyjednávačem členství v EU a po vstupu do unie se stal prvním českým eurokomisařem. Narodil se ve Washingtonu v rodině diplomata, v roce 1986 absolvoval Právnickou fakultu UK a už téhož roku začal pracovat na MZV. Brzy se zaměřil na problematiku EU. Mimo jiné byl vedoucím delegace pro jednání o přistoupení ČR k EU, náměstkem a poté prvním náměstkem ministra zahraničí (1998-2003), velvyslancem ČR při EU (2003-2004) a nakonec i na půl roku členem evropské komise (2004). Poté začal pracovat jako konzultant v evropských záležitostech, je jednatelem ve firmě BXL Consulting. Před listopadem 1989 byl zhruba dva roky členem KSČ.

Petr Ježek (49) - Bývalý diplomat, společník Pavla Teličky v jeho lobbistické firmě. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, poté dlouhá léta působil v diplomacii, specializoval se na oblast Evropské unie. Byl mj. radou na českém zastoupení v Bruselu, na přelomu tisíciletí vedl na ministerstvu zahraničí odbor EU a západní Evropy, v letech 2001 až 2003 byl na MZV vrchním ředitelem sekce evropské integrace. V roce 2003 přešel na úřad vlády, kde se stal ředitelem sekce premiéra (tedy nejvyšším šéfem kanceláře předsedy vlády), kterým byl tehdy Vladimír Špidla. Po Špidlově demisi ještě krátce působil jako zahraničněpolitický poradce jeho nástupce Stanislava Grosse, v roce 2005 stál u zrodu BXL Consulting.

Dita Charanzová (39) - Působila v české diplomacii, nyní pracuje jako televizní manažerka pro Radu Evropy ve Štrasburku. Pochází z diplomatické rodiny, její otec je v současnosti generálním konzulem ČR v Petrohradě. Vystudovala pražskou VŠE, kde byl jejím školitelem Pavel Telička, a diplomatickou školu v Madridu. Podílela se na přípravách České republiky na přistoupení k Evropské unii, v letech 2005 až 2009 působila na stálém zastoupení ČR při EU, kde mj. řídila tým odpovědný za obchodní a rozvojovou politiku. Během české předsednictví unii předsedala výboru Rady EU pro obchodní politiku.

Martina Dlabajová (37) - Manažerka, předsedkyně Krajské hospodářské komory Zlínského kraje. Po gymnáziu odešla studovat to Itálie, absolvovala politické vědy se specializací na Evropskou unii na Padovské univerzitě. Od roku 2000 vede vlastní poradenskou firmu, která se specializuje na česko-italskou hospodářskou i společenskou spolupráci, působila či působí ve statutárních orgánech několika firem. Před deseti lety se podílela na vybudování zastoupení Zlínského kraje v Bruselu, poslední dva roky se angažuje ve zlínské krajské pobočce hospodářské komory, vede také tamní Rotary klub.

Těsně za hnutím ANO se umístila koalice TOP 09 a STAN, získala také čtyři mandáty. Do europarlamentu se tak vydají Jiří Pospíšil, Luděk Niedermayer, Jaromír Štětina a  Stanislav Polčák.

Jiří Pospíšil získal nejvíce preferenčních hlasů- rovných 77 724.

Jiří Pospíšil (38) - Nezařazený poslanec, právník, člen zastupitelstva Plzeňského kraje a bývalý ministr spravedlnosti. Vystudoval Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni, kterou od září 2009 do srpna 2010 vedl jako děkan. V roce 2002 byl poprvé zvolen poslancem; od prosince 2012 do loňského srpna byl místopředsedou Sněmovny. Resort spravedlnosti řídil ve vládách Mirka Topolánka (září 2006-květen 2009) a Petra Nečase (červenec 2010-červen 2012). V minulosti rovněž předsedal legislativní radě vlády. Je členem správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových - Musea Kampa. V roce 1994 vstoupil ODA, od roku 1998 byl členem a od června 2010 místopředsedou ODS; ze strany odešel letos v lednu. V současnosti je nestraník.

Na prvním místě kandidátky TOP 09 byl ekonom Luděk Niedermayer.

Luděk Niedermayer (48) - Ekonom, matematik, bývalý viceguvernér České národní banky. Vystudoval operační výzkum a teorie systémů na nynější Masarykově univerzitě v Brně. V roce 1991 nastoupil do Státní banky československé, kde pracoval v úseku správy aktiv a pasiv. Od ledna 1996 byl ředitelem odboru ČNB, do jehož kompetence patřila správa devizových rezerv a provádění operací na peněžním trhu. Od února 1996 byl členem bankovní rady ČNB a od prosince 2000 viceguvernérem ČNB. Bankovní radu opustil v únoru 2008. Poté pracoval jako ředitel oddělení Consulting společnosti Deloitte.

Jaromír Štětina (71) - Senátor, novinář. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a později Přírodovědeckou fakultu UK. Za studií na VŠE se stal členem KSČ (1967), začátkem roku 1969 ze strany vystoupil. Po roce 1989 byl zpravodajem Lidových novin (LN) v Moskvě a šéfredaktorem LN (1993 až 1994). Byl zpravodajem České televize (1994 až 1995). V roce 1994 se podílel na založení soukromé novinářské agentury Epicentrum, je spoluzakladatelem humanitární organizace Člověk v tísni. V roce 2004 byl zvolen senátorem jako nestraník za Stranu zelených, v roce 2010 mandát obhájil jako nestraník na kandidátce TOP 09/STAN.

Stanislav Polčák (34) - Poslanec, místopředseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN), právník. Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze, od roku 2007 je advokátem. Od července 2004 do května 2005 vedl kancelář europoslance Tomáše Zatloukala (SNK ED). Od června 2005 do června 2007 byl poradcem europoslankyně Jany Hybáškové (SNK ED). Od listopadu 2002 do června 2009 byl místostarostou obce Vysoké Pole na Zlínsku. Poslancem byl poprvé zvolen v roce 2010, v uplynulém funkčním období předsedal výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a ústavněprávnímu výboru. V minulosti byl členem strany SNK Evropští demokraté (SNK ED), v roce 2008 vstoupil do STAN.

Třetí nejsilnější stranou se v eurovolbách stala ČSSD. Čtyři získaná křesla čekají na Jana Kellera, Olgu Sehnalovou, Pavla Poce a Miroslava Pocheho.

Jan Keller (59) - Profesor pro obor sociologie, vysokoškolský pedagog a publicista. Vystudoval historii a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (nynější Masarykovy univerzity; MU) v Brně, absolvoval studijní pobyty ve Francii. Po škole krátce působil jako interní aspirant Československé akademie věd, posléze byl závozníkem a učitelem na střední škole. Od roku 1983 byl odborným asistentem na katedře sociologie brněnské filozofické fakulty. V roce 1998 stál u zrodu oboru humanitní environmentalistika na MU. Od roku 2000 působí na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity, přednáší i v zahraničí. Je autorem asi dvaceti odborných a popularizačních knih. Jako publicista je znám levicovými názory a kritikou neoliberalismu. Loni v říjnu mu prezident Miloš Zeman udělil medaile Za zásluhy v oblasti vědy. Nestraník, před rokem 1989 byl členem KSČ.

Olga Sehnalová (45) - Lékařka a europoslankyně (od 2009). Vystudovala Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity Brno (1994) a Brno Business School - Nottingham Trent University (2005). Pracovala v kroměřížské nemocnici na oddělení intenzivní medicíny. Členkou ČSSD je od roku 1990. V letech 1998-2009 byla místostarostkou Kroměříže. Dnes je zastupitelkou Zlínského kraje a města Kroměříže.

Pavel Poc (49) - Europoslanec (od 2009). Vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1988). Po studiu pracoval v etologické laboratoři Fyziologického ústavu ČSAV, později jako městský ekolog a následně jako vedoucí odboru životního prostředí v Mariánských Lázních. V letech 1998-2002 byl místostarostou Mariánských Lázní. Od roku 2003 byl společníkem a jednatelem firmy Zahradní a parková s.r.o. Členem ČSSD je od roku 1997, v letech 2005-2009 byl předsedou krajské organizace strany v Karlovarském kraji.

Šéf zastupitelského klubu ČSSD Miroslav Poche

Miroslav Poche (45) - Člen zastupitelstev hlavního města Prahy (od 2002) a Prahy 3 (od 2010), předseda zastupitelského klubu pražské ČSSD. Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy. Zastupoval organizaci OBSE na misích v Bosně a Hercegovině a v Kosovu, zaštiťoval komunikaci s komisí OSN pro lidská práva na ministerstvu zahraničních věcí. Působil také na ministerstvu zemědělství. Od roku 2001 soukromý podnikatel. Byl místopředsedou pražské ČSSD. Poté, co v roce 2010 vyšlo najevo, že o rok dříve skrytě financoval ČSSD (peníze dal straně přes několik členů, kteří několikasettisícový dar vykázali jako členské příspěvky), na funkci rezignoval.

Další tři křesla připadají kandidátům za KSČM Kateřině Konečné, Miroslavu Randsdorfovi a Jiřímu Maštálkovi.

Kateřina Konečná (33) - Poslankyně, lídr strany ve volbách do EP. Vystudovala obor hospodářská politika a správa a obor veřejná správa na Masarykově univerzitě v Brně a obor veřejná správa na Vysoké škole finanční a správní v Praze. Ve Sněmovně je od roku 2002, tedy od 21 let. Je místopředsedkyní zahraničního výboru a výboru pro životní prostředí. Od května do července 2004 zasedala v EP jako prozatímní poslankyně (tito poslanci zastupovali ČR v EP po vstupu země do EU do doby, než se mandátu ujali řádní poslanci zvoleni v červnu 2004). Členkou KSČM je od roku 2005.

Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM).

Miloslav Ransdorf (61) - Poslanec EP od července 2004 (prozatímní mandát měl již od května 2004), místopředseda klubu Konfederovaná skupina evropské sjednocené levice/Severské zelené levice (GUE/NGL). Vystudoval Filozofickou fakultu UK, kde posléze přednášel dějiny filozofie. V letech 1984 až 1990 byl zaměstnancem Prognostického ústavu Československé akademie věd. Do politiky vstoupil jako poslanec Federálního shromáždění ČSFR. V dolní komoře českého parlamentu zasedal v letech 1996 až 2004. Mezi lety 2004 až 2009 byl místopředsedou výboru EP pro průmysl, výzkum a energetiku. Do komunistické strany vstoupil roku 1972, v letech 1993 až 2004 zastával funkci místopředsedy strany.

Jiří Maštálka (58) - Poslanec EP od července 2004 (prozatímní mandát měl již od května 2004), pracuje ve výboru pro právní záležitosti. Vystudoval medicínu na lékařských institutech ve Volgogradu a v Kyjevě, působil na první interní klinice Fakultní nemocnice v Plzni jako kardiolog. V letech 1996-2004 byl třikrát zvolen do Poslanecké sněmovny, v období 1990-až 1992 zasedal ve Federálním shromáždění. Od roku 1977 je v komunistické straně, v letech 2008-2012 byl místopředsedou strany pro zahraniční politiku a evropskou integraci. Ve stínové vládě KSČM má na starost resort evropské politiky a EU.

Po třech křeslech vyzískala v letošních eurovolbách také KDU-ČSL. Křesla obsadí Michaela Šojdrová, Pavel Svoboda a Tomáš Zdechovský.

Michaela Šojdrová (50) - Ředitelka odboru vnějších vztahů a inovací České školní inspekce, bývalá poslankyně. Vystudovala zahradnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně, poté se věnovala zahradní architektuře. Po roce 1990 složila státní zkoušky z francouzštiny a působila jako externí učitelka na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži. Členkou Sněmovny byla v letech 1996-2010. Od ledna 2007 do února následujícího roku vedla poslanecký klub KDU-ČSL. U lidovců je od září 1989; od května 2009 do listopadu 2010 roku byla první místopředsedkyní strany, kterou po rezignaci předsedy Cyrila Svobody krátce řídila. V roce 2004 stála u zrodu Sdružení žen KDU-ČSL.

Lídr kandidátky lidovců Pavel Svoboda.

Pavel Svoboda (52) - Advokát, vysokoškolský pedagog, bývalý ministr a šéf legislativní rady vlády. Vystudoval Právnickou fakultu UK, kde od roku 1993 vyučuje. Kariéru začal jako právník v Ochranném svazu autorském a poté ve vydavatelství Supraphon. V 90. letech absolvoval postgraduální studium evropského práva v Toulouse, od roku 1994 působí jako advokát. V letech 1996-1999 byl členem komise ministerstva spravedlnosti pro rekodifikaci autorského práva. V letech 2004-2006 byl náměstkem ministra zahraničí, v letech 2007-2009 pak stálým představitelem ČR u Rady Evropy. Od ledna do května 2009 byl ministrem ve vládě Mirka Topolánka. Do KDU-ČSL vstoupil v roce 1990; v letech 2009 2013 byl místopředsedou strany.

Tomáš Zdechovský (34) - Odborník na krizovou komunikaci, manažer, publicista a básník. Pracuje či pracoval jako ředitel ve společnostech Commservis, s.r.o., WIFI Czech Republic a Brain2win. Působil také jako mediální poradce na několika ministerstvech. Vystudoval vědu o sociální komunikaci v Římě na Papežské salesiánské univerzitě, obor pedagog volného času/pedagogická studia na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, obor pastoračně sociální asistent tamtéž a mediální studia a žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně.

Oslabená ODS obržela hlasy, které dostačily na zisk dvou křesel, do nichž usednou Jan Zahradil a Evžen Tošenovský.

Jan Zahradil (51) - Poslanec EP (od května 2004), první místopředseda poslanecké frakce Evropských konzervativců a reformistů, od ledna 2014 první místopředseda ODS. Vystudoval VŠCHT, před vstupem do politiky pracoval v Ústavu technologie vody a prostředí. V letech 1990-1992 byl poslancem Federálního shromáždění, působil mj. jako vedoucí zahraničního oddělení ODS (1993-1996), zahraniční poradce premiéra Václava Klause (1995-997) nebo vedoucí oddělení evropské integrace Úřadu vlády (1997), byl stínovým ministrem zahraničí ODS. V červnu 1998 byl zvolen do Sněmovny, byl místopředsedou zahraničního výboru nebo výboru pro evropskou integraci. Od května 2004 je poslancem EP, členem ODS je od roku 1991, místopředsedou strany byl již v letech 2001-2004.

Evžen Tošenovský (58) - Poslanec EP (od července 2009), místopředseda výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, místopředseda ODS. Vystudoval ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě, působil jako matematik-analytik ve Vítkovických železárnách a v letech 1991 až 1993 byl matematikem v německo-české firmě Pike Eletronic. V roce 1990 byl zvolen do zastupitelstva Ostravy a tři roky nato se stal tamním primátorem. Z funkce odstoupil v prosinci 2000 po zvolení hejtmanem Moravskoslezského kraje, jímž byl do roku 2008. V letech 2001 až 2008 byl předsedou Asociace krajů ČR. Členem ODS je od roku 1991, letos byl zvolen místopředsedou strany. Je neúspěšným kandidátem prezidentských primárek ODS.

Poslední stranou, která se přehoupla přes pětiprocentní hranici je Strana svobodných občanů, jíž výsledek přinesl křeslo pro jednoho kandidáta, a to lídra strany Petra Macha.

Předseda Strany svobodných občanů Petr Mach.

Petr Mach (39) - Předseda strany, ekonom. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze (VŠE) v Praze. Od roku 1999 do 2009 pracoval ve vzdělávacím a výzkumném institutu Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP), v letech 2003-09 ve funkci výkonného ředitele. Byl také externím poradcem prezidenta republiky Václava Klause. Bývalý člen ODS. Nyní přednáší na vysokých školách.

Lidovky.cz, ČTK
  • 7Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.