Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kokain ve víně i paruce. Banánová zásilka mě nepřekvapila, tvrdí šéf celníků

Česko

  6:00
PRAHA - Kokain se dostává do Evropy i rafinovanějšími způsoby, než v banánech. S otevřenými hranicemi je však problém většinu drogy zachytit. „Zadržíme málo a samozřejmě nejsme spokojeni,“ přiznává šéf celní protidrogové jednotky Pavel Hoffman.

Šéf celní protidrogové jednotky Pavel Hoffman foto: ČTK

Lidovky.cz: Na začátku března se v pražském supermarketu Lidl zachytilo rekordní množství kokainu na českém území. Překvapilo vás to?
Není to velké překvapení. Byla to jen otázka času, než se tady taková zásilka objeví. Česká republika je díky své geografické pozici křižovatkou nejen turistických tras, ale i tras pro pašování drog.

Lidovky.cz: Ve Francii se pár dní poté našel podobný balíček, která podobně jako v Česku skončil v supermarketu. Rok před tím se 140 kilogramu našlo v Berlíně. Mají ty případy nějakou spojitost?
Bohužel, k tomuto konkrétnímu případu z Prahy zatím nic neřeknu. Je to ještě živý případ.

Lidovky.cz: Dobře. Bude se tedy ptát obecněji. V roce 2013 jste měli 106 záchytů kokainu. A zadrželi jste přes 35 kilogramů drogy. To číslo je vyšší než před lety. Umíte prostě kokain lépe odhalovat?
Nelze to říct až tak jednoznačně. Vždy je nějaká droga, která stoupá do popředí zájmů uživatelů a na tu poptávku reagují pašerácké skupiny hledající nové trhy. Co se týče kokainu na území Česka, tak do revoluce se tady nevyskytoval.

Banánový kokain z Lidlu by na českém trhu vydržel půl roku

Lidovky.cz: Proč? 
Důvodem byly především zavřená hranice. Kokain po roce 1989 byl také u nás velmi drahý a byl přístupný jen pro specifickou skupinu vysokopříjmových osob nebo komunity pohybující se v oblasti showbyznysu.

Lidovky.cz: Zvyšuje se množství pašovaného kokainu do Česka díky lepší ekonomické situaci?
Někdy začátkem devadesátých let, kdy jsme s kolegy ze zahraničí diskutovali na téma kokainu, tak jsme říkali, že u nás kokain není a oni se smáli a tvrdili nám. „Počkejte, až v České republice bude lepší ekonomická situace a někteří lidé budou mít dost peněz. To vám začne problém i s kokainem.“ Droga však stále v České republice nedosahuje takové popularity v kruzích uživatelů jako dominující pervitin a samozřejmě marihuana.

Lidovky.cz: Uživatelů tu tedy moc nebylo. Neproudil kokain alespoň přes Česko dál?
Už krátce po revoluci se díky svému položení stala Česká republika svým způsobem tranzitní zemí pro kokain. Tehdy ale droga proudila výhradně na Západ.

Lidovky.cz: Kudy do Evropy proutí kokain dnes?
Ty hlavní trasy jsou buď námořní nebo letecké. Ta námořní se dá rozdělit na různé způsoby...

Lidovky.cz: Jaké?
Kokain pašují třeba v rekreačních jachtách. Nedávno byl zdokumentován případ, kdy se našlo 600 kilo kokainu v české jachtě u Kanárských ostrovů. Pašeráci ta plavidla využívají, když se vrací z Karibiku do Evropy a naloží do nich kokain. Pak pašují v zaoceánských turistických lodí.

Lidovky.cz: V tom „banánovém případu“ se kokain pašoval v legálním zboží. Je to také jedna z cest?
Ano, objem pašovaného kokainu ukrytého v legálním zboží je je jednoznačně největší. Zejména se preferují kontejnerové zásilky. Mohou zneužít jakékoliv zboží. Velmi oblíbené je to rychlozkazitelné - to jsou potraviny. Často je to nějaké ovoce. Typicky třeba banány, ananas, ale mohou to být i zmražené ryby, káva nebo drahé tropické dřevo, které je zpracováno do různých hranolů. Ty pak bývají vydlabány a do nich kokain ukryjí.

Lidovky.cz: V Česku teď drogy našli v krabici od banánů. Schovává se kokain i třeba do plodů ovoce?
Byly případy, kdy vzali ananas, vydlabali ho a dovnitř vložili kokain. Na Slovensku se před čtyřmi lety stal případ, kdy celníci našli asi 160 kilogramů rozpuštěných ve víně. Velice oblíbené jsou různé dopravní prostředky. Stal se případ, kdy po návratu z rallye byl kokain ukryt v závodním voze.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Lidovky.cz: Jak vůbec dlouho trvá zkontrolovat kontejner se zbožím v přístavu?
Pokud je to v kontejneru dobře ukryto, tak je problém drogu najít pomocí rentgenů. Zboží se musí vyložit, zkontrolovat a zase naložit. Může to trvat tak den až dva. Proto jsou ty kontroly většinou cílené a provedené na základě vyhodnocení mnoha informací o konkrétní přepravě. Důležitá je i zkušenost konkrétních celníků, kterou nelze naučit, ale je třeba si ji vybudovat dlouholetou prací, prostě si ji zažít a dostat do krve. Musíme si uvědomit, že se za rok do přístavů  dostane i přes 10 milionů kontejnerů a to množství roste. Na absolutní kontrolu je jich ale prostě moc. Na těch hlavních přístavech je však ta kontrolní činnost poměrně velká.

Lidovky.cz: Hodně záchytů je i na letištích. Jak finty využívají pašeráci tam?
Letečtí kurýři pašují kokain třeba v útrobách. To je ale nebezpečná metoda. V Česku byly dokonce dva případy, kdy došlo k úmrtí. Jeden Kolumbijec v 90. letech zkolaboval na Hlavním nádraží v Praze. Další byl vysokoškolák z Česka, který taky umřel. Tady se ti polykači objevují ve vlnách. V České republice také není pravidelné letecké spojení s latinskou Ameriku. Jedinou cestou jsou tak charterové lety.

Lidovky.cz: V čem jsou ty charterové lety pro vás rizikové?
Jsou tam často turisté, proto je tam velký tlak na odbavení. A žádný celník nechce cestující spěchající po dlouhé cestě domů bezdůvodně zdržovat. I na letišti samozřejmě jsou zásadním faktorem pro účinnou kontrolu analýza rizik a zkušenost konkrétních celníků, jako v přístavech. U těch klasických leteckých kurýrů jsme zaznamenali první boom v polovině 90. let. Tehdy se zadrželo poměrně velké množství polykačů. Všechno to byli lidé s kolumbijskými pasy a z nízké sociální skupiny. Tento trend trval tak dva roky.

Lidovky.cz: Jak kromě polykání pašují kurýři kokain letecky?
Drogu ukrývají třeba do zavazadla. Jejich zavazadlo má třeba dvojité stěny. Taky se pašuje takzvaný černý kokain. Ten se tváří jako výztuž cestovního zavazadla. Drogu jsme našli třeba i v laptopu a další elektronice. Kolegové na Ruzyni zas objevili 12 kilogramů kokainu, který byl ve starém monitoru.

Lidovky.cz: Objevily se vyložené nějaké rarity?
Jedna dáma se nechala ostříhat a drogy měla pod parukou. Nejstarší kurýr byl jeden důchodce z Německa - tehdy mu bylo asi 63 let. Odseděl si u nás tehdy svůj trest a za půl roku ho chytili zase ve Francii, opět s kokainem. Když jsme pak pátrali v jeho minulosti, zjistili jsme, že už byl za podobnou činnost zadržen různě po světě. Byl to profesionál. Nejméně 20 let se živil pašováním drog.

Kokain jako statusový symbol

Kokain je nejen droga, ale i statusový symbol. Užívají ho lidé, kteří ukazují, že na to mají. A kdo má na kokain, má často i peníze na diskrétní léčbu v ústraní, státnímu zařízení se vyhne, říká přední český adiktolog Michal Miovský. Rozhovor si můžete přečíst ZDE

Lidovky.cz: Poslední dobou proniká dost drog i prostřednictvím pošty...
Není to moc novinka. V pašování drog asi nejde najít nic moc nového. Snad všechny metody jsou známé. Objednávání přes internet je velmi anonymní. Na druhou stranu to zboží sem musí fyzicky dojít. U poštovních zásilek se proto snažíme používat psy.

Lidovky.cz: A jak takové „kokainové“ balíčky vypadají?
Někdy jsou to třeba pohlednice, kdy je malé množství kokainu schované třeba pod poštovní známkou. Nebo jsou to i poštovní dopisy. Tam se třeba 10 gramů vejde. Za loňský rok bylo celníky na Ruzyni zjištěno přes 500 případů a ten počet narůstá.

Lidovky.cz: Kokainový trh v Česku v současné době ovládá nigerijská mafie. Jak zásobují své dealery?

Buď vozí zásilky ze zemí latinské Ameriky nebo ze Španělska a Holandska. Dříve využívali Čechy z nízkých sociálních skupin, kteří převáželi kilogramy v zavazadlech a autech. Před třemi lety vynechali český mezičlánek a jako kurýři jsou nasazováni právě Západoafričané. Problém je, že často mění pasy a identifikovat jejich identitu, je složité. Hodně dobře se naučili zneužívat výhody, kterou nám dal vstup do schengenského prostoru.

Kokainové banány dorazily i na francouzské obchodní pulty

Lidovky.cz: V Česku nosem uživatelů kokainu za rok projde přes 800 kilogramů drogy. Vy ale podle statistik zachytíte jen pár desítek kilo. Není to prostě málo?

Zadržíme málo a samozřejmě nejsme spokojeni. Pokud bychom tomu pašování chtěli zamezit, tak jediná šance je se vrátit před revoluci a zavřít hranice a kontrolovat každé auto a osobu. To ale samozřejmě nikdo z nás nechce. Není ale v možnostech žádného státu zastavit vše, pokud nenastanou radikální represivní opatření. Naší snahou je co nejúčinněji potírat mezinárodní organizovaný zločin a co nejméně narušovat volný pohyb zboží a osob, což je obrovská výhoda současného uspořádání v Evropě.

Lidovky.cz: Mluvil jste tady o tunách zadrženého kokainu, který mířil do Evropy. Jak moc drogové kartely bolí, když zachytíte stokilovou zásilku?
Určitě je to bolí. Nejbolestivější pro ně ale je, pokud jsou zadrženi a odsouzeni. Jestli jim někde „spadne“, jak my říkáme slangově, zásilka drog, může to být pro ně problém, ale vydělají si další zásilkou. Osobně jsem přesvědčen, že přes Česko proutí mnohonásobně více drog, než je zadrženo. Pokud to ale nemá přesah na Českou republiku, ve smyslu, že droga je zde překládána nebo u nás operují organizátoři, tak je to těžké odhalit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!