Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kolébkou dinosaurů je jižní Amerika, tvrdí vědci

Věda

  18:53
Nález několika velmi starých fosílií dinosaura menšího vzrůstu vědcům umožnil lépe zmapovat vývoj dravých ještěrů. Poskytuje přesvědčivý důkaz, že dinosauři pocházejí z oblasti, kde se nyní rozkládá Jižní Amerika.

Tawa hallae, nový druh dinosaura foto: Science

Rozsáhlý rodokmen dinosaurů je bohatší o nového člena. Je jím druh pojmenovaný Tawa hallae. Tým amerických vědců z různých institucí o objevu referuje v dnešním vydání renomovaného časopisu Science.

Nalezené kosti jsou staré 215 milionů let, takže jde o jeden z nejstarších druhů dinosaurů. První dinosauři se objevili před 230 miliony roky.

Skvěle zachovaný poklad
První kosti patřící jedinci druhu Tawa hallae (slovo Tawa v indiánském jazyce Hopi označuje boha slunce) se v Novém Mexiku našly již v roce 2004. Teprve další nálezy vědcům umožnily prohlásit s jistotou, že jde o dosud neznámý druh.

Dnes mají k dispozici zkamenělé pozůstatky celkem osmi jedinců. Dvě kostry jsou téměř neporušené, zachovalo se z nich neuvěřitelných 90 – 95 procent kostí.

Nejkompletnější kostra patří mladému jedinci. Když se postavil na zadní nohy, měřil asi 70 cm. Vzrůstem se blížil velkému psu. Na délku však vzhledem k dlouhému ocasu měřil asi dva metry.

Vyplněná mezera
"Když jsme tyto kosti spatřili, doslova nám klesly čelisti,” říká Sterling Nesbitt z University of Texas , muž, který vedl vykopávky. "Spousta po zadních nohách chodících masožravých dinosaurů má duté kosti, takže i když se zachovají, mohou být rozmáčklé či jinak deformované. Ale tyto byly v perfektním stavu."

Draví dinosauři mají obvykle relativně malé přední končetiny, ostré drápy a zpětně zakřivené zuby. Přesně takovou stavbu těla má i nový druh. O tom, že nešlo o vegetariána, svědčí i další indicie. "Zuby mají drobné vroubky, podobné, jaké jsou na steakových nožích, takže jsme si zcela jisti, že jde o masožravce. uvedl Nesbitt.

Objev Tawa hallae vyplňuje mezeru mezi známými druhy. Díky němu je možné objasnit, jak došlo k rozdělení do dvou podřádů (plazopánví a ptakopánví) a k vyčlenění skupiny Sauropodomorpha ( dlouhokrcí býložravci, včetně největších obrů ) a Heropoda (všichni masožraví dinosauři, nejznámějším zástupcem je Tyranosaurus rex).

Tyto větve se udržely až do doby před 65 miliony let, kdy celosvětová katastrofa, jejímž původcem byl pravděpodobně asteroid nebo kometa, způsobila vyhynutí všech zástupců řádu Dinosauria.

Napříč superkontinentem
Nález poskytuje přesvědčivý důkaz, že dinosauři pocházejí z oblasti, kde se nyní rozkládá Jižní Amerika. K rozdělení do vyjmenovaných vývojových linií podle vědců došlo již ve velmi rané fázi dinosauří evoluce.

Paleontologové ve stejné vrstvě našli i další druhy. Vzájemně se od sebe, i od Tawa hallae, značně lišili. Všichni ale měli své blízké příbuzné v oblasti jižní Ameriky. Z toho plyne, že každý z těchto masožravých dinosaurů patří do linií, které od společného předka oddělily ješě v "dinosauří pravlasti". 

Pohybu po souši tehdy nebránily žádné zásadní překážky. Po Pangee, jediném existujícím superkontinentu, se dalo suchou nohou přejít od pólu k pólu.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...