Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Komise zjistila na plzeňských právech 53 adeptů na odebrání titulů

Česko

  10:46aktualizováno  12:30
PLZEŇ - Speciální komise Západočeské univerzity (ZČU) zjistila velmi závažné nedostatky u 53 absolventů právnické fakulty, konkrétně 44 z magisterského a devíti z bakalářského studia. Tito absolventi, takzvaní rychlostudenti, jsou adepty na odebrání titulu, pokud nedoloží doklady, které po nich bude univerzita chtít.

Josef Průša, rektor Západočeské univerzity v Plzni. foto: ČTK

Problematických je také 12 držitelů titulu JUDr. Ze závěrečné zprávy komise také plyne, že velký podíl na zjištěných problémech na právech v Plzni měl bývalý děkan fakulty. Žádná konkrétní jména ale nezazněla, kvůli tomu už se na adresu vedení ZČU snesla první kritika. "U jejich dokumentace jsme zjistili tak závažné nedostatky, že je třeba s dotyčnými jednat," uvedla k absolventům bakalářského a magisterského studia prorektorka a vedoucí komise Eva Pasáčková.

Komise prověřila dokumentaci 1800 lidí
Komise například nenašla doklady o předchozím studiu některých absolventů, další státnice konali v nestandardním termínu, chybí jejich práce v knihovně, chybí posudky. Podle rektora univerzity Josefa Průši zatím není možné říci, že všichni přijdou o titul. Bude záležet na konkrétním případu, na tom, zda chybějící věci doplní.

Výsledky plynou ze závěrečné zprávy, kterou představila komise. Ta od listopadu prověřila dokumentaci téměř 1800 lidí, absolventů bakalářského i magisterského studia a rigorózního řízení. Už dříve dokončila šetření u doktorského studia, kde ze 63 držitelů titulu Ph.D. zjistila vážné pochybení u 14. Podle rektora už má škola připraveny podklady a pokusí se odebrat titul u šesti lidí. Zatím není jasné, zda bude odebírání titulů dělat vedení univerzity nebo fakulta.

Ze jednoho z hlavních viníků označila komise bývalého děkana, jenž prý porušil v mnoha případech studijní a zkušební řád, porušil vlastní vyhlášky, možná i vysokoškolský zákon. Podle rektora to nemusí být jen bývalý děkan Jaroslav Zachariáš, ale mohlo by se to dotknout také Milana Kindla, jenž byl děkanem před Zachariášem a poté mu dělal proděkana. Komise také uvedla, že vedení kateder pochybilo při administraci rigorózního řízení, stejně tak v tomto pochybil i pověřený proděkan. Vyjádření Zachariáše ani Kindla se zatím ČTK nepodařilo získat.

Kritika na univerzitu
Kvůli zprávě už se ale na univerzitu snesla první kritika. "Dozvěděli jsme se, že ZČU nepochybila, rektor o ničem nevěděl, že si nevšimla žádných pochybností na právech ani paní prorektorka pro studium. Ze zprávy víme, že pochybil bývalý děkan, proděkan a vedoucí kateder, ale nevíme kteří konkrétně," uvedl student práv Martin Marek. Podle něj není výstup dostatečný. "Nejsou vůbec zmíněni studenti, kteří studovali 13 let, komise se nezabývá ani tím, kolik diplomových prací chybělo v knihovně," uvedl například. Podle něj komise selhala, respektive selhal rektor, který si vzal pravomoc vyšetřit, co se na právech dělo.

Šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková řekla, že základním problémem je ochrana osobních dat. "Komise nemůže sama o sobě zveřejnit konkrétní jména, pokud není pochybení dokázáno nějakým jiným způsobem.

Osobně jsem navrhla projednání na etické komisi, ta data by se tak mohla dostat více na veřejnost," řekla. Sama chce zvážit, jak dát informace širší veřejnosti. "Popravdě řečeno, už to ale není otázka akreditační komise, ale univerzity. Je to o tom, jakou bude mít pan rektor odvahu do toho jít a nést případná rizika," dodala. Komise ZČU prověřila 236 absolventů bakalářského programu. V případě držitelů titulu Mgr. zkoumala dokumentaci 550 lidí studujících v letech 1994 až 2009. Většinou se jednalo o lidi, kteří studovali kratší než standardní dobu. Prověřila také dokumentaci 973 rigorózních řízení.

Exděkan údajně porušil i své vlastní vyhlášky
Bývalý děkan se prý provinil tím, že uznával výsledky předchozího studia splněné před více než dvěma roky. Podle komise mohl porušit i zákon o vysokých školách, a to když za odlišných podmínek přijal ke studiu absolventy vysokoškolských institucí, jejichž studijní programy neodpovídají studijnímu oboru právo. Předchozí studium jim plně uznal.

Exděkan prý porušil i vlastní vyhlášky, když stanovil konání státnic mimo vyhlášený termín a náhodně jmenoval zkoušející. "Nečekala jsem, že pokyny, které děkan vydával, byly takového rázu. Jeví se to tak, že vydával pokyny, jež sám porušoval," uvedla Pasáčková, kterou výsledky překvapily.

Vážná pochybení byla i v administraci. "Vnitřní normy fakulty a vyjádření studijních referentek potvrzuje, že se na všech úrovních řízení fakulty jednalo o pochybení vědomé," uvedla komise.

Jména rychlostudentů nezazněla
Podle rektora univerzita zahájí s bývalým děkanem Zachariášem nějaké řízení, je totiž stále zaměstnancem právnické fakulty. Výstupy komise projedná na všech grémiích. Jednat chce i o tom, zda z nich budou vyvozeny důsledky také pro vedení ZČU. Podle Pasáčkové bylo cílem komise prověřit systém a zjistit systémová pochybení, co a proč bylo porušeno a za jakých okolností k tomu došlo. "Pochybení jsme sumarizovali směrem k jednotlivcům, výsledky předáme ministerstvu," uvedla. Žádná jména rychlostudentů dnes nezazněla.

Kauza práv v Plzni, která vypukla vloni v září, je vnímána jako největší skandál polistopadového vysokého školství. Po prvních odhaleních kolem rychlostudentů, opsaných pracích, přijímání lidí na odvolání a podobně rezignovalo bývalé vedení. Akreditační komise dovolila fakultě pokračovat v magisterském studiu, navrhla pozastavit přijímání uchazečů o doktorská studia a dočasně vzala právo udělovat v rámci rigorózního řízení titul JUDr. Skandály na právech se zabývá i policie.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!