Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Komora nechce policii vydat věci advokátů lihového bosse. Žalobci ji pokutují

Česko

  6:00
PRAHA - Olomoučtí žalobci pokutují Českou advokátní komoru. Profesní organizace jim totiž odmítla vydat věci zabavené začátkem letošního roku v domech dvou advokátů lihového bosse Radka Březiny. Podle náměstka olomouckého vrchního zastupitelství Pavla Komára nevyhověla ani výzvě soudu, proto návladní udělili komoře pokutu dvakrát 20 tisíc korun.

Lihový boss Radek Březina. foto: MAFRA - Petr Janeček

Kriminalisté zasahovali u advokátů v lednu kvůli podezření, že z vazby vynášeli Březinovy pokyny, který chtěl ovlivnit, znevěrohodnit svědky, státní zástupce i soudce. Kromě kanceláří hledali vyšetřovatelé i důkazy i v jejich domovech. 

ČTĚTE TAKÉ:

A právě odtud pramení spor zastupitelství a komory. "I když nebyla bydliště zapsaná jako pobočka kanceláře, požádali jsme advokátní komoru o součinnost. Byl tam zástupce, který neudělil souhlas s vydáním dokumentů, a tak jsme zabavené věci předali komoře," popsal serveru Lidovky.cz státní zástupce Komár.

Žalobci se poté obrátili na soud, aby souhlas komory nahradil a mohli se tak k dokumentům dostat. "Jenže krajský soud podle užšího výkladu řekl, že jsme tam ani s advokátní komorou neměli chodit, protože se nejedná o místo ze seznamu advokátní komory zapsané jako sídlo advokáta a souhlas neudělil," vysvětlil Komár.

Nutili nás porušit zákon, stěžuje se komora

Rozhodnutí podle žalobců de facto znamená, že zástupce advokátní komory neměl u domovní k domovním prohlídkám vůbec dorazit, natož si z obydlí Březinových advokátů odnést dokumenty. "My jsme je podle tohoto názoru požádali, aby věci vydali. Jenže komora to odmítla. Protože jsme je poučili, co se stane, pokud odmítnou vyhovět naší výzvě učiněné v souladu s právním názorem soudu, udělili jsme pořádkovou pokutu dvakrát po dvaceti tisících," uvedl státní zástupce. 

Přetahovaná tím nicméně nekončí. Stavovská organizace advokátů proti sankci podala stížnost a poslední slovo tak bude mít Vrchní soud v Olomouci. "Podle našeho názoru nemůžeme inkriminované materiály vydat, neboť nám to neumožňuje zákon," hájí komoru její mluvčí Iva Chaloupková a předkládá vlastní interpretaci soudní tahanice: Vrchní státní zastupitelství v Olomouci prý nutilo komoru porušit zákon. "Jak už se veřejnost mohla přesvědčit, má své svérázné výklady zákona. V tomto případě požadovalo po České advokátní komoře, aby místo vrácení spisů advokátovi, což jí ukládá zákon, tyto vydala vrchnímu státnímu zastupitelství, ačkoliv soud v konkrétním případě příslušnému návrhu na umožnění nahlédnout do spisů nevyhověl," argumentuje mluvčí. 

Státní zástupce Pavel Komár.

Zákopová válka mezi paragrafy tak s největší pravděpodobností vyústí v úpravu stávajících zákonů: ty totiž, jak vidno, umožňují dva naprosto rozdílné výklady.

Důkazy, o něž se žalobci přetahují s advokáty, by přitom mohly pomoci osvětlit dosud nejasná místa rozvětného případu, který se týká statisíců litrů nezdaněného lihu. První část kauzy - konkrétně jde o daňový únik za půl miliardy - začne olomoucký krajský soud rozplétat v polovině května. Vedle Radka Březiny před ním kvůli skrytým zásobám nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí stane i jeho bratr Tomáš a Tomáš Pantlík. 

Lihový boss figuruje i v kauze takzvané lihové mafie. Kriminalisté při akci na Moravě obvinili 15 lidí, sedm z nich je ve vazbě, včetně Březinovy manželky. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. Lihový boss v neposlední řadě čelí i obvinění pokusu uplatit policistu deseti milióny a výše zmíněnému ovlivňování svědků.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.