Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Komunisté mají opět políčeno na funkce

Česko

  6:30
OSTRAVA - Ráj sociálních demokratů. V Moravskoslezském kraji si po komunálních volbách tradičně mohou členové ČSSD vybírat, jestli koalice uzavřou s ODS, či s komunisty. Ze třinácti největších měst kraje nejsou ve vedení pouhých tří. A například v Bohumíně si vystačí sami úplně: posledně tam získali téměř šedesát procent hlasů.

Ostrava foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

Vydělává na tom i další levicová strana: komunisté. Jejich tradičně silné zisky jim na severu Moravy a ve Slezsku zaručily návrat do vedení mnoha měst. Přestože paradoxně v Bohumíně si ČSSD spolupráci s komunisty zakázala, byť jen na vládní úrovni.

Právě v Karviné se Antonín Petráš stal v předchozím volebním období prvním novodobým komunistickým primátorem, v křeslech radních zasedají nyní komunisté například v Havířově či Frýdku-Místku. A jejich vyjednávací pozice stoupá, byť třeba v Havířově i přes volební vítězství před čtyřmi lety přepustili křeslo primátora ČSSD.

Pro zvětšení rozklikněte.
Moravskoslezský kraj

Doba, kdy občanský demokrat Evžen Tošenovský vyhrával jedny volby za druhými, ať to byly na ostravském magistrátu či na hejtmanství, již minula. Pokud by však situace nabrala obrátky a v Ostravě posílila TOP 09, může se do křesla tamního primátora dostat další zajímavá postava: televizní moderátor Aleš Juchelka.

Mezi adepty na post primátora třetího největšího města republiky není žádná žena. "Véčkaři" v internetovém hlasování vybrali Petra Kazimirského. Rivaly zůstávají ČSSD a ODS, které v Ostravě tvoří velkou koalici – za první obhajuje primátor Petr Kajnar, ODS vede jeho náměstek Dalibor Madej.

V kraji je pro zastupitele na 4200 křesel

- O místa zastupitelů na radnicích v Moravskoslezském kraji se bude 15. a 16. října ucházet 22 120 kandidátů. Počty se mohou až do dne voleb měnit stažením či odstoupením kandidátů. Statisticky uspěje každý pátý, v kraji je více než 4200 křesel pro zastupitele.

- V komunálních volbách v roce 2006 byli nejúspěšnější nezávislí kandidáti, kteří zejména v malých obcích získali 1603 mandátů. Právě vzhledem k velikosti obcí, kde vyhráli, jim k tomu stačilo 7 % hlasů. Z velkých stran byla nejúspěšnější ODS (28,56 %, 670 křesel), ČSSD (24,85 % a 525 míst), KSČM (16,19 % a 472 zastupitelů) a KDU-ČSL (7,73 % a 498 křesel).

- Ve srovnání s rokem 2006 se do voleb v kraji přihlásilo přibližně o 14 % kandidátů více. Nejvíce jich přibylo v okrese Ostrava-město, dále pak v okrese Opava a Frýdek-Místek.

Sociální demokracie drží primátorské křeslo v Ostravě nyní a její členové v něm sedali v součtu jedenáct let, počítaje v to i tři roky prvního porevolučního primátora Jiřího Smejkala, který k nim přešel z Občanského fóra. Občanští demokraté radnici drželi devět let, ale dokázali rekord: jejich Evžen Tošenovský byl za uplynulých dvacet let s osmiletým působením nejdéle sloužícím primátorem Ostravy.

V Ostravě přitom nemusejí být bez naděje na zastoupení ve vedení města ani komunisté, kteří už mají své lidi v krajské koalici a dosáhli tam i na post náměstka hejtmana. Ti si vybrali vysokoškolského učitele Martina Jurošku.

Volební programy stran se přitom v mnohém shodují: v Ostravě se týkají ovzduší a jednání se státem o něm, ale také ekologizace dopravy. Také v Opavě a Frýdku-Místku kralují témata týkající se zlepšení dopravy, zejména obchvatů měst, které se ocitly na seznamu odložených projektů.

Dohrou smutné události budou volby v Havířově: uzavřou období po hlasování opakovaném z rozhodnutí soudu. Některé komise totiž v rozporu se zákonem počítaly hlasy pro Martina Balšána (ČSSD), kterého zastřelil kvůli sporu bývalý ředitel tamních technických služeb Pavel Slíva.