Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Komunisté na Olšanech uctili sovětské vojáky. Zpívala se internacionála

Česko

  12:36
Několik stovek lidí přišlo na pražské Olšanské hřbitovy na pietní shromáždění u příležitosti 70. výročí osvobození, které svolala Komunistická strana Čech a Moravy. U pomníku sovětských vojáků na čestném vojenském pohřebišti pokládali lidé věnce. Šeříky, růže a karafiáty kladli i na jednotlivé hroby. Květiny ležely i u nedalekého pomníku západních vojáků.

Vojtěch Filip. Ilustrační foto foto: ČTK

Předseda KSČM Vojtěch Filip připomenul zásluhy padlých vojáků Rudé armády na osvobození Československa, které podle něj nelze zpochybnit. Řekl také, že to, kdo osvobozoval konkrétní místo nebo město, nemělo vliv na výsledek poválečných voleb v roce 1946. Podle něj se to nedá spojovat.

„Spíše odmítněme to, co připomíná válečnou propagandu. Je pro mne velmi nedostatečné, že například ten, kdo mluví o upalování jako v Oděse, že to je možné řešení, dostane pouhou důtku a dál bude působit jako český diplomat,“ prohlásil Filip.

Narážel tak na výroky českého vládního zmocněnce Václava Bartušky, který nedávno hovořil o upalování a zabíjení na Ukrajině jako o způsobech, jak řešit ruskou intervenci. Bartuška však později tvrdil, že nikdy neřekl, že by schvaloval zabíjení lidí, natož aby s tím souhlasil.

Pro Filipa je nepochopitelné, že část lidí nedovede odmítnout fašismus. „Můžeme být rádi, že nevyrůstá v Německu, a musíme být znepokojení, že vyrůstá například na Ukrajině,“ řekl.

Na akci přišli lidé všech věkových skupin, nechyběl ani bývalý generální tajemník předlistopadové KSČ Miloš Jakeš. Akci zahájila poslankyně KSČM Marta Semelová recitací básně Jevgenije Jevtušenka Chtějí Rusové válku? Na závěr zazněla Internacionála doprovázená zpěvem přítomných.

Slavilo se i u tanku

Konec války se připomínal i jinde v Praze. Pořadatelé z Klubu českého pohraničí a z KSČM si pro své akce zvolili místa, jejichž jména byla dříve spojena se Sovětskou armádou. Již dopoledne se zhruba 80 účastníků sešlo na náměstí Kinských (dříve náměstí Sovětských tankistů) a poté v poledne se podle pořadatelů přibližně 300 převážně starších lidí zúčastnilo vzpomínkové akce na náměstí Jana Palacha (dříve Krasnoarmějců). V projevech často zaznívaly protesty proti údajnému falšování historie.

Akce na náměstí Kinských se zúčastnili místopředsedové KSČM Petr Šimůnek a Jiří Dolejš, dorazila také poslankyně Semelová a zástupci německé levicové strany Die Linke (Levice). V místech, kde stával památník se sovětským tankem číslo 23, vytvořili účastníci shromáždění kruh ze šeříků s tímto číslem uprostřed a s nápisem ‚Odstranění památky je historická křivda a ostuda‘. Někteří účastníci akce přinesli také růže a karafiáty. Mezi shromážděnými zavlála i vlajka bývalého Sovětského svazu.

V podobném duchu se nesla i manifestace proti násilí, fašismu a válce u příležitosti 70. výročí osvobození Prahy Rudou armádou na náměstí Jana Palacha. Zhruba 300 účastníků akce si vyslechlo zejména protifašistické projevy i kritiku současné politické reprezentace. Pouze prezident Miloš Zeman byl oceněn za účast na oslavách konce války v Moskvě.

Autor: