Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Konec komunistů a další Kaczyńského prohra

Svět

  22:32aktualizováno  10. října 7:50
VARŠAVA (Od zvláštního zpravodaje LN) - Poprvé po dvaceti letech polské demokracie se podařilo jedné straně obhájit post premiéra.

Lídr Občanské platformy (PO) premiér Donald Tusk (vlevo) a šéf nejsilnější opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński (vpravo) foto: Reuters

Zřejmě zůstane u moci i staronová koalice Občanské platformy premiéra Donalda Tuska a Polské lidové strany vicepremiéra Waldemara Pawlaka.

Občanská platforma získala zatím přes 37 procent hlasů a lidovci přes osm procent, a to by v přepočtech stačilo na poměrně pohodlnou většinu těchto dvou stran v novém Sejmu. Znamenalo by to, že by Polsko mělo v příštích letech poměrně stabilní vládu.

ČTĚTE TAKÉ:

Donald Tusk podle vlastních slov nechystá žádné zásadní reformy, protože „doba krize není dobou na revoluční změny“. S ohledem na krizi nechce Tusk například snižovat daňové zatížení ani jinak výrazně měnit hospodářskou politiku vlády.

V neděli večer však nebyl ještě čas na nějaké další plány, ale především na oslavy. Varšavská Politechnika, kde se konalo povolební shromáždění Občanské platformy, včera skandovala „Donald Tusk, Donald Tusk“.

„Tento okamžik ukázal, že poslední čtyři roky měly smysl,“ poděkoval členům své vlády a stranickým kolegům Tusk, který na pódium vzal i svoji manželku Malgorzatu.

Další Kaczyńského prohra

Neoslavovalo se v Právu a Spravedlnosti (PiS), které doufalo v odvetu za porážku v minulých parlamentních volbách a volbách prezidenta před rokem. „Značná část společnosti uznala, že to, jak to dnes v Polsku vypadá, je dobře,“ uvedl před svými spolustraníky šéf strany Jaroslaw Kaczyński.

„My jsme však nadále přesvědčeni, že Polsko potřebuje zásadní změny,“ řekl Kaczyński a dodal: „Zvítězíme, protože máme pravdu. Přijde den vítězství.“

Podle prvních reakcí polských politologů by v každé jiné straně lídr, který už jako v případě Jaroslawa Kaczyńského pošesté po sobě prohrál různé typy voleb, podal demisi nebo byl odvolán.

V Právu a Spravedlnosti, které podle prvních odhadů s třiceti procenty nejen prohrálo s platformou, ale ztratilo i několik procent hlasů, však nic takového jako demise Kaczyńského nehrozí. Ze strany však můžou odejít další politici, jako už odešli před těmito volbami.

Konec postkomunistů

Druhým největším vítězem voleb je Polská lidová strana, které se zřejmě podařilo udržet se ve vládě a podílet se dále na moci. Vzhledem k tomu, že byla menším koaličním partnerem, považují polští politologové necelých devět procent, které strana získala, za poměrně velký úspěch.

Jde především o úspěch Waldemara Pawlaka, který jako vicepremiér měl velký vliv na ekonomiku a sehrál pozitivní roli při překonávání krize před dvěma roky, kdy Polsko jako jediná země v Evropské unii neupadlo do recese.

Nejzábavnější polský politik

Vítězem voleb je také Hnutí Palikota, zcela nová levicově ultraliberální strana Janusze Palikota, považovaného za nejzábavnějšího politika polské politické scény.

Program strany požadující zákaz výuky náboženství na školách, legalizaci marihuany, umělého oplodnění, to všechno jsou v tak katolické zemi, jako je Polsko, malá revoluce.

Strana, která získala podle odhadů přes deset procent hlasů a třetí místo ve volbách, existuje přitom pouze rok. Vzhledem k radikálnímu programu a pověsti Palikota jako „skandalisty“ však není pravděpodobné, že by Donald Tusk chtěl takovou stranu ve vládě.

Nejvíce poraženou stranou jsou podle průzkumů postkomunisté. Strana demokratické levice získala nejméně hlasů ve své historii, s necelými osmi procenty dostala o polovinu méně hlasů než před čtyřmi roky.

Autor: